Data publikacji:

Olejek rycynowy na rzęsy: efekty uboczne

Olejek rycynowy, który ma szerokie zastosowanie m.in. w kosmetyce, już przez nasze babcie używany był na rzęsy. Wierzyły one, że regularnie stosowany zapewni im odpowiednie wzmocnienie oraz zdrowy wygląd. Również dzisiaj wiele z nas ma go w swojej kosmetyczce lub zamierza go kupić po zasłyszanych pozytywnych opiniach. Jak jest w rzeczywistości? Jakie olejek rycynowy stosowany na rzęsy ma efekty, zarówno te pozytywne jak i uboczne? Kto może go śmiało używać, a kto powinien go unikać? Jak go nakładać? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części naszego poradnika. Koniecznie przejdź dalej!
Olejek rycynowy na rzęsy

Czym jest olejek rycynowy?

Olejek rycynowy jest substancją pozyskiwaną z nasion rącznika pospolitego (ricinus comunis). Najpierw usuwa się występujące w nich toksyczne związki (rycyninę i rycynę), a następnie powstaje bezbarwna lub jasnożółta gęsta ciecz.
Olejek rycynowy jest powszechnie dostępny i bardzo tani. Można go kupić praktycznie w każdej aptece. Koszt jednej buteleczki zazwyczaj nie przekracza kilku złotych.

Olejek rycynowy – właściwości

Olej rycynowy był stosowany przez nasze babcie nie tylko na rzęsy. Jego głównym zastosowaniem było przede wszystkim leczenie zaparć, bowiem substancja ta ma działanie silnie przeczyszczające.
Olejek rycynowy wykorzystywany jest także w okładach mających na celu zmniejszyć bóle i obrzęki pleców i stóp. Jego obecność w maściach na oparzenia skóry pozwala łagodzić podrażnienia.
Z czasem poznano również inne właściwości oleju rycynowego, które zostały docenione w pielęgnacji ciała. Doskonale natłuszcza, odżywia ciało, a także ma pozytywny wpływ na kondycję paznokci i włosów. Stosowany na płytkę paznokci regeneruje ją po hybrydach, natomiast użyty na włosy wzmacnia je i przyspiesza ich porost. Olej rycynowy ponadto dobrze sprawdza się jako wcierka do skóry głowy. Regularne stosowanie go na skalp łagodzi podrażnienia skóry głowy oraz sprawia, że włosy stają się bardziej elastyczne, mocniejsze i odpowiednio zregenerowane.

Skutki uboczne stosowania olejku rycynowego na włosach

Niestety olejek rycynowy stosowany na włosy może mieć też negatywne dla nich skutki. Ze względu na swoją gęstą konsystencję i trudność, jaka jest związana z jego zmyciem, potrafi zostać po nałożeniu na włosach i niepotrzebnie je obciążyć. Fryzura staje się przez to przyklapnięta, pozbawiona objętości, a poszczególne pasma szybko się przetłuszczają. Ponadto bardzo łatwo jest nim ubrudzić poduszkę i pościel, jeśli zdecydujemy się na olejowanie włosów na noc. Niekiedy też swoim specyficznym zapachem drażni osoby wyjątkowo wrażliwe na niezbyt przyjemnie pachnące substancje.
Nie warto też zbyt często olejować włosy olejkiem rycynowym – dla większości osób wystarczy raz na dwa tygodnie, ewentualnie przy włosach bardzo potrzebujących odbudowy zalecamy zabieg raz w tygodniu. Zbyt częste olejowanie włosów olejkiem rycynowym może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego i zamiast pięknych, odżywionych włosów zastaniemy przesuszone na końcach i przetłuszczone u nasady strąki włosów.

Jak nakładać olej rycynowy na rzęsy?

Jak poprawnie nakładać olejek rycynowy na rzęsy, aby efekty uboczne zabiegu nie dały się we znaki? Najlepiej w tym celu sprawdzi się jednorazowa czysta szczoteczka do brwi (taka, jaką bez problemu można dostać w każdym salonie kosmetycznym) lub starannie oczyszczona szczoteczka ze zużytego tuszu do rzęs. W tym celu niewielką ilość olejku najpierw powinno się nałożyć na wierzchnią stronę dłoni, a następnie zanurzyć w nim szczoteczkę, delikatnie potrzeć i tak przygotowanym kosmetykiem ostrożnie przeczesać czyste rzęsy. Olejek powinien znajdować się na rzęsach przez całą noc, a następnie rano zmyć łagodną substancją myjącą. Zabieg powinno się powtarzać codziennie. Należy unikać kontaktu z oczami.

Olej rycynowy na rzęsy – efekty

Olejek rycynowy doskonale sprawdzi się nakładany na brwi oraz rzęsy. Jego regularne stosowanie może dać spektakularne efekty. Podobnie jak włosy na skórze głowy, tak i brwi oraz rzęsy stają się zregenerowane oraz wzmocnione.
Należy jednak pamiętać, że jak przy każdym naturalnym produkcie, na efekty stosowania olejku rycynowego na rzęsy trzeba będzie poczekać co najmniej kilka tygodni. Po tym czasie, jeśli sumiennie stosowaliśmy olejek na rzęsy, staną się one dłuższe oraz grubsze, a ich kolor będzie bardziej głęboki.

Olejek rycynowy na rzęsy – efekty uboczne

Chociaż olejek rycynowy stosowany na rzęsy w połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz odpowiednią pielęgnacją może dać spektakularne efekty, należy uważać na efekty uboczne, które mogą nastąpić po nałożeniu produktu na rzęsy.
Jeśli nieumiejętnie umieści się go na rzęsach i w rezultacie substancja ta znajdzie się w worku spojówkowym, nastąpi podrażnienie oka. Zacznie ono łzawić, a także szybko zostanie przekrwione.
Nie wolno też zakładać zbyt dużo olejku! Przeciążone nim rzęsy nie tylko będą coraz słabsze, ale zaczną po prostu wypadać.

Przeciwwskazania do stosowania olejku rycynowego

Chociaż olejek rycynowy jest cudowną substancją o szerokim zastosowaniu, niestety nie sprawdzi się u każdego. Mowa tutaj o osobach uczulonych na rycynę, u których po jego zastosowaniu wystąpiłoby podrażnienie, zaczerwienienie, drobna wysypka oraz uczucie swędzenia.
Przed rozpoczęciem swojej przygody z użyciem olejku rycynowego warto najpierw dokonać próby uczuleniowej. W tym celu należy nałożyć niewielką ilość substancji np. na zgięciu łokcia lub za uchem i odczekać co najmniej kilka godzin, a najlepiej dobę. W trakcie należy kontrolować posmarowane miejsce, czy nie pojawiły się na nim nietypowe ślady, nie pojawiło się zaczerwienienie bądź swędzenie. Jeśli nie, z powodzeniem można włączyć olejek rycynowy do swojej pielęgnacji rzęs i oczekiwać tylko dobrych efektów, bez tych ubocznych.
Zdjęcie: Lazy_Bear/Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus