Data modyfikacji:

Ocet jabłkowy czy maść na kaszaki? Sposoby na pozbycie się kaszaków

Nieestetyczne zmiany skórne – gdy tylko się pojawiają, robimy wszystko, co w naszej mocy, by jak najszybciej zniknęły. Dość powszechnym problemem są kaszaki, inaczej cysty łojowe lub zastoinowe, które powstają najczęściej w okolicach mieszków włosowych. Przedstawiamy więc domowe sposoby, które mogą pomóc w wyleczeniu tych zmian. Podpowiadamy, że warto sięgnąć po ocet jabłkowy na kaszaki. Ukojenie przyniosą także różnorodne okłady, napary czy... niedroga maść z apteki. Poznaj najpopularniejsze, domowe sposoby na kaszaki i ciesz się skórą bez skazy.
ocet jabłkowy na kaszaki

Przeczytaj również: Krostki na ramionach: jakie mogą być przyczyny? Jak się pozbyć krostek z ramion?

Kaszaki – przyczyny, objawy

Kaszaki w formie nieestetycznych guzków lub torbieli najczęściej pojawiają się u osób pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Na ich powstawanie wpływ może mieć podłoże genetyczne, nieprawidłowa higiena skóry, zakażenie wirusem HPV czy zaburzenia funkcji gruczołów łojowych. Ten ostatni czynnik sprawia, że takie zmiany skórne dotykają młodzieży w okresie dojrzewania. Warto sięgnąć wtedy po sprawdzone, znane od pokoleń sposoby, takie jak maść lub ocet jabłkowy na kaszaki.

Te zmiany skórne na ogół są dość łatwe w rozpoznaniu. Mają formę twardych lub mięsistych guzków o średnicy kilku centymetrów, które są wypełnione łojem i – co ważne – na ogół nie bolą. Najczęściej występują na karku, twarzy, powiekach, głowie. Niekiedy mogą pojawić się również w okolicach intymnych. Pamiętajmy, że w przypadku niepewności, czy na skórze pojawił się kaszak, należy udać się do lekarza. Warto też sięgnąć po naturalne sposoby na kaszaki! Poniżej czekają najpopularniejsze z nich.

Ocet jabłkowy na kaszaki i inne metody z domowej spiżarni

Ocet jabłkowy jest składnikiem, który zajmuje szczególne miejsce w medycynie ludowej. Z jego właściwości czerpały już nasze babcie, śmiało możemy sięgnąć po niego i my. Stanowi bogate źródło pektyn, witamin oraz cennych pierwiastków. Co sprawia, że ocet jest jednym z tych sposobów na kaszaki, który warto zastosować w pierwszej kolejności? Jego najważniejszą substancją – wspomagającą leczenie infekcji skóry – jest kwas octowy o działaniu antybakteryjnym i antyseptycznym.

Ocet jabłkowy na kaszaki będzie więc jednym ze sposobów, który pomoże uporać się z tym nieestetycznym problemem. Wystarczy nasączyć nim wacik i przemywać delikatnie powstałe guzki. Okłady z octu należy z kolei stosować z dużą ostrożnością. Kwas octowy wykazuje bowiem bardzo silne działanie i jego zbyt długi kontakt z ciałem uszkodzi komórki właściwe skóry. W przypadku sposobów na kaszaki pod oczami doskonale sprawdzą się kompresy z naparu ze skrzypu polnego czy herbaty zaparzonej w mleku. W zmiany skórne można delikatnie wmasować olejek rycynowy.

Maść na kaszaki – niedroga i skuteczna

Gdy na skórze pojawi się nieestetyczny guzek wypełniony łojem, wato wtedy sięgnąć po maść na kaszaki, którą znajdziemy w niemal każdej aptece, a jej zakup będzie wydatkiem rzędu kilku złotych. Farmaceuta sprzeda nam nic innego jak... maść cynkową. Jej wszechstronne działanie również doceniane jest od pokoleń – w tym przypadku niska cena idzie także w parze ze skutecznością.

Apteczna maść na kaszaki będzie skuteczna dzięki składnikowi takiemu jak tlenek cynku, który działa wysuszająco oraz ma właściwości antyseptyczne i ściągające. Będzie ona też jednym z lepszych, niemalże domowych sposobów na kaszaki na głowie.

Proste, domowe metody na kaszaki są jak najbardziej skuteczne. Wymagają jednak systematyczności, nie należy zniechęcać się do nich po pierwszym razie. Jeśli dni będą mijały, a kondycja skóry nie ulegnie poprawie, trzeba koniecznie zapisać się na wizytę do dermatologa.
Autor: Anna Mlonka