Jeśli decydujesz się na samodzielną uprawę pigwowców, musisz wiedzieć, jak je pielęgnować. Najważniejsze jest ich regularne przycinanie wiosną – w marcu bądź kwietniu. Warto wtedy odświeżyć drzewka i usunąć z nich pędy suche, połamane czy niewyglądające zdrowo. Co kilka lat warto wykonywać cięcia odmładzające. Okazuje się zatem, że uprawa tych roślin, zaliczanych do rodziny różowatych, nie jest wcale trudna. Prawidłowo podcięte rośliny nie tylko będą cieszyć oczy. W październiku odwdzięczą się obfitym owocowaniem! Dlaczego smakiem pigwy warto cieszyć się jesienią oraz przez całą zimę – za sprawą aromatycznych przetworów? Wyjaśniamy to poniżej!
Weźmy lupę i przyjrzyjmy się pigwie. Właściwości, jakie w sobie skrywa, tym bardziej powinny zachęcić do sięgania po nią w sezonie jesienno-zimowych przeziębień. Przede wszystkim te owoce zawierają prawdziwe bogactwo witamin – C (100 g pigwy pokrywa 20% dziennej dawki na kwas L-askorbinowy!), A oraz z grupy B (w tym kwas foliowy). Odnajdziemy w nich również magnez, wapń, potas, żelazo, sód czy cynk. Są bogate w pektyny, błonnik, garbniki, polifenole oraz aminokwasy. Wniosek? Pigwę można uznać zatem prozdrowotną bombę!
Oprócz tego pigwa – przed obróbką termiczną i bez dodatków – ma w 100 g mało kalorii, bo raptem 57 kcal. Lubisz herbatę z cytryną? Zamień egzotyczny owoc na plasterki pigwy – to najprostszy sposób na wykorzystanie tych owoców bez konieczności dosładzania.
Pigwa – nawet z dodatkiem cukru – może być elementem wartościowej, zbilansowanej diety. Znaczenie ma umiejętne komponowanie posiłków i łączenie ze sobą różnych produktów, które pozytywnie wpłyną na zdrowie.
Dlaczego zatem warto jeść owoce pigwowca?
Fani herbaty z cytryną również mogą wymienić plasterki egzotycznego owocu właśnie na pigwę – przepis na taki rozgrzewający napar jest banalnie prosty! Wystarczy zaparzyć kubek czarnej, ulubionej herbaty, dodać do niego plaster pigwy, dwa goździki, cienki plasterek imbiru i ewentualnie łyżeczkę miodu. Czy w jesienne wieczory może coś smakować lepiej?
Oczywiście! Racuchy, naleśniki lub – na wytrawnie – mięso podane z konfiturą pigwową. Jak ją przygotować? Sprawdź, co będzie Ci potrzebne!
Tak przygotowana pigwa stanie się świetną bazą dla słodkich śniadań, deserów czy podwieczorków. Ilość cukru można dostosowywać do własnych preferencji smakowych – podobnie jak dodatki. Wanilia doda pigwie słodkiego posmaku – warto przetestować również wersję z cynamonem, anyżem czy goździkami.
Zdjęcie: Envato Elements