Data modyfikacji:

Odciski na stopach. Przyczyny powstawania i leczenie

Piękne stopy to marzenie każdej kobiety. Odciski to nie tylko nieestetyczne zmiany, ale także przyczyna dyskomfortu i bólu podczas poruszania się. Poznaj domowe sposoby na odciski na stopach.

Sprawdź, jakie są przyczyny powstawania odcisków i co jest najlepsze na odciski na stopach. Przeczytaj.

stopy

Odciski na stopach – przyczyny

Odciski to zrogowaciałe zmiany występujące na stopach. Często jest to jedynie problem estetyczny, ale nie zawsze. Część odcisków wiąże się z wystąpieniem dyskomfortu podczas poruszania się lub nawet z bolesnością.

Zmiany pojawiają się najczęściej w miejscu, w którym stopa jest drażniona przez ucisk obuwia. Zgrubienia są reakcją obronną organizmu, który stara się poradzić sobie z przewlekłym uciskiem.

Powstawaniu odcisków na stopach sprzyjają też nadwaga i otyłość, inne deformacje stopy, np. paluch koślawy (haluks), paluch młotkowaty i płaskostopie, wady postawy i nieprawidłowy chód.

Sposoby na odciski na stopach

Sposoby na odciski na stopach z apteki:

Plastry na odciski

Ich działanie polega na zmiękczaniu i nawilżaniu odcisku. Plastry dodatkowo chronią palce przed ocieraniem się i uciskiem, przez co niwelują dyskomfort i uczucie bólu.

Maść na odciski

Produkt zmiękcza skórę, rozpulchnia zrogowaciałe tkanki i wykazuje działanie złuszczające. Dodatkowo działa przeciwzapalnie. Może być stosowany jedynie w obrębie odcisków.

Nie należy aplikować maści na zdrową skórę. Produktu nie wolno stosować w ciąży lub w laktacji bez konsultacji z lekarzem.

Domowe sposoby na odciski na stopach:

Okład z plastra cytryny

Plaster cytryny przyłóż do odcisku i owiń stopę gazą. Upewnij się, że plaster jest świeży i dokładnie przywiera do odcisku. Pozostaw go na kilka godzin lub na całą noc.

Wcieraj olejek rycynowy

Wcieraj niewielką ilość olejku codziennie w miejsce odcisku na stopie. Pozostaw go na noc. Odcisk po pewnym czasie powinien stać się bardziej miękki i łatwiejszy do usunięcia.

Mocz stopy w naparze z rumianku

Przygotuj napar z rumianku. Pozostaw go do ostygnięcia. Gdy jego temperatura będzie poniżej 45°C, włóż nogi do naczynia i mocz je w naparze przez kilkanaście minut. Rumianek ma właściwości wysuszające.

Usuwaj zrogowaciały naskórek

Nadmiar naskórka na stopach nie jest problemem zdrowotnym, a jedynie estetycznym. Musisz jednak wiedzieć, że jego nadmiar może w przyszłości predysponować do rozwinięcia się modzeli, dlatego warto systematycznie go usuwać.

W tym celu nieoceniona będzie tarka do pięt. Możesz użyć też pumeksu lub elektrycznego pilnika do stóp.

Nawilżaj skórę stóp

Stosuj kremy z dodatkiem masła shea lub masła kakaowego, które mają właściwości natłuszczające, i z dodatkiem mocznika oraz kwasu salicylowego, które wykazują właściwości złuszczające.

Odciski na stopach – jaki lekarz pomoże?

Jeśli wszystkie domowe sposoby i preparaty z apteki na odciski zawiodły, czas wybrać się po pomoc do specjalisty. W pierwszej kolejności wybierz się do internisty, który przeprowadzi z tobą wywiad i obejrzy dokładnie twoje odciski.

Specjalista pokieruje cię do ortopedy lub chirurga, jeśli przyczyną powstawania bolesnych odcisków są problemy anatomiczne lub wady postawy, lub do podologa, który nie jest z wykształcenia lekarzem, ale zajmuje się leczeniem odcisków i innych schorzeń w obrębie stopy.