Data publikacji:

Odcisk na stopie z korzeniem – jak usunąć?

Najczęściej powstają przez źle dobrane buty. Z problemem powstawania odcisków zmaga się bardzo dużo osób. Tak naprawdę o możliwości pojawienia się odcisku na stopie alarmują nas wcześniejsze zmiany w newralgicznych miejscach. Gdy zaniedbamy ten problem, możemy doprowadzić do odcisku z korzeniem, który sprawia ogromny ból. Jak pozbyć się odcisku z czarnym korzeniem na stopie?    
jak usunąć odcisk z korzeniem na stopie

Odcisk na stopie – jak powstaje?

Odcisk na stopie nie powstaje bez przyczyny. Do głównych powodów należy nieprawidłowo dobrane obuwie, ciasne, wąskie, albo wręcz przeciwnie – za luźne, a także zbyt wysokie buty. Jeśli but uciska, ociera i powoduje dyskomfort w chodzeniu, może przyczynić się do powstania szorstkiej skóry. Zrogowaciały naskórek, który nie jest w żaden sposób pielęgnowany, rozwija się i doprowadza do uczucia, któremu towarzyszy duży ból. To uczucie powinno zdecydowanie nas zaniepokoić, ponieważ świadczy o powstaniu wewnątrz odcisku tak zwanego rdzenia, inaczej nazywanego korzeniem. 
Są dwa rodzaje odcisków: odcisk twardy oraz odcisk w wale paznokciowym. Jeśli zareagujemy w miarę szybko, nie są większym zagrożeniem, jednak jeśli zaniedbamy je, to wrosną bardziej w skórę.
Skąd wiedzieć, jak wygląda odcisk z korzeniem? Jest to zgrubiała warstwa naskórka, która podrażniana przez dłuższy okres nie złuszcza się, staje się twarda, boli i wygląda bardzo nieestetycznie. Korzeń znajdujący się wewnątrz odcisku nazywany jest również czopem rogowym. I to on jest przyczyną bólu, ponieważ uciska na zakończenia nerwowe.  
Co ciekawe, najbardziej narażone na powstawanie odcisków są osoby chorujące na nadciśnienie, cukrzycę czy tarczycę. I przede wszystkim pracujący fizycznie, którzy dużo chodzą w ciągu dnia i dźwigają.   
Dobrze też wiedzieć, że taki odcisk bardzo łatwo jest przenieść w inne miejsce. 

Jak usunąć odcisk z korzeniem – domowe sposoby

Aby usunąć odcisk z korzeniem, możemy wykorzystać kilka sposobów. Wiele z nich bez problemu zastosujemy sami w zaciszu domowym. Co ważne, jeśli odcisk jest bardzo bolesny, to pomimo tego, że zostanie przez nas usunięty, istnieje spore prawdopodobieństwo, że szybko powróci w to samo miejsce. Najbardziej polecanym sposobem jest użycie aptecznych preparatów.
Na sam początek najlepiej zastosować maść lub krem złuszczający. Taki produkt musi zawierać w swoim składzie kwas salicylowy oraz kwas mlekowy – tylko wtedy możemy mieć pewność, że będzie skuteczny. Kwas salicylowy charakteryzuje się silnymi właściwościami złuszczającymi i antyseptycznymi. Kwas mlekowy działa antybakteryjnie i odkażająco. Według dołączonych do opakowań ulotek takie preparaty na odciski z korzeniem powinno stosować się przez co najmniej kilka dni. Po ich upływie należy wymoczyć stopy w ciepłej wodzie i podjąć się próby usunięcia odciska. Jeśli nie chce odejść, nie wolno ściągać go na siłę. Na rynku znajdziemy także specjalne plastry wyciągające odciski.
Również dostępne w sklepach farmaceutycznych są tak zwane pierścienie filcowe. Sprawiają, że zmniejsza się dyskomfort związany z bolącym odciskiem na stopie, a także hamuje jego powiększanie się.  
Do babcinych sposobów na odciski można zaliczyć częste moczenie stóp w wodzie z solą. Z pewnością zmiękczymy zrogowaciały naskórek, ale nie usuniemy dużego odcisku.  
Co ważne, pod żadnym pozorem nie wolno używać ostrych narzędzi do wyrywania odcisków. Nożyczkami kosmetycznymi, cążkami czy innymi przedmiotami możemy tylko zaszkodzić, tworząc stan zapalny. Jeśli dojdzie do infekcji, leczenie będzie znacznie dłuższe i trudniejsze.

Usunięcie odciska z korzeniem u specjalisty 

Aby usunąć odcisk na stopie, należy zgłosić się do specjalisty, czyli do podologa lub ewentualnie dermatologa. Przy pierwszej wizycie zazwyczaj doradzane jest zastosowanie produktów złuszczających oraz specjalnych opatrunków na receptę. Jeśli problem jest większy, to w wielu przypadkach wymaga zabiegów. W zależności od wielkości zmiany lekarz określa wystarczającą ilość wizyt, które pomogą w usunięciu niechcianego odcisku.  
Przy pomocy skalpela lub specjalistycznego dłuta wyciąga się korzeń, natomiast frezarką wygładzane są brzegi. Po usunięciu odcisku zaleca się stosowanie produktów zmiękczających. Zabieg nie jest bolesny.
Dodatkowo jeśli chcemy pozbyć się odcisku szybko i za jednym razem, to istnieje metoda, przy użyciu której wykorzystuje się laser CO2. W zrogowaciałym miejscu schładza się skórę, następnie wypala odcisk. Koszt takiego zabiegu może wynosić maksymalnie dwieście złotych.   

Odcisk z korzeniem – co trzeba wiedzieć?  

Powstającego odcisku przede wszystkim nie wolno lekceważyć. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy jest to już odcisk z korzeniem, warto zgłosić się do lekarza, który jednoznacznie to stwierdzi i przepisze odpowiednie preparaty do pielęgnacji. Jeśli zaniedbamy powstające zmiany, nie będziemy ich odpowiednio leczyć, to ból będzie się nasilał, a leczenie przeciągać. Nie zdając sobie sprawy z tego, że pod wpływem dyskomfortu, jaki towarzyszy tworzącym się odciskom, obciążamy inne partie ciała, kulejmy, przez co kładziemy nacisk na kolana, albo biodra.
Skutecznym rozwiązaniem jest wczesne reagowanie i odpowiednia pielęgnacja, nawet przy wykorzystaniu domowych sposobów. Na pozór mogą wydawać się nieskuteczne, jednak zahamują powiększanie się odcisku i nie przeniosą go w kolejne miejsce.     
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!