Data publikacji:

Najlepsza ashwagandha: jaką wybrać?

Ashwagandha należy bez wątpienia do jednych z najpopularniejszych suplementów diety uznawanych za remedium na rozmaite problemy zdrowotne. Jej stosowanie zaleca się przede wszystkim osobom narażonym na długotrwały stres, jak również sportowcom. Sprawdziliśmy, na co szczególnie warto zwrócić uwagę, poszukując odpowiedniego preparatu. Dowiedz się, jaka ashwagandha jest najlepsza dla ciebie!
Najlepsza ashwagandha

Czym jest ashwagandha?

Ashwagandha, czyli witania ospała lub żeń-szeń indyjski, to roślina występująca naturalnie na terenach Azji, Afryki oraz Europy Południowej. W medycynie naturalnej wykorzystywana jest od wielu wieków; jako roślina adaptogenna znana jest przede wszystkim z pozytywnego wpływu na samopoczucie oraz funkcje poznawcze.
Współcześnie ashwagandhę z całą pewnością można zaliczyć do najmodniejszych suplementów diety – można spotkać ją w większości internetowych sklepów ze zdrową żywnością, a także aptek. Jednak, co dokładnie przemawia za wielką sławą witanii ospałej?

Ashwagandha – właściwości

Jak wspomnieliśmy, ashwagandha jest adaptogenem – oznacza to, że wykazuje pozytywne działanie na układ nerwowy. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na zawartość witanolidów oraz glikowitanoligów. Dzięki tym związkom żeń-szeń indyjski przynosi osobie stosującej go liczne korzyści, takie jak:
  • redukcja stresu,
  • minimalizowanie zmęczenia,
  • wsparcie w stanach depresyjnych,
  • koncentracja i uwaga,
  • poprawa pamięci,
  • ogólna poprawa nastroju.
  • Dobroczynny wpływ na psychikę to jednak niejedyna zaleta ashwagandhy. Badania nad rośliną wskazują, że oddziałuje ona pozytywnie również na inne układy ludzkiego organizmu. Żeń-szeń indyjski zapewnia również:
  • zmniejszenie ryzyka chorób nowotworowych,
  • poprawę funkcjonowanie układu krwionośnego,
  • zwiększenie płodności (głównie poprzez poprawę żywotności plemników u mężczyzn),
  • redukcję bóli mięśniowo-stawowych,
  • wzmocnienie odporności organizmu,
  • ustabilizowanie poziomu cukru we krwi,
  • opóźnienie procesów starzeniowych,
  • wsparcie dla organizmu w chemioterapii.
  • Polecamy również: Adaptogeny – co to takiego?

    Wskazania do stosowania ashwagandhy

    Suplementy z ashwagandhą polecane są przede wszystkim osobom, których tryb życia wiąże się z długotrwałą ekspozycją na stres. Jeśli na co dzień czujesz się spięty, a nerwowe sytuacje niejednokrotnie cię przerastają, suplementacja witanii ospałej może okazać się dobrą decyzją. Ponadto ashwagandha wspiera pamięć i koncentrację, co przekłada się na poprawę wydajności w trakcie wykonywania codziennych obowiązków.
    Drugą grupą osób, którym rekomendowana jest ashwagandha, są sportowcy. Żeń-szeń indyjski wykazuje bowiem dobroczynny wpływ na układ krwionośny oraz mięśniowy, zwiększając wydolność organizmu. Ashwagandha wspiera mięśnie po intensywnych treningach, umożliwiając ich szybką regenerację.
    Żeń-szeń indyjski może być stosowany także przez osoby planujące poczęcie dziecka – roślina ta wspiera płodność zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a dodatkowo uznawana jest jako skuteczny afrodyzjak.

    Ashwagandha – przeciwwskazania

    Przeciwwskazań do stosowania ashwagandhy jest niewiele. Z jej zażywania powinny zrezygnować osoby, które:
  • cierpią na wrzody żołądka,
  • wykazują alergię na żeń-szeń indyjski,
  • stosują na stałe leki nasenne, przeciwpadaczkowe.
  • Zażywanie ashwagandhy należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią, chorujesz na cukrzycę lub schorzenia tarczycy. Ostrożność powinny zachować również osoby stosujące antydepresanty; w tym wypadku suplementację należy omówić z lekarzem psychiatrą. Korzeń żeń-szenia indyjskiego nie powinien być stosowany przez dzieci.

    Ashwagandha – jaka najlepsza? Na co zwrócić uwagę?

    Na rynku znajdziesz całe mnóstwo preparatów z ashwagandhą. Jak wybrać odpowiedni? Która ashwagandha jest najlepsza? Najlepsza ashwagandha powinna być standaryzowana pod względem zawartości witanolidów. W dobrej jakości suplemencie ich zawartość powinna być wyższa niż 2,5%.
    Ponadto warto sprawdzić, jaką ilość ekstraktu z korzenia żeń-szenia indyjskiego znajdziesz w pojedynczej kapsułce. Dobra ashwagandha powinna zawierać co najmniej 300 mg ekstraktu w jednej dawce.

    Jaka ashwagandha jest najlepsza – w proszku czy w tabletkach?

    Na rynku znajdziesz suplementy z ashwagandhą pod różnymi postaciami, najczęściej w formie tabletek lub proszku. Wybierz opcję, która będzie dla ciebie najwygodniejsza. Żeń-szeń indyjski sproszkowany wymaga najczęściej zaparzania, a jego smak może nie przypaść do gustu każdemu. Kapsułki lub tabletki z witanią to rozwiązanie wygodniejsze dla większości osób.

    Najlepsza ashwagandha – dawkowanie

    Decydując się na ashwagandhę w tabletkach, stosuj 300–500 mg ekstraktu dziennie, w zależności od twojego zapotrzebowania. Nie przekraczaj zaleconej dawki – przedawkowanie witanii ospałej może skutkować problemami z trawieniem lub bezsennością. Żeń-szeń indyjski w proszku należy stosować w ilości 1–2 łyżeczek na dobę.
    Jak szybko działa witania ospała? Pozytywnych rezultatów można spodziewać się już po około 2 miesiącach zażywania suplementu.

    Najlepsza ashwagandha – sposób na dobre samopoczucie

    Wiesz już, jaka ashwagandha jest najlepsza – podczas zakupów skoncentruj się przede wszystkim na standaryzacji preparatu i zawartości najcenniejszych substancji bioaktywnych, a więc witanolidów. Pamiętaj także, że pozytywne efekty stosowania ashwagandhy pojawią się najwcześniej po około 2 miesiącach – bądź cierpliwy!
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech