Data publikacji:

Jaki pistolet do masażu wybrać? Jak go używać? Ranking najlepszych produktów

Szukasz urządzenia, które pomoże Ci rozładować napięcie w mięśniach? A może zmagasz się z chronicznym bólem pleców? Sięgnij po pistolet do masażu, który może zmniejszać dolegliwości bólowe i napięcie w obrębie mięśni. Z tego nowoczesnego akcesorium z powodzeniem możesz korzystać zarówno w domowym zaciszu, jak i w gabinecie fizjoterapeuty. W poniższym artykule odsłaniamy wszystkie tajniki pistoletu do masażu, tak by jego wybór był najłatwiejszy!
pistolet do masażu

Pistolet do masażu – co to za urządzenie?

Pistolety do masażu cieszą się coraz większą popularnością. Trudno się temu dziwić – w końcu wady postawy i chroniczny ból pleców dotyka coraz młodsze osoby, a z pozoru nieszkodliwe praktyki mogą przekuć się w poważniejsze schorzenia zdrowotne. Zawczasu szukamy więc akcesoriów, które zniwelują dolegliwości bólowe, ale nie tylko!
Jak działa pistolet do masażu? To urządzenie elektryczne, które potrafi generować nawet kilkadziesiąt uderzeń na sekundę. Modele wyposażone są najczęściej w akumulator i ładowarkę oraz wymienne końcówki dedykowane różnym partiom ciała. Nie może zabraknąć wśród nich:
 • klasycznego pocisku dedykowanego miejscom trudno dostępnym;
 • tłumiku masującego mięśnie w okolicy kości;
 • widełek idealnych do masażu kręgosłupa praz długich, wąskich mięśni;
 • końcówki płaskiej, która masuje większe i bardziej spięte mięśnie;
 • uniwersalnej końcówki okrągłej, która sprawdzi się do masażu całego ciała.
 • Pistolet wyposażony jest w wyświetlacz, powinien posiadać czytelny interfejs, na którym znajdują się między innymi informacje o poziomie prędkości urządzania czy stopniu naładowania baterii.
  Jaki pistolet do masażu wybrać? Warto zdecydować się na zakup ergonomicznego, dość lekkiego urządzenia – zwłaszcza jeśli planujemy podarować je osobie starszej. Można zwrócić też uwagę na sposób zapakowania massage guna. Idealnie, jeśli sprzęt będzie pakowany w dopasowaną walizeczkę – dzięki temu z łatwością go przewieziemy czy przechowamy.

  Pistolet do masażu – jak działa?

  Pistolet do masażu to urządzenie, które generuje kilkadziesiąt uderzeń na sekundę. Taki masaż wpływa między innymi na poprawne funkcjonowanie tkanek miękkich i reguluje napięcie mięśniowe. Natężenie i prędkość tych uderzeń można regulować indywidualnie – masaż sportowców i osób po urazach nie będzie w końcu identyczny.
  Pneumatyczny masażer może przyczynić się zatem do:
 • zmniejszenia bólu mięśni i dolegliwości zakwasowych;
 • usprawnienia krążenia krwi;
 • zredukowania bólu pleców;
 • usuwania punktów spustowych;
 • skrócenia czasu potreningowej regeneracji.
 • Komu posłuży pistolet do masażu?

  Pistolet do masażu to wyjątkowo uniwersalne urządzenie. Skorzystają z niego osoby, które regularnie ćwiczą i chcą zadbać o efektywną regenerację po treningu. Massage gunem warto również rozluźniać partie ciała dotknięte zakwasami.
  Ból pleców i napięcie w mięśniach to problem osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Oczywiście warto pomyśleć wtedy o stopniowym wprowadzaniu zbilansowanej aktywności fizycznej, wzbogaconej relaksującym masażem. Prostym w obsłudze pistoletem do masażu warto obdarować również starszych członków rodziny, którzy uskarżają się na dolegliwości bólowe w obrębie mięśni czy pleców.
  Pistolety mogą w swojej pracy wykorzystywać również fizjoterapeuci czy trenerzy personalni. Warto pamiętać więc, że nawet jeśli tego typu urządzenia kupujemy na własną rękę, a nie wiemy, jak ich używać, to warto najpierw skorzystać z porady profesjonalisty.

  Jak korzystać z pistoletu do masażu?

  Pistolet do masażu został tak skonstruowany, że większość miejsc na ciele można rozmasować samodzielnie – wyjątkiem pozostaną oczywiście plecy. Trzeba pamiętać, by urządzenie przykładać wyłącznie do tych miejsc, na których nie ma siniaków ani tym bardziej przerwanej ciągłości skóry.
  Masaż wykonujemy wzdłuż mięśni, wykonując powolne, kilkumilimetrowe ruchy. Co zrobić w przypadku wyjątkowo twardego czy bolącego punktu? Wtedy należy zatrzymać się w tym miejscu na dłużej i tak długo masować aż dojdzie do ustania dolegliwości. Pistolet – dzięki wymiennym końcówkom – posłuży do różnych partii ciała, nie tylko kręgosłupa czy karku. Masaż łydek, ud czy rąk można wykonać samodzielnie! Podczas masażu należy zadbać tylko o wygodny strój oraz odpowiednią postawę. Warto zadbać o cienką odzież sportową lub masować bezpośrednio odsłonięte partie ciała.
  Z jaką częstotliwością należy wykonywać masaż? To również kwestia indywidualna. Na początku można zacząć od 2–3 sesji w tygodniu, wykonywać je po każdym treningu lub – w przypadku silnych dolegliwości – nawet codziennie. Masaż poszczególnych partii ciała nie powinien trwać dłużej niż kilka minut.

  Pistolet do masażu – przeciwwskazania

  Nie każdy może stosować pistolet do masażu i warto mieć świadomość tych przeciwwskazań. W przeciwnym razie relaksujący, odprężający masaż może stać się po prostu niebezpieczny. Kto powinien unikać tego urządzenia? Stosowanie pistoletu do masażu nie jest rekomendowane osobom zmagającym się z:
 • stwardnieniem rozsianym;
 • żylakami;
 • osteoporozą;
 • zatorowością.
 • Czy warto zatem korzystać z pistoletu do masażu? Odpowiedź również nie jest jednoznaczna. To urządzenie bez wątpienia może przynieść ukojenie w przypadku dolegliwości bólowych w obrębie mięśni, rozluźnia i zmniejsza ich napięcie. Nie powinno być tak, że zdrowie naszego ciała opieramy wyłącznie na takim masażu.
  Idealnie, jeśli pistolet do masażu stanie się dodatkiem w holistycznym dbaniu o sprawność, sylwetkę i postawę. Oprócz takich relaksujących praktyk, warto pamiętać o regularnej aktywności fizycznej dostosowanej do potrzeb i zdrowej, zbilansowanej diecie.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Anna Mlonka