Data modyfikacji:

Obciążniki na nadgarstki i kostki: efekty, jakie dają. Poradnik dla ćwiczących

Ciało szybko przyzwyczaja się do wysiłku, któremu jest systematyczne poddawane. Ćwiczenia, które jeszcze niedawno wykonywałeś z trudem, dziś nie stanowią dla ciebie najmniejszego problemu, a to oznacza, że potrzebujesz zwiększyć ich poziom trudności. Skutecznym sposobem na to są obciążniki na nadgarstki i kostki. Efekty ich stosowania nie pozostawiają żadnych wątpliwości – ciężarki mocowane do rąk i nóg skutecznie budują siłę i wytrzymałość różnych partii mięśni. Jak wybrać obciążniki i w jaki sposób ich używać?
obciążniki na nadgarski i kostki

Obciążniki na nadgarstki i kostki – co to jest?

Hantle i sztangi to najbardziej znane sposoby na wytworzenie zewnętrznego oporu umożliwiającego pracę nad poprawą siły mięśni. Nie są jednak jedyną możliwością – obciążniki na nadgarstki dają rewelacyjne efekty, chociaż zazwyczaj wykorzystuje się je w nieco inny sposób.
Jak wyglądają ciężarki na kostki i nadgarstki? Mają najczęściej formę zapinanego na rzep paska wykonanego z neoprenu, wypełnionego specjalnym granulatem lub piaskiem. Dzięki takiej formie są uniwersalne i w bardzo prosty sposób można je dostosować do swoich rąk i nóg. Ich konstrukcja sprawia, że idealnie dopasowują się do ciała i podczas aktywności łatwo zapomnisz o tym, że je masz.

Waga obciążników na nadgarstki i kostki a efekty ćwiczeń

Obciążniki na kostki i nadgarstki mogą mieć różny ciężar, który mieści się w zakresie 0,5 kg–2 kg, jest zatem podobny do lekkich hantli wykorzystywanych w treningu fitness. Wybór wagi jest bardzo istotny, gdyż zależą od niej rezultaty i komfort ćwiczeń. Dla ciężarków na nogi powinna ona być wyższa, ponieważ z natury są one silniejsze niż ręce i potrzebują większych wyzwań dla osiągnięcia pożądanych rezultatów. Osoby rozpoczynające treningi z obciążeniem, o słabej formie lub starsze, powinny zaczynać od mniejszych ciężarów, by stopniowo przechodzić do większych.

Obciążniki na nadgarstki i kostki – efekty

W jakim celu stosuje się obciążenie na nogi i ręce? Obciążniki wzmacniają mięśnie i budują ich siłę, pozwalając na osiąganie coraz lepszych rezultatów ćwiczeń. Dzięki nim możesz szybciej spalić tłuszcz oraz wymodelować sylwetkę i w krótszym czasie uzyskać pożądane efekty. Wykonując te same ćwiczenia z obciążeniem, spalasz dużo więcej kalorii i stawiasz przed swoim ciałem wyzwanie, któremu musi sprostać.
Dodatkową zaletą obciążników na nogę i rękę są efekty prozdrowotne związane ze zwiększeniem gęstości kości, a także możliwość wykorzystania ich w rehabilitacji.

Obciążniki na kostkę i nadgarstek – kto powinien z nich korzystać?

Obciążniki na nadgarstki i kostki przynoszą efekty osobom trenującym bardzo różne dziedziny sportu. Można wykonywać z nimi niemal każdą aktywność, w tym różne codzienne czynności. Dzięki temu możesz ćwiczyć nawet wtedy, kiedy nie masz czasu.
W tych sportach najczęściej wykorzystuje się obciążenie na kostki i nadgarstki:
  • bieganie – ciężarki pomagają zwiększyć wytrzymałość i zintensyfikować pracę nóg podczas treningu;
  • sporty walki – obciążniki są pomocne, ponieważ dociążenie nóg i rąk doskonale oddaje zmęczenie, które ma miejsce podczas dłuższej walki;
  • ćwiczenia fitness i aerobik – ciężarki wykorzystuje się jako sposób na szybsze modelowanie mięśni, które pracują podczas wykonywania ćwiczeń;
  • kalistenika – chcąc osiągać coraz lepsze efekty, możesz wykonywać ćwiczenia takie jak podciąganie na drążku lub pompki z dodatkowym obciążeniem.

O czym pamiętać, stosując obciążniki na nadgarstki i kostki?

Jak widzisz, obciążniki na nadgarstki i kostki dają ciekawe efekty i możesz korzystać z nich na wiele różnych sposobów. Podczas ich stosowania należy jednak zachować ostrożność. Chociaż ich waga jest niewielka, przy bardzo intensywnym używaniu zaczyna być odczuwalna, a nawet może prowadzić do przeciążenia.
Czego nie robić z obciążeniem na nogi? Lepiej unikać skoków, zwłaszcza na skakance, które mogłyby nadmiernie obciążyć stawy. Nie jest również wskazany bardzo długi bieg lub wyczerpujący marsz. Podczas biegania nie powinno się w ogóle używać obciążników na ręce, ponieważ wpływa to negatywnie na technikę biegu i oddala od upragnionych rezultatów.
Z ciężarków trzeba korzystać w sposób umiarkowany, na więcej mogą pozwolić sobie jedynie zawodowi sportowcy pod okiem trenera, który wie, jak wykorzystać ich potencjał we właściwy sposób.

Na co zwrócić uwagę, kupując obciążniki na nogi i ręce?

Cena obciążników nie jest wysoka, dlatego nie warto w tym przypadku oszczędzać kosztem jakości. Najważniejszą sprawą jest dobre dopasowanie ciężarka do nadgarstka lub kostki, ponieważ jeśli okaże się zbyt luźny, będzie cię denerwował i nie będziesz w stanie poprawnie wykonywać ćwiczeń. Niektórym paniom o drobnej budowie lepiej sprawdzają się obciążniki na ręce zakładane również na nogi. Za dobre dopasowanie ciężarka odpowiada nie tylko obwód, ale też szerokość rzepu i sposób jego wykonania. Słaby lub wąski rzep spowoduje złe przyleganie do ciała.
Materiałem, którym pokrywa się obciążniki, jest najczęściej neopren, który świetnie nadaje się do tego celu. Można jednak trafić na tańsze modele wykonane z niskiej jakości tworzywa, nieprzyjemnego w dotyku i śliskiego, co jest bardzo niekorzystne dla ćwiczeń – unikaj ich jak ognia. Podczas zakupu pamiętaj też o dobraniu wagi obciążników do swoich możliwości i potrzeb.

Co oprócz obciążników na ręce i nogi?

Istnieją również inne typy obciążników, których zakup możesz rozważyć. Mowa o tak zwanym worku bułgarskim oraz kamizelce treningowej. Ich waga jest zwykle znacznie większa niż ciężarków na ręce i nogi. Głównym celem ich stosowania jest szybkie zwiększenie wydolności i ogólnej sprawności organizmu.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym