Data modyfikacji:

Co to jest pH skóry?

Odczyn pH skóry opisuje stopień jest kwasowości i zasadowości. Powinien wynosić od 4,5 do 6, jednak wartość może być różna w zależności od typu cery czy też wieku. Jak dbać o prawidłowe pH skóry twarzy i ciała? Sprawdź w artykule!

świeże zioła

Co to jest pH skóry? Dlaczego to ważne?

Zastanawiasz się, co to jest pH skóry? Przede wszystkim warto dowiedzieć się, czym w ogóle jest odczyn pH. Określa on stopień kwasowości i zasadowości substancji na skali od 1 do 14. Wartość pH 7 oznacza odczyn obojętny, bardzo silne kwasy mają pH 1, a bardzo silne zasady – pH 14.

Przyjmuje się, że ludzka skóra ma generalnie odczyn lekko kwaśny, jednak wartość może być różna w zależności od wieku oraz miejsca na ciele. Utrzymanie prawidłowego pH skóry jest bardzo ważne, gdyż chroni przed drobnoustrojami, infekcjami oraz podrażnieniami.

Dowiedz się również więcej o pielęgnacji dłoni.

Prawidłowe pH skóry

Prawidłowe pH skóry powinno wynosić mniej więcej od 4,5 do 6, jednak wartość ta zależy od typu cery. Skóra normalna ma zazwyczaj ok. 5,5 pH, skóra tłusta 4-5 pH, zaś skóra sucha – 6-7 pH. Zbyt niski odczyn może powodować trądzik, powstawanie wyprysków oraz przyczyniać się do nadmiernej produkcji sebum. Natomiast zbyt wysoki prowadzi do przesuszenia skóry i skłonności do podrażnień.

Jak rozpoznać, jakie pH ma twoja skóra? Jeśli masz błyszczącą cerę z dużą ilością zaskórników oraz skłonnością do powstawania wyprysków i trądziku, zapewne ma zbyt kwaśny odczyn.

Jeżeli natomiast twoja skóra jest bardzo sucha i ma skłonność do podrażnień, jej pH jest prawdopodobnie zbyt zasadowe.

Warto wiedzieć, że w niektórych miejscach na ciele pH skóry jest zwykle wyższe lub niższe. Na przykład skóra pod pachami może mieć odczyn lekko zasadowy, natomiast tkanki w pochwie – kwaśny.

Nieprawidłowe pH skóry – przyczyny

Jakie są przyczyny nieprawidłowego odczynu skóry?

Zbyt niskie pH skóry mogą powodować:

  • zaburzenia hormonalne,
  • środki antykoncepcyjne,
  • niektóre leki,
  • niezdrowa dieta, 
  • nieprawidłowa pielęgnacja.

Zbyt wysokie pH skóry może wynikać z:

  • stosowania kosmetyków o silnie zasadowym odczynie (np. zwykłego mydła),
  • zbyt częstego mycia rąk,
  • braku nawilżenia skóry, 
  • stosowania niektórych leków i kosmetyków.

Jak dbać o pH skóry twarzy i ciała?

Zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej jest niezbędne dla zdrowia i dobrej kondycji skóry. Jak dbać o jej prawidłowe pH? Postaw na zdrową dietę i zrezygnuj z używania agresywnych detergentów do prania. Przede wszystkim jednak musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację.

Aby nie zaburzyć fizjologicznego pH skóry, zrezygnuj ze stosowania silnie zasadowych mydeł w kostce oraz w płynie, zawierających SLS oraz SLES. Mają one odczyn mocno zasadowy, dlatego mogą niszczyć naturalną warstwę ochronną skóry. Zamiast tego sięgnij po łagodne mydła glicerynowe, bazujące na naturalnych olejach. Nie podwyższają one zbytnio pH skóry, a przy tym nawilżają ją i łagodzą podrażnienia. Powinnaś zrezygnować ze stosowania klasycznych, zasadowych mydeł zwłaszcza wtedy, gdy masz skórę suchą i skłonną do podrażnień.

Zrezygnuj ze stosowania agresywnych środków myjących również w sytuacji, gdy masz cerę trądzikową. Zbyt mocne wysuszenie skóry może powodować stany zapalne oraz nasilać produkcję łoju. Do demakijażu używaj łagodnych płynów micelarnych lub mleczek. Natomi ast przy cerze suchej możesz wypróbować naturalne olejki do zmywania makijażu.

Gdy już wykonasz demakijaż i umyjesz cerę odpowiednim produktem, koniecznie sięgnij po dobry tonik. Kosmetyk ten przywraca lekko kwaśne, fizjologiczne pH skóry. Wiele kobiet zapomina o tonizacji cery, podczas gdy powinien być to stały punkt codziennej pielęgnacji.

Ostatnią kwestią są peelingi. Stosuj je regularnie, lecz niezbyt często. Mogą one doprowadzić do zbytniego zakwaszenia skóry. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy. Sięgnij po peeling enzymatyczny lub kwasowy dopasowany do potrzeb twojej cery, a na pewno będziesz zadowolona!

Autorka: Klaudia Borycka