Data publikacji:

Najlepsze pasty wybielające – jaka pasta wybielająca jest najlepsza?

Marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu? Choć efekt perfekcyjnie białych zębów można osiągnąć tylko w gabinecie dentystycznym, to z powodzeniem możesz rozjaśnić je o kilka tonów w domowych warunkach. Wystarczy zainwestować w dobrą pastę wybielającą i stosować ją zgodnie z zaleceniami producenta. Szukasz dobrego produktu, który zapewni widoczne efekty? W takim razie sprawdź, jakie są najlepsze pasty wybielające i jak wybrać odpowiednią!
najlepsze pasty wybielające

Jak działają dobre pasty wybielające?

Jak sama nazwa wskazuje – dobre pasty wybielające mają za zadanie rozjaśnić koloryt uzębienia w domowych warunkach. Są one alternatywą dla pasków, lamp czy lasera, która swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim atrakcyjnej cenie. O ile u dentysty często musisz się liczyć z wydatkiem rzędu kilkuset albo kilku tysięcy złotych, tak z pomocą jednej z najlepszych past wybielających zęby możesz je rozjaśnić już za kilkanaście złotych.
Jak działają najlepsze pasy wybielające? Artykuły do higieny jamy ustnej usuwają przebarwienia i osad poprzez ich ścieranie. W tym celu dodaje się do nich takie składniki aktywne jak nadtlenek wodoru czy wodorowęglan sodu, czyli środki abrazyjne. Często można spotkać też produkty z sodą oczyszczoną.
Warto pamiętać, że pasty wybielające działają powierzchniowo, a ich niewłaściwe lub zbyt częste stosowanie może pogorszyć kondycję zębów i narazić je na powstawanie próchnicy. Właśnie dlatego optymalna częstotliwość używania takiej pasty wynosi 2–3 razy w tygodniu.

Jak wybrać najlepszą wybielającą pastę do zębów? Sprawdź współczynnik ścieralności

Jedną z najważniejszych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w trakcie poszukiwania najlepszej pasty wybielającej do zębów, jest RDA, czyli współczynnik ścieralności. Określa on, jaką intensywność ma formuła i jak dobrze radzi sobie z usuwaniem osadu i przebarwień. To również od niego zależy, jak często należy stosować dobrą pastę wybielającą – te silniejsze nie powinny być używane codziennie, ponieważ mogą doprowadzić do starcia szkliwa i nadwrażliwości zębów.
Jak zatem dobrać najlepszy współczynnik ścieralności wybielającej pasty do zębów?
  • RDA 30–50 – idealny wybór dla osób, które zmagają się z nadwrażliwością zębów. Takie formuły są dość delikatne i działają łagodnie, przez co efekt rozjaśnienia może być mniejszy.
  • RDA 40–70 – dobre pasty wybielające do zębów, które polecamy osobom ze zdrowymi zębami, szukającym produktu do codziennego użytku.
  • RDA 70+ – w tej kategorii znajdziesz najskuteczniejsze i uznawane za najlepsze pasty wybielające. Wysoki współczynnik ścieralności jest dobrym wyborem dla palaczy i osób, które uwielbiają kawę. Przed zakupem takiej pasty należy jednak skonsultować się ze stomatologiem, który sprawdzi stan zębów i określi, czy stosowanie produktu z tak wysokim RDA będzie dla nich bezpieczne. Jeśli zrezygnujesz z wizyty u dentysty, to narażasz się na trwałe uszkodzenie szkliwa.

Jakie składniki powinna mieć dobra pasta wybielająca?

Podstawowymi składnikami w dobrej paście wybielającej są środki abrazyjne, czyli nadtlenek wodoru i wodorowęglan sodu, o których wspominaliśmy już wcześniej. Oprócz nich w składzie powinny znaleźć się także inne substancje, na przykład fluor. Mimo kontrowersji jest on bezpieczny i niezbędny do ochrony zębów przed próchnicą.
Dobrze sprawdzi się również dodatek glicyny, która wspomaga gojenie dziąseł, czy fluorku cyny pomagającego w ograniczeniu osadzania się płytki nazębnej. Polecamy również pasty wybielające z wyciągami ziołowymi, mentolem czy alantoiną, czyli substancją przeciwzapalną.

Najlepsza pasta wybielająca – ranking

A jaka jest najlepsza pasta wybielająca? Poniższy ranking rozwiewa wszelkie wątpliwości! Mamy dla ciebie zestawienie polecanych produktów do higieny jamy ustnej, dzięki którym już wkrótce twój uśmiech będzie widocznie rozjaśniony, a przebarwienia znikną.

Ochronna pasta o potrójnym działaniu GC Tooth Mousse

Najlepsza pasta wybielająca w rankingu to propozycja od GC Tooth Mousse, która może pochwalić się potrójnym działaniem. W składzie znajdziesz rewolucyjną substancję aktywną RECALDENT, czyli CPP-ACP: fosfopeptyd kazeiny – amorficzny fosforan wapnia. To właśnie ona pobudza proces remineralizacji szkliwa, chroni przed powstawaniem białych plam, a także rozjaśnia szkliwo i ogranicza nadwrażliwość zębową.

Wybielająca pasta do zębów Curaprox Be You Explorer

Kolejna polecana pasta wybielająca w rankingu to Curaprox Be You Explorer, która zaskoczy cię swoim jabłkowo-aloesowym smakiem. Formuła zawiera liczne ekstrakty roślinne, krzemionkę i enzym oksydazę glukozową oraz jest odpowiednia dla wegan. Stosując ją regularnie, zauważysz poprawę świeżości oddechu i rozjaśnienie zębów.

Wybielająca pasta do zębów Crest 3D White Brilliance Mesmerizing Mint

Jeżeli marzysz o efekcie śnieżnobiałych zębów, to najlepszym wyborem jest pasta wybielająca od Crest. Producent obiecuje wybielenie szkliwa, dokładnie oczyszczenie jamy ustnej oraz ochronę przed próchnicą i krwawieniem dziąseł. W składzie znajdziesz między innymi mikrodrobinki, które łagodnie i skutecznie usuwają osad nazębny.

Pasta dla palaczy White Glo Smokers Formula

White Gloe Smokers Formula to jedna z najlepszych past wybielających do zębów dla palaczy. Formuła o niskim współczynniku ścieralności pomaga w bezpiecznym usunięciu charakterystycznego nalotu, jednocześnie chroniąc cię przed nieprzyjemnym i nieświeżym oddechem palacza. W składzie znajdziesz między innymi fluorek z ziemią okrzemkową.

Pasta wybielająca Opalescence Whitening Cool Mint

Opalescence Whitening Cool Mint to ostatnia dobra pasta wybielająca w rankingu. Formuła ma małą ścieralność – zawiera fluorek sodu w stężeniu 0,25% i naturalne składniki. Z jej pomocą usuniesz przebarwienia, zapewnisz sobie świeży oddech i zminimalizujesz nadwrażliwość zębów. Możesz także stosować pastę w celu podtrzymania efektu wybielania innymi metodami.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.