Data publikacji:

Orbitrek: jakie można uzyskać efekty? Jak ćwiczyć? Jakie są przeciwwskazania?

Orbitrek to podstawowe wyposażenie każdej siłowni i klubu fitness. Zazwyczaj jest to również jedna z najbardziej obleganych maszyn, a wiele osób decyduje się również na zakup orbitreku do domu. Dlaczego? Wszystko za sprawą świetnych efektów, które można uzyskać podczas treningu eliptycznego na orbitreku. Ćwiczenia z wykorzystaniem tej niepozornej maszyny są stosunkowo przyjemne, a dodatkowo pozwalają na pobudzenie niemal wszystkich mięśni. Zobacz, jak ćwiczyć na orbitreku, by uzyskać najlepsze efekty treningu.
ćwczenie na orbitreku

Dlaczego orbitrek jest tak popularny?

Popularność orbitreku wynika z kilku kwestii. Przede wszystkim jest to maszyna, której używanie jest dość przyjemne. Wiele osób czerpie dużo frajdy z jednostajnego „bujania się” na orbitreku. Taki trening może przynieść naprawdę dużo radości.
Po drugie, orbitrek może być wykorzystywany zarówno do tradycyjnego treningu cardio, jak i siłowego. Wszystko zależy od ustawienia oporów na urządzeniu, a także tempa wykonywania ćwiczeń. Możliwość wykonywania różnorakich treningów sprawia, że orbitrek to znacznie lepszy wybór niż bieżnia czy rowerek, na których nie jesteśmy w stanie ćwiczyć siłowo.
Orbitrek jest też uwielbiany ze względu na rezultaty, jakie przynosi trening z jego wykorzystaniem. Po pierwsze, orbitrek wprawia w ruch niemal wszystkie mięśnie. Podczas ćwiczeń pracują zarówno nogi (w tym i uda, i łydki), jak i ramiona. Przy odpowiednim wykonywaniu treningu możemy też liczyć na intensywną pracę mięśni brzucha. Efektem takich ćwiczeń jest stosunkowo szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, dzięki czemu możemy szybko pozbyć się zbędnych kilogramów.

Jak ćwiczyć na orbitreku?

Używanie orbitreku nie jest trudne. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Pierwszą jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Podczas ćwiczeń musimy dbać o wyprostowane plecy, ściągnięte łopatki i napięty brzuch. Taka postawa pomaga w kształtowaniu sylwetki i otwiera klatkę piersiową.
Podczas treningu na orbitreku pracują zarówno nogi, jak i ręce. Na początku warto złapać za ruchome uchwyty i aktywnie je przyciągać oraz odpychać. Jeśli w czasie trwania ćwiczeń poczujemy, że ręce są już zmęczone, możemy oprzeć je na nieruchomych częściach urządzenia. Próbujmy jednak jak najdłużej utrzymać ręce w ruchu, ponieważ dzięki temu aktywujemy całe ciało. Znawcy tematu zwracają również uwagę na to, że wykorzystanie ramion do ćwiczeń na orbitreku pozwala na wydłużenie treningu nawet wtedy, gdy jesteśmy już bardzo zmęczeni.
W czasie treningu na orbitreku ważne jest ułożenie stóp. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę, możemy stać płasko, naturalnie. W przypadku gdy zależy nam na wzmocnieniu łydek, warto unieść się na palce. Początkowo może okazać się to bardzo trudne i wymagać sporo wysiłku, jednak z czasem zauważymy progres.

Efekty ćwiczeń na orbitreku

Efekty ćwiczeń na orbitreku możemy zauważyć stosunkowo szybko. Warunkiem są jednak regularne treningi oraz utrzymywanie właściwej diety. Konieczne jest także zwiększanie intensywności i trudności ćwiczeń w miarę upływającego czasu.
Trening eliptyczny na orbitreku pozwala przede wszystkim spalić sporo kalorii w stosunkowo krótkim czasie. W zależności od intensywności ćwiczeń możemy spalić 150–250 kcal w 30 minut. Dzięki temu możemy skutecznie pozbyć się nadprogramowych kilogramów i to bez nadmiernego wysiłku. Wystarczy ćwiczyć nie rzadziej niż trzy razy w tygodniu po 20–30 minut.
Kolejnym efektem ćwiczeń na orbitreku jest poprawa ogólnej wydolności organizmu. Regularne treningi wpływają na kondycję fizyczną i sprawiają, że z czasem jesteśmy w stanie ćwiczyć bardziej intensywnie. Poprawę wydolności możemy zauważyć też w codziennym życiu, np. podczas wchodzenia po schodach.

Przykładowy trening na orbitreku

Większość orbitreków wyposażona jest w komputery, które posiadają zaprogramowane treningi. Dzięki temu możemy wybrać interesującą nas aktywność i ćwiczyć zgodnie ze wskazaniami. Niektóre modele sugerują treningi według konkretnych potrzeb, np. odchudzające czy zwiększające kondycję. Podczas ćwiczeń warto monitorować nie tylko przebyty dystans i tempo, lecz także puls, by mieć pewność, że pracujemy nad tymi efektami, na których najbardziej nam zależy. Niektóre urządzenia dają możliwość monitorowania różnych funkcji i przekazują informację, czy w danej fazie treningu spalamy tkankę tłuszczową, czy też pracujemy nad poprawą kondycji fizycznej.
Jeśli nie chcesz korzystać z zaprogramowanych treningów bądź po prostu lubisz samodzielnie kontrolować wysiłek, możesz skorzystać z naszego przykładowego treningu na orbitreku.
  • Trening rozpocznij od powolnego marszu – może być na najniższym oporze. Z czasem zwiększaj tempo. Etap ten powinien trwać około 5 minut. 
  • Zwiększ tempo i opór na urządzeniu. Na tym etapie nie powinieneś jeszcze wchodzić na najwyższe obroty – wystarczy, że zwiększysz opór o kilka stopni w stosunku do tego z rozgrzewki. Po około 5 minutach jeszcze bardziej podkręć tempo i wyreguluj opór. Następnie przeplataj etapy z niższym i wyższym oporem – każdy powinien trwać około 5 minut. Całość treningu nie powinna przekraczać 30 minut. 
  • Po 30 minutach intensywnego treningu wróć do pierwotnych ustawień i maszeruj powoli przez kolejne 5 minut.
  • Po zakończeniu treningu na orbitreku wykonaj ćwiczenia rozciągające. Możesz też uzupełnić wysiłek o brzuszki proste i skośne.
  • Powtórz trening co najmniej 3 razy w tygodniu.
  • Orbitrek – przeciwwskazania

    Ćwiczenia na orbitreku są dość bezpieczną formą treningu, jednak warto pamiętać, że przed ich rozpoczęciem należy skontrolować swój stan zdrowia i skonsultować się z lekarzem. Z tego typu aktywności powinny zrezygnować osoby z nieuregulowanym nadciśnieniem, zaburzeniami rytmu serca czy niewydolnością krążenia. Przeciwwskazaniem do treningu są także:
  • osteoporoza,
  • zapalenia stawów,
  • niewydolność oddechowa,
  • odwodnienie organizmu, 
  • duszności,
  • zaburzenia równowagi,
  • nowotwory w czasie uogólnienia, 
  • świeżo przebyte urazy stawów i kości,
  • niedawno przebyty udar.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Olga Sadowska
    Olga Sadowska

    Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.