Data publikacji:

Odrzucenie implantu zęba – objawy, postępowanie

Implanty zębowe były bez wątpienia rewolucyjnym wynalazkiem w całej historii stomatologii. Dzięki nim poważne stany zapalne oraz urazy mechaniczne nie muszą oznaczać trwałego ubytku w uzębieniu. Zdecydowana większość zabiegów wszczepienia implantów zębowych kończy się powodzeniem. Niestety, zdarza się, że nowy ząb nie zostaje przyjęty. Podpowiadamy, jakie są objawy odrzucenia implantu zęba.
odrzucenie implantu zęba

Implanty zębowe – ratunek dla uśmiechu

Pierwszy implant zębowy wszczepiono w latach 60. w Szwecji. Ten innowacyjny sposób uzupełniania ubytków w uzębieniu dla wielu osób oznaczał poprawę jakości codziennego życia, ale także zwalczenie wieloletnich kompleksów.
Zabieg wszczepienia implantu zębowego przebiega dwuetapowo: najpierw w kości zostaje umieszczona baza implantu przypominająca śrubę z gwintem. W trakcie kolejnych kilku tygodni materiał scala się z tkanką – to najważniejszy etap, ponieważ to właśnie w jego trakcie może dojść do odrzucenia implantu. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, a pole zabiegowe dobrze się wygoi, na bazie implantu mocowana jest korona protetyczna.

Wszczepienie implantu zęba – przygotowanie do zabiegu

Należy pamiętać, że wszczepienie implantu zębowego to poważny zabieg, do którego pacjent musi być odpowiednio przygotowany. Przed zabiegiem wykonywana jest cała seria badań, która pozwala ustalić jakość materiału kostnego – to m.in. RTG czaszki. Sprawdzane są także ewentualne przeciwwskazania do wszczepienia implantu. Zabieg wszczepienia implantu może być wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Implant zębowy – postępowanie pozabiegowe

Udane wszczepienie implantu zębowego daje natychmiastowy efekt estetyczny – w łuku zębowym pojawia się brakujący ząb, dzięki któremu uśmiech prezentuje się korzystniej. Trzeba jednak pamiętać, że taki rezultat pacjent uzyska dopiero po kilku tygodniach od umieszczenia kości implantu wewnątrzkostnego. To właśnie on musi zostać „zaakceptowany” przez organizm, by specjalista mógł umieścić na nim sztuczny ząb, czyli koronę.
  • Po zabiegu wszczepienia implantu nie można jeść przez co najmniej 2 godziny.
  • W dniu zabiegu nie powinno się spożywać gazowanych napojów, cytrusowych owoców i produktów mlecznych.
  • Przez 2 dni należy unikać gorących i twardych posiłków. Najlepiej zamienić je na pokarm płynny – chłodne zupy, jogurty, musy itp.
  • Ranę po zabiegu należy pielęgnować, zgodnie z zaleceniami specjalisty. Protetyk zarekomenduje stosowanie środków antyseptycznych i bardzo ostrożne mycie jamy ustnej.

Odrzucenie implantu zęba – objawy

Zdecydowana większość zabiegów wszczepienia implantów zębowych kończy się powodzeniem. Obecnie stosowane materiały są całkowicie bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm. Niestety, zawsze istnieje ryzyko, że implant się „nie przyjmie”. Jak rozpoznać objawy odrzucenia?
  • Ostry ból
Wszczepienie implantu to inwazyjny zabieg, po którym zawsze odczuwany jest ból. Pacjent może stosować ogólnodostępne środki przeciwbólowe, które powinny znieść dolegliwości. Jeśli jednak po zażyciu tabletek ból nie mija, warto mieć się na baczności!
  • Zaczerwienienie i krwawienie
To naturalne, że w okolicy zabiegowej dziąsło jest zaczerwienione. Jeśli jednak rana wygląda niepokojąco i krwawi, mogło dojść do odrzucenia implantu zęba. Objaw to także sączenie się ropnej wydzieliny z dziąsła.
  • Ruchomość implantu
Twój implant, zamiast mocno trzymać się kości, porusza się we wszystkie strony? To nie oznacza nic dobrego. Ruchomość to objaw odrzucenia implantu zęba przez organizm lub złego osadzenia go w kości.

Implant zęba – odrzucenie. Postępowanie

Jeśli po wszczepieniu implantu wystąpił u ciebie którykolwiek z powyższych objawów, natychmiast umów się na wizytę u dentysty. Odrzucenie implantu może skutkować silnym stanem zapalnym, który zagraża innym zębom. Może on spowodować nawet ogólnoustrojowe zakażenie.
Postępowanie w razie odrzucenia implantu zależy od jego przyczyny, a także zaawansowania problemu. Czasem wystarczy podanie antybiotyków, a innym razem konieczne jest usunięcie implantu. Wówczas pacjent może zgłosić się na kolejny zabieg za około 6 miesięcy.

Odrzucenie implantu zęba – przyczyny

Powody odrzucenia implantu zębowego mogą być różne. Część z nich związana jest z zaniedbaniami pacjenta, inne wynikają ze źle przeprowadzonego zabiegu czy naturalnych uwarunkowań:
  • choroby autoimmunologiczne – w tym cukrzyca, RZS;
  • stosowanie niektórych leków – np. bifosforanów;
  • alergie na składniki implantu;
  • słabe ukrwienie;
  • nieodpowiednio przeprowadzony zabieg – najczęściej złe ułożenie implantu;
  • zaniedbania higieniczne – niedostateczne oczyszczanie rany, spożywanie niewłaściwych pokarmów po zabiegu, palenie tytoniu;
  • przeciążenie implantu – spożywanie twardych produktów w pierwszych dniach po zabiegu.

Jak dbać o implant po wszczepieniu?

Aby zwiększyć szanse na przyjęcie implantu, pamiętaj o kilku prostych zasadach.
  • Dbaj o higienę jamy ustnej, stosując środki antyseptyczne polecone przez dentystę. Najlepiej sprawdzą się antybakteryjne płyny do płukania ust. Uwaga – okolicy zabiegowej nie wolno szczotkować przez 10 dni!
  • W pierwszych dniach po zabiegu wybieraj żywność płynną, która nie będzie osadzała się na implancie i nie będzie powodować przeciążeń.
  • Na czas gojenia się rany odstaw papierosy i alkohol. Unikaj także ostrych i kwaśnych pokarmów.
  • Na czas rekonwalescencji unikaj sauny, solarium oraz innych miejsc, w których organizm wystawiony jest na działanie wysokich temperatur.
  • Jeśli po wszczepieniu implantu pojawiła się opuchlizna, stosuj zimne okłady.
Zdjęcie: Envato Elements