Produkty przygotowane w domu mają wielką zaletę – wiesz co w nich jest. Jeśli zależy ci na ograniczeniu niepotrzebnej chemii w kosmetykach, ten artykuł jest dla ciebie.
Produkcja mydła w domu nie wymaga od ciebie dużego nakładu pracy. Można powiedzieć, że mydło „robi się samo”. Co przez to rozumieć? Przygotowanie i połączenie składników to dopiero pierwszy etap produkcji mydła. Po przelaniu całej masy do naczynia, rozpoczyna się najważniejszy i najdłuższy proces – dojrzewanie mydła. Trwa ono około 6 tygodni. W tym czasie mydło powinno leżakować w chłodnym, ciemnym miejscu.
Prawdziwe mydło to takie, które powstaje z tłuszczu, wodorotlenku i wody. Większość sklepowych mydeł wcale mydłem nie jest - to syndety, czyli kostki myjące zawierające detergenty, barwniki, środki zapachowe, konserwanty i jedynie śladowe ilości mydła. Kostki myjące dobrze się pienią i łatwo usuwają brud, co jest ich zaletą. Niestety, często też podrażniają i wysuszają skórę, przez co bardziej się łuszczy, traci jędrność i nie wygląda młodo.
Jeśli zależy ci na tym, żeby mydła w mydle było jak najwięcej, i jednocześnie chcesz zaoszczędzić - domowa produkcja mydła wydaje się być dla ciebie idealna.
Poszukaj przepisu na mydło w internecie. Sprawdź jakich składników potrzebujesz i udaj się na zakupy. Pamiętaj, że oprócz składników na samo mydło, będą ci potrzebne:
Wszystkie rzeczy, jakie będziesz używać do zrobienia mydła nie powinny mieć już nigdy styczności z żywnością, dlatego wybierz najlepiej te akcesoria, których nie będzie ci szkoda.
Wybierz ten, który jest najmniej skomplikowany – ten, gdzie jest mało składników. Mydlaną przygodę proponuję rozpocząć z przepisem na bazie oliwy z oliwek.
Nie dotykaj mydła bez rękawiczek na żadnym z etapów jego produkcji. Mydło dopiero po okresie dojrzewania osiąga bezpieczne dla skóry pH.
Wymarzoną barwę mydła możesz osiągnąć przez dodanie gotowych barwników, ale nie tylko. Możesz skorzystać także z naturalnych dodatków:
Kwiatki, serduszka, gwiazdki – możesz dać się ponieść fantazji! Kształt zależy od naczynka, do którego wlejesz mydlaną masę. Mogą to być foremki do piasku, kostek lodu, silikonowe formy do ciasta lub babeczek. Możesz także kupić specjalne foremki do produkcji mydła.
Jeśli chcesz stworzyć standardowe mydło w kształcie prostokąta – wlej całą masę do silikonowej dużej formy lub innej formy, uprzednio posmarowanej oliwą z oliwek. Kiedy mydło ostygnie, będziesz mogła je pokroić na kostki.
Świeżo przygotowane mydło ma zbyt wysokie pH dla twojej skóry. W czasie dojrzewania pH spada do około 10-7, i takie pH mydła jest bezpieczne dla twojej skóry. Możesz w łatwy i szybki sposób sprawdzać co tydzień pH mydła za pomocą papierka lakmusowego. Wynik możesz odczytać za pomocą skali pH dołączonej do instrukcji obsługi.
Trzymaj się dokładnie przepisu, jeśli nigdy nie miałaś okazji robić mydła w domu. Dopiero kiedy nabierzesz wprawy, możesz zacząć eksperymentować – dodawać coś od siebie, kombinować z proporcjami.
Nie musisz być alchemikiem, żeby przygotować swoje własne kostki mydła. Musisz jedynie pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. NaOH jest żrącym wodorotlenkiem, dlatego nie dopuść go kontaktu tego środka ze skórą.
Najlepszym prezentem jest ten zrobiony własnoręcznie. Rodzina i przyjaciele na pewno docenią mydło przygotowane w... Twojej kuchni! Zapakuj je w szary papier i dołącz do prezentu. Małe kosteczki domowego mydła możesz także dołączyć do podziękowań dla swoich gości na uroczystościach rodzinnych.