Data publikacji:

Jak używać Palo Santo? Właściwości Palo Santo

Instagram opanowała moda na palenie Palo Santo, czyli swego rodzaju drewienka o cennych właściwościach. Zastanawiasz się, czy warto dać mu szansę i wypróbować moc tkwiącą w olejkach eterycznych? Sprawdź wszystko, co warto wiedzieć o Palo Santo i odkryj, jak go używać.

palo satno

Palo Santo – a co to takiego?

Zacznijmy od sprawdzenia, czym tak właściwie jest Palo Santo, którego właściwości zostały docenione przez tysiące osób na całym świecie. Bursera graveolens występuje na Wyspach Galapagos, w Meksyku oraz w krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Bardzo często jest nazywane świętym drzewem.

Nie bez powodu Palo Santo uważa się za święte drzewo – od setek lat jest ono stosowane przez uzdrowicieli i szamanów, którzy wykorzystują jego właściwości podczas prowadzonych przez siebie ceremonii, modlitw czy leczenia. Drewienko ma dość charakterystyczny zapach, który można określić jako mieszankę świeżych, bogatych i odrobinę ciepłych aromatów.

Co ciekawe, pozyskiwanie Palo Santo jest regulowane przez rząd w Peru. To wszystko po to, aby robić to z szacunkiem i nie niszczyć Bursera graveolens. Zgodnie z prawem popularne drewienka są pozyskiwane z opadłych drzew, które wysychają nawet przez 5 lat.

Palo Santo – właściwości

Popularność Palo Santo zawdzięcza swoim właściwościom. Wysuszone drewienko Bursera graveolens ma następujące działanie:

  • oczyszcza aurę i pomieszczenia, usuwając z nich negatywną i szkodliwą energię,
  • dodaje energii,
  • koi zmysły i łagodzi napięcie,
  • pomaga w walce z bakteriami, grzybami i wirusami (ma właściwości przeciwzapalne, antyseptyczne i przeciwgrzybicze),
  • pomaga w przypadku bólu brzucha i reumatyzmu,
  • wspiera układ odpornościowy,
  • wspomaga prawidłową pracę układu oddechowego, łagodząc objawy astmy.

Co więcej, Palo Santo pomaga łagodzić stres oraz może pomóc osobom zmagającym się z nerwicą i uczuciem niepokoju. Oczywiście suszone drewno Bursera graveolens jest idealnym dopełnieniem medytacji czy jogi.

Warto pamiętać, że stosowanie Palo Santo i korzystanie z jego właściwości jest znakomitym rozwiązaniem dla alergików. Równie znakomicie sprawdzi się u osób, które nie przepadają za białą szałwią – Palo Santo ma łagodniejszy i mniej kadzidlany zapach.

Palo Santo – jak używać i palić?

Masz już Palo Santo, ale nie wiesz, jak go używać? Jest to naprawdę proste i nie wymaga żadnego przygotowania. Wystarczy podpalić zapałką lub zapalniczką jeden z końców suszonego drewienka, przygasić ogień po kilku minutach i upewnić się, że delikatnie się żarzy. W tym momencie zaczyna się prawdziwa magia – Palo Santo napełnia wnętrze swoim charakterystycznym zapachem, a ty możesz korzystać z jego właściwości.

Pamiętaj, że to podczas palenia Palo Santo uwalniają się jego cenne właściwości i zawarte w nim olejki eteryczne. Drewienko możesz wykorzystać do okadzenia domu czy mieszkania, czyli oczyszczenia go i pozbycia się złej aury. Dzięki temu nie tylko poczujesz się lepiej, ale także… odstraszysz komary i inne insekty.

To jednak dopiero początek możliwości, jakie daje ci Palo Santo. Jak jeszcze można go używać? Możesz dodać je na przykład do mieszanek zapachowych lub korzystać z niego w wersji wysuszonej, niezapalonej. W takich przypadkach drewienko sprawdza się doskonale w roli odświeżacza i do domu, i do samochodu.

Jak wybrać Palo Santo? Cena to nie wszystko

Palo Santo najlepiej kupować u zaufanych sprzedawców. Podczas zakupu zwróć uwagę między innymi na jego pochodzenie (koniecznie z Ekwadoru lub Peru) i sprawdź, czy jest pozyskiwane etycznie. Najlepszym pomysłem jest wybranie certyfikowanego Palo Santo, którego cena może być jednak wyższa.

Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.