Data publikacji:

Najlepsza maść końska: jaką wybrać? Działanie i zastosowanie maści końskiej

Maść końska to produkt, który można znaleźć w większości polskich domowych apteczek. Remedium na wiele rodzajów urazów i kontuzji jest całkowicie naturalne, skuteczne i niedrogie. Zdradzamy, jak dokładnie działa maść końska oraz jak wybrać odpowiednią dla siebie!
najlepsza maść końska

Czym jest maść końska?

Maść końska to preparat wyprodukowany z wyciągów ziołowych i olejów eterycznych zmieszanych ze sobą w określonych proporcjach. Podobno w dawnych czasach była ona stosowana do leczenia zwierząt ciężko pracujących w przemyśle, m.in. koni, skąd wzięła się jej nazwa. Warto wiedzieć, że pod nazwą „maść końska” nie kryje się jeden określony specyfik; jest to raczej typ maści, do którego mogą należeć środki o różnych składach i właściwościach. W skład maści końskiej mogą wchodzić np. wyciągi z kasztanowca, konopi, jałowca, rozmarynu, arniki, tymianku, chili oraz chmielu.
Dzięki temu, że maść końska jest ogólnodostępna i tania (ok. 30 zł za 500 ml), od wielu dekad można znaleźć ją w wielu domowych apteczkach.

Właściwości maści końskiej

W zależności od składników maść końska może działać rozgrzewająco lub chłodząco. Jeśli zdecydujesz się na maść z dodatkiem chili lub szyszek chmielu, możesz liczyć na to, że maść zapewni przyjemne uczucie ciepła. Jeśli w składzie maści znajdują się mięta lub tymianek, będzie działała chłodząco.
To, co łączy wszystkie maści końskie, to działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe oraz regenerujące. Właśnie dlatego jest ona szeroko stosowana w leczeniu różnych urazów, stłuczeń i opuchlizn. Niektóre maści (zawierające arnikę lub składniki z witaminą C) mogą również przyspieszać gojenie siniaków. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że niektóre kobiety stosują maść końską jak wcierkę do skóry głowy, ponieważ pobudza wzrost włosów!

Wskazania do stosowania maści końskiej

Maść końska to produkt, który pomoże w leczeniu powierzchownych kontuzji, które mogą zdarzać się każdemu. Warto zastosować ją na stłuczony palec, siniak na kolanie, ale także wtedy, gdy dokuczają dolegliwości reumatyczne. Maść końska jest produktem bezpiecznym i – co istotne – bardzo tanim.
Reasumując, po maść końską warto sięgnąć przede wszystkim w razie:
 • urazów,
 • obrzęków,
 • siniaków i krwiaków,
 • miejscowych stanów zapalnych,
 • bóli mięśni i stawów,
 • nadwyrężenia mięśni,
 • uczucia przemęczenia mięśni,
 • bóli reumatycznych.
 • Warto podkreślić, że maść końska nie jest lekiem – jest to produkt medycyny naturalnej, który może wspierać leczenie różnych problemów, jednak nie powinien być uznawany za jego podstawę. Pamiętaj, że jeśli mimo kilkudniowego stosowania maści dolegliwości nie mijają, warto skonsultować się z lekarzem.

  Maść końska: kto nie powinien jej używać?

  Z racji tego, że różne maści końskie mogą cechować się różnymi składami, warto dokładnie sprawdzić, czy dany produkt nie zawiera substancji potencjalnie alergizujących. Należy pamiętać, że zioła czy oleje eteryczne mogą działać uczulająco. Nie zaleca się również stosowania maści końskiej u dzieci.

  Najlepsza maść końska: jaką wybrać?

  Jaka maść końska powinna zagościć w twojej domowej apteczce? Oto produkty, którym zaufały już dziesiątki osób. Sprawdź i wybierz odpowiednią maść końską dla siebie!

  Maść końska z konopiami VIRDE

  Ta maść końska z dodatkiem mentolu i ekstraktu z konopi działa chłodząco i relaksująco; doskonale sprawdza się w leczeniu obrzęków, ale i eliminacji uczucia ciężkich nóg. Dla lepszych efektów przed użyciem warto schłodzić ją w lodówce.

  Maść końska Herbamedics

  Rozgrzewająca maść końska z dodatkiem chili rewelacyjnie wpływa na chore korzonki, schorzenia stawów, bóle mięśni i bóle reumatyczne. Oprócz ostrej papryczki w składzie znalazły się m.in. arnika, kamfora, mięta, żywokost i kasztanowiec.

  Maść końska z konopiami i chili VIRDE

  Maść łączy w sobie działanie rozluźniające i rozgrzewające dzięki zawartości konopi i chili. Wypróbuj ją na przemęczone, obolałe mięśnie.

  Maść końska Krauterhof rozgrzewająca

  Silnie rozgrzewająca maść zalecana jest w urazach, stłuczeniach, a nawet w procesie rehabilitacji powypadkowej.

  Maść końska Krauterhof chłodząca

  Chłodząca maść marki Krauterhof to bardzo skuteczna pomoc w krwiakach i siniakach, a także przy przemęczonych, obolałych mięśniach.

  Jak stosować maść końską?

  Maść końską należy wcierać w bolące miejsce 2–3 razy dziennie do momentu ustąpienia dolegliwości. Warto wiedzieć, że produkt ten ma tłustą konsystencję, nie zasycha i pozostawia na skórze tłusty film. Maść można zabezpieczyć za pomocą opatrunku. Większość maści końskich cechuje się także bardzo intensywnym zapachem z racji obecności olejków eterycznych.
  Maści końskiej nie należy nakładać na świeże rany, błony śluzowe i stany zapalne. Nie aplikuj produktu także w okolicach oczu lub jamy ustnej.

  Najlepsza maść końska: podsumowanie

  Maść końska to tani środek pierwszej pomocy w rożnych urazach, który bez wątpienia warto mieć w domowej apteczce. W zależności od składu, może rozgrzewać lub chłodzić; ponadto regeneruje i działa przeciwzapalnie. Pamiętaj, że maści końskie mogą różnić się składem oraz działaniem, dlatego przed zakupem dokładnie sprawdź, czego możesz spodziewać się po konkretnym produkcie.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Joanna Plech