Data publikacji:

Jaka jest najlepsza szczoteczka do zębów? Najlepsze tradycyjne szczoteczki do zębów

Mycie zębów to dla większości z nas rutynowa czynność, którą wykonujemy bardzo często automatycznie. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na sposób szczotkowania uzębienia, ale także na akcesoria do higieny jamy ustnej, z których korzystasz. Jednym z nich jest szczoteczka do zębów. Chcesz kupić tradycyjny model, ale nie wiesz, jaki wybrać? Przychodzimy z pomocą! Zobacz, jaka jest najlepsza szczoteczka do zębów!
jaka jest najlepsza szczoteczka do zębów

Najlepsza szczoteczka do zębów – czy jej rodzaj ma w ogóle znaczenie?

Oczywiście, że tak! Dobierając jedną z najlepszych szczoteczek do zębów, masz pewność, że zadbasz w odpowiedni sposób o higienę swojej jamy ustnej, a co za tym idzie – zmniejszysz problemy z próchnicą czy osadem nazębnym. Nieodpowiednie akcesorium może także wpływać negatywnie na kondycję dziąseł – spowodować, że zaczną krwawić, a nawet doprowadzić do ich recesji, czyli stopniowego osuwania się.
A czy w obecnych czasach warto w ogóle wybierać manualne szczoteczki do zębów, skoro do wyboru masz wiele modeli elektrycznych i sonicznych? Jak najbardziej! Tradycyjne akcesoria do higieny jamy ustnej mogą pochwalić się licznymi zaletami. Zaliczamy do nich:
  • niską, atrakcyjną cenę;
  • łatwą dostępność (kupisz je dosłownie wszędzie, nawet na stacji benzynowej);
  • możliwość korzystania w każdym miejscu (nie potrzebujesz prądu, aby ją naładować);
  • dodatek różnego rodzaju nakładek, dzięki którym dokładnie wyczyścisz język, usuniesz lekki osad nazębny czy wykonasz masaż dziąseł;
  • dostępność szczoteczek manualnych z różnym rodzajem włosia.

Miękka czy twarda szczoteczka do zębów – jaka jest najlepsza?

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką należy podjąć w trakcie wyboru najlepszej szczoteczki do zębów, jest dobranie twardości włosia. Wbrew pozorom nie jest to obojętne. Wyróżniamy:
  • Szczoteczki z miękkim włosiem – modele w wersji soft, idealne dla osób, które zmagają z krwawieniem dziąseł i ich recesją. Ten typ jest także polecany najmłodszym dzieciom, które dopiero uczą się szczotkować zęby.
  • Szczoteczki ze średnim włosiem – modele oznaczone jako medium. Tak naprawdę to optymalny wybór dla wszystkich osób, które mają zdrowe zęby i nie zmagają się z żadnymi problemami z dziąsłami.
  • Szczoteczki z twardym włosiem – modele typu hard mogą pochwalić się najlepszymi właściwościami ściernymi. Właśnie dlatego są polecane osobom, które są szczególnie podatne na powstawanie przebarwień. Zaliczamy do nich głównie palaczy i kawoszy. Oczywiście, szczoteczki z twardym włosiem sprawdzą się wyłącznie w sytuacji, gdy masz zdrowe dziąsła.
Na rynku znajdziesz też modele ultramiękkie. Podobnie jak ich miękkie odpowiedniki, tak i one są najlepszymi szczoteczkami do zębów dla dzieci oraz osób zmagających się z problemami z nadwrażliwością i krwawieniem dziąseł.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, szukając najlepszej szczoteczki do zębów?

Dobranie optymalnej twardości włosia to nie wszystko, na co należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania najlepszej szczoteczki. Co jest jeszcze ważne? Jej rozmiar! W tym przypadku należy kierować się wiekiem użytkownika. Dorośli powinni wybierać modele z główką o długości 20–30 mm i szerokości wynoszącej maksymalnie 15 mm. Z kolei dzieciom polecamy szczoteczki z mniejszą główką – o długości do 15 mm i szerokości do 10 mm.
Nie bez znaczenia jest także liczba włókien. Jaka jest najlepsza szczoteczka do zębów? Tak naprawdę wszystko zależy od twoich indywidualnych preferencji i stanu uzębienia. Wielopęczkowe modele mają do 12 rzędów włókien, podczas gdy jednopęczkowe, jak sama nazwa wskazuje, mają tylko jeden pęczek. Tego typu szczoteczki sprawdzają się świetnie do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

Dodatkowe cechy najlepszych szczoteczek do zębów

Na rynku znajdziesz dziesiątki szczoteczek do zębów, które różnią się między sobą nie tylko liczbą włókien, rozmiarem czy twardością włosia. Coraz większą popularnością cieszą się na przykład modele bambusowe, które są ekologicznym wyborem. Jeśli chcesz dbać o planetę w trakcie mycia zębów – warto je kupić, ponieważ dzięki nim ograniczysz ilość plastiku trafiającego na wysypiska śmieci.
Producenci oferują też szczoteczki do zębów bez BPA, czyli bisfenolu A, który może odbijać się negatywnie na twoim zdrowiu. Jeśli masz taką możliwość, to warto wybierać właśnie takie modele.
To nie koniec! Wśród najlepszych szczoteczek do zębów znajdziesz również te z nakładką do czyszczenia języka. To praktyczny dodatek, dzięki któremu będziesz zawsze pamiętać o dokładnej higienie całej jamy ustnej, a nie tylko uzębienia. Dobrze sprawdzi się też antypoślizgowy uchwyt. Z kolei osobom, które zmagają się z przebarwieniami, polecamy szczoteczki z włosiem z dodatkiem proszku z węgla drzewnego.

Najlepsze szczoteczki do zębów – polecane modele

Na zakończenie przygotowaliśmy dla ciebie kilka polecanych i najlepszych szczoteczek do zębów. Jeśli nie wiesz, jaki model wybrać, to poniżej na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Szczoteczka do zębów Curaprox 1560 Soft – miękki model z delikatnym włosiem. Zamiast nylonu zastosowano specjalne włókna CUREN, które bez problemu usuwają płytkę bakteryjną, jednocześnie nie podrażniając dziąseł.
Antybakteryjna szczoteczka z drobinkami złota ORTO-DENT Gold Maxi Antibacterial – to świetna propozycja dla osób, które szukają sposobu na higienę jamy ustnej w wersji premium. Jedna z najlepszych szczoteczek do zębów jest wzbogacona o nanocząsteczki srebra i złota, które wykazują działanie antybakteryjne.
Miękka szczoteczka do zębów Oral-B Pulsar Pro Expert – łagodna i jednocześnie skuteczna propozycja dla osób, które chcą zawalczyć z osadem i przebarwieniami w domowych warunkach. Szczoteczka bez problemu usuwa płytkę nazębną, w tym także tę przy linii dziąseł, jest łagodna dla szkliwa oraz niweluje nieświeży oddech.
Zdjęcie: Envato Elements
Katarzyna Wendzonka
Katarzyna Wendzonka

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.