Patison to odmiana dyni zwyczajnej przypominająca w smaku kabaczek. Co różni ją jednak od swoich uprawnych sióstr? Przede wszystkim ta roślina wymaga nieco mniej ciepłego i wilgotnego otoczenia. Trzeba pamiętać również, że zbiory patisonów nie będą tak obfite jak chociażby kabaczków. Na uwagę zasługuje również kształt oraz kolor tych ciekawych warzyw. Karbowane, gładkie, o formie talerza, dysku lub dzwonka – takie właśnie mogą być patisony. Właściwości kolorystyczne także są zachwycające – na letnich talerzach zagoszczą bowiem żółte, zielone, białe czy nawet fioletowe i wielokolorowe odmiany!
A jak uprawiać i pielęgnować patisony? Można hodować je zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie (trzeba pamiętać jedynie o odpowiednio dużych donicach lub skrzynkach). Warto wybrać dla nich nasłonecznione stanowisko, pamiętać o codziennym podlewaniu i nawożeniu (co około dwa tygodnie). Warto dać patisonom sporo miejsca – wtedy też odwzajemnią się obfitymi zbiorami. Prosto z ogrodu lub balkonu na talerz? Jak widać – to zdecydowanie jest możliwe!
W patisonach nie mogło zabraknąć witamin (A, E, K, C, z grupy B) oraz minerałów (wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu czy cynku). Regularne ich spożywanie przyczynia się między innymi do zwiększenia odporności, poprawy widzenia czy poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Składniki zawarte w patisonach wykazują ponadto silne działanie antyoksydacyjne, a więc chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.
Oprócz tego patisony – gotowe lub duszone – to bardzo lekkostrawne warzywa. Świetnie sprawdzą się zatem w diecie dzieci oraz osób, które cierpią między innymi na wzdęcia. Niski indeks glikemiczny zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Talerz obfitujący w patisony może być więc wartościowym i do tego bardzo smacznym posiłkiem!
Patisony warto wykorzystać również do pożywnego leczo – zarówno w wersji mięsnej, jak i wegańskiej.
W garnku z grubym dnem należy rozgrzać oliwę. Cebulę i czosnek obrać, pokroić w kostkę i wrzucić na gorący tłuszcz. Smażyć około 5 minut. W tym czasie pokroić papryki i patisony, dodać do cebuli i smażyć kolejne 5 minut. Sparzyć i obrać pomidory, dorzucić do reszty warzyw, przesmażyć około 2 minuty, dodać passatę i gotować około 10 minut. Doprawić do smaku ziołami, podawać ze świeżym pieczywem, ryżem lub ulubioną kaszą. Smacznego!
Zdjęcie: Envato Elements