Data modyfikacji:

Najmocniejszy kolagen. Polecane suplementy z kolagenem

Kolagen to naturalny budulec ludzkiego organizmu odpowiadający za prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów, jak również stan skóry, paznokci i włosów. Jest także szczególnie istotny dla odpowiedniego działania układu kostnego, na co szczególną uwagę zwracają sportowcy. Jak rozpoznać u siebie niedobór tego białka i jaki najmocniejszy kolagen wybrać, by szybko go uzupełnić?
najmocniejszy kolagen

Czym jest kolagen?

Kolagen jest białkiem zwierzęcym występującym w całym organizmie, w szczególności zaś w narządach wewnętrznych, stawach oraz skórze. Pełni przede wszystkim niezbędny składnik tkanki łącznej. Kolagen zapewnia danym strukturom organizmu odporność oraz elastyczność.
Organizm człowieka samoczynnie wytwarza kolagen mniej więcej do zakończenia okresu wzrostu, a więc mniej więcej do 25. roku życia. Po tym czasie zawartość kolagenu zaczyna stopniowo spadać, co może powodować widoczne objawy jego niedoboru. Wówczas wiele osób zastanawia się nad stosowaniem kolagenu suplementu.

Kolagen i jego pozytywny wpływ na organizm

Kolagen pełni szereg ważnych funkcjach w większości organizmów żywych. Odpowiada m.in. za:
  • funkcjonowanie stawów,
  • wzmocnienie kości,
  • wzrost tkanki mięśniowej,
  • odpowiednie działanie serca i całego układu krwionośnego,
  • spowolnienie procesów starzeniowych w skórze, a także włosach i paznokciach.

W czym jest kolagen?

Pamiętaj, że kolagen możemy dostarczać sobie wraz z codzienną dietą. Niezbędne dla zdrowia organizmu białko zawarte jest m.in. w żelatynie wieprzowej, golonce, podrobach, wszelkiego rodzaju galaretkach oraz chrząstkach.
Aby wspomóc produkcję kolagenu w organizmie, warto spożywać również dobrej jakości nabiał i rośliny strączkowe, stanowiące bogate źródła białka.

Kolagen – objawy niedoboru

Zanim zaczniesz szukać preparatu z kolagenem, zastanów się, czy na pewno jest ci on potrzebny. Niedobór tego białka może manifestować się poprzez przyspieszone powstawanie zmarszczek, kruchość włosów i paznokci, a także uczucie zmęczenia czy brak koncentracji. Jak widać, objawy niedoboru kolagenu są dość nieoczywiste, dlatego podejrzewając go, warto zbadać jego poziom. Wykaże go proste badanie z krwi ICTP (C-końcowy telopeptyd kolagenu typu I).

Jaki jest najlepiej przyswajalny kolagen?

Kolagen obecny jest w produktach odzwierzęcych, dlatego suplementy z jego zawartością produkowane są właśnie na bazie substancji pozyskanych z niektórych ssaków, ptaków oraz ryb. Za najbardziej wartościowy uznaje się kolagen wołowy i wieprzowy. Białko można pozyskać również z kur i kurcząt oraz ryb morskich.
Warto zwrócić uwagę na to, że kolagen nie jest przyswajalny przez organizm człowieka w całości. Pojedyncze białka muszą zostać rozbite na mniejsze części – proces ten jest nazywany hydrolizowaniem. Właśnie dlatego suplementy z kolagenem zawierają kilka rodzajów aminokwasów, które wchodzą w skład cząsteczki kolagenu. Po wchłonięciu do organizmu tworzą one peptydy kolagenowe.

Kolagen – który wybrać?

Suplementy z kolagenem są bardzo popularne od wielu dekad. Stoi za tym przede wszystkim fakt, że zawartość kolagenu w organizmie ma istotne znaczenie dla intensywności procesów starzeniowych zachodzących w skórze. Preparatów z kolagenem poszukują więc przede wszystkim panie. Kolagen jest niezbędny także dla zdrowia stawów, co interesuje przede wszystkim osoby aktywne fizycznie.
Obecnie na rynku można znaleźć rozmaite suplementy z kolagenem w postaci proszków, kapsułek czy kolagenu do picia. Czym kierować się podczas zakupu?

Zasada 1: wybieraj kolagen z witaminą C

Suplement z kolagenem powinien zawierać również witaminę C. Pobudza ona produkcję kolagenu w organizmie, dlatego preparat z jej zawartością dodatkowo wspomoże jego naturalne tworzenie.

Zasada 2: wybieraj preparaty kolagenowe z dobrych źródeł

Najmocniejszy kolagen to ten pochodzenia zwierzęcego. Wybieraj więc suplementy produkowane na bazie kolagenu wołowego, wieprzowego, kurzego lub rybiego. Zwróć także uwagę, czy produkt pochodzi z rolnictwa ekologicznego.

Zasada 3: wybierz odpowiedni typ kolagenu

Białko kolagenu może występować w postaci I, II lub III. Pierwsza z nich oddziałuje na skórę, druga na układ kostno-stawowy. Trzecia kumuluje się w skórze, włosach, paznokciach, ale także w niektórych częściach układu pokarmowego.
Wybierz kolagen stosowny do swoich potrzeb: jeśli szukasz naturalnego wsparcia dla swoich stawów, wybierz kolagen typu II. Kolagen typu I i III sprawdzi się doskonale, jeśli chcesz zminimalizować oznaki starzenia.

Zasada 4: wybieraj kolagen hydrolizowany

Kolagen hydrolizowany został poddany rozszczepieniu na mniejsze łańcuchy aminokwasów, co zwiększa jego przyswajalność przez organizm.

Ile kolagenu dziennie stosować?

Zalecana średnia dawka kolagenu dziennie to 4–5 gramów (4000–5000 mg). Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem stosowania suplementów kolagenowych starannie rozplanować ich stosowanie, a także przestrzegać zaleceń producenta.
Sam kolagen, jak i suplementy kolagenowe są w zupełności bezpieczne. Przeciwwskazania do ich stosowania są nieliczne i ograniczają się do chorób należących do tzw. kolagenoz (np. toczeń rumieniowy układowy).

Najmocniejszy kolagen: podsumowanie

Najmocniejsze suplementy z kolagenem powstają na bazie organizmów zwierząt. Do najlepiej ocenianych preparatów należą kolagen wieprzowy, wołowy oraz rybi. Dobierając preparat dla siebie, miej na uwadze jego przeznaczenie oraz sposób produkcji.
Zdjęcie: twenty20photos/Envato Elements