Data publikacji:

Palenie szałwii. Rytuał oczyszczający dla domu

Wiara w magiczne działanie niektórych ziół była bardzo popularna jeszcze w pokoleniu naszych pradziadków. Nie oznacza to jednak, że zioła odeszły do lamusa. Wręcz przeciwnie – w ostatnim czasie zielarstwo przeżywa renesans popularności. Być może słyszałaś o rytuale palenia szałwii w domu? Dziś przybliżymy ci ten ciekawy temat.

palenie szałwii

Przeczytaj również: Szczotka z włosa dzika – opinie, zasady stosowania

Palenie szałwii w domu – oczyszczające okadzanie

Ceremonia okadzania domu ziołami sięga niemal czasów starożytnych. Dziś zwyczaj ten utrzymał się przede wszystkim w świątyniach (np. rozpylanie kadzidła podczas mszy), jednak coraz więcej osób interesuje się stosowaniem ziół we własnych domostwach.

Starożytni Rzymianie oraz Egipcjanie wierzyli, że okadzanie domu ziołami posądzanymi o właściwości magiczne pozwoli pozbyć się złej energii i wprowadzić spokój, miłość i szczęście. I choć dziś wiadomo, że żadne z ziół nie ma funkcji czarodziejskich, okadzania nie powinno się bagatelizować. Dlaczego?

To proste – palenie niektórych ziół może mieć wspaniałe działanie

aromaterapeutyczne! Podobnie jak świece z olejami eterycznymi, zioła podczas spalania emitują prozdrowotne związki, które pomagają się zrelaksować i poprawiają nastrój. Jednym z najchętniej stosowanych jest szałwia do palenia. Chcesz spróbować? Dowiedz się, jak zrobić to prawidłowo.

Palenie szałwii – skutki

Najlepsza szałwia do palenia to szałwia biała, w wielu kręgach uznawana za święte zioło. Inne gatunki, a już na pewno szałwia w torebkach, nie sprawdzą się tak dobrze. Szałwia biała wykazuje działanie antyseptyczne i bakteriobójcze, wspomaga układ oddechowy oraz krwionośny. Ponadto palenie szałwii może okazać się pomocne podczas zapalenia zatok – szałwia zmniejszy stan zapalny i udrożni górne drogi oddechowe.

Zapach szałwii działa:
  • relaksująco,
  • rozluźnia
  • ułatwia uspokojenie się po dniu pełnym stresów.
Dodatkowo szałwia do palenia szybko napełni dom bardzo ładnym aromatem, który neutralizuje brzydkie zapachy.

Jak przeprowadzić domowe palenie szałwii?

Aby przeprowadzić palenie szałwii w domu, zaopatrz się w pęczek białej szałwii w materiałowym woreczku. Taka szałwia jest nazywana ceremonialną i zwykle sprowadza się ją z Ameryki Południowej.
Zapal świecę, a następnie ostrożnie podpal pęczek szałwii. Spokojnie - liście szałwii białej nie będą płonąć, a jedynie intensywnie się dymić – w tym momencie przejdź z pęczkiem przez całe mieszkanie, napełniając każde z pomieszczeń zapachem. Jeśli jest on dla ciebie zbyt intensywny, po zgaszeniu pęczka możesz przewietrzyć dom.

Jeśli nie jesteś pewna, czy intensywny zapach szałwii przypadnie ci do gustu, na początek możesz wypróbować świece zapachowe zawierające olejek szałwiowy. Warto wybierać świece z wosku sojowego, który podczas spalania nie emituje szkodliwych substancji.

Palenie szałwii – oczyszczanie domu ze złej energii

Chcesz wypróbować pradawny sposób oczyszczania domostwa ze złej energii? Nic trudnego – ta wiedza była przekazywana z pokolenia na pokolenie, a wiele osób korzysta z niej do dziś.

Przed okadzaniem domu posprzątaj go i zamknij wszystkie okna. Spacer z dymiącym pęczkiem szałwii zacznij od piwnicy, przechodząc do mieszkania, a kończąc na strychu. Po zakończeniu rytuału, wywietrz wszystkie pomieszczenia. Zdaniem wielu zielarzy, taki zabieg pomoże usunąć z domu negatywną energię i napełni go szczęściem.

Palenie szałwii w domu – stary zwyczaj korzystny dla zdrowia

Niezależnie od tego, czy wierzysz w magiczne działanie szałwii białej, możesz wypróbować jej działanie w swoim domu. Jej właściwości aromaterapeutyczne zostały potwierdzone naukowo, dlatego możesz być pewna, że rytuał wprowadzi cię w pozytywny nastrój.
Autorka: Joanna Stanuch