Data publikacji:

Czym smarować tatuaż? Zasady pielęgnacji tatuażu

Tatuaże to sposób na wyrażenie własnej indywidualności. Nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na ich wykonywanie! Jeśli i tobie marzy się wykonanie „dziary”, musisz wiedzieć, jak prawidłowo o nią dbać, aby jak najdłużej zachowała doskonały wygląd. Pielęgnacja tatuażu pozwoli ci uniknąć konieczności jego prędkich poprawek. Sprawdź, czym smarować tatuaż oraz czego unikać, by wymarzony wzór pozostał na twojej skórze przez długie lata w nienagannym stanie.
Czym smarować tatuaż

Jak dbać o tatuaż po zrobieniu?

Pierwsze dni po zrobieniu tatuażu są kluczowe dla jego ostatecznego wyglądu. Warto pamiętać, że wprowadzany pod skórę pigment może być traktowany przez organizm jako niepożądana substancja – potrzeba odrobiny czasu, by została „zaakceptowana”. Wszelkie zaniedbania pielęgnacyjne w przypadku świeżego tatuażu mogą skutkować jego blaknięciem, a nawet zmianą formy.

Folia ochronna

Bezpośrednio po wykonaniu tatuażu tatuażysta nałoży na twoją skórę folię ochronną, która zabezpieczy podrażnioną skórę przed drobnoustrojami. Możesz zdjąć ją po 2–3 godzinach od wykonania tatuażu, by skóra odzyskała dostęp do powietrza.

Delikatne mycie

Po zdjęciu folii ochronnej przemyj tatuaż chłodną wodą oraz delikatnym produktem, na przykład szarym mydłem. Osusz skórę za pomocą jednorazowego ręcznika.

Aplikacja produktu nawilżającego

Na osuszoną skórę po umyciu tatuażu należny nanieść produkt, który intensywnie ją nawilży i wspomoże regenerację. Następnie ponownie zabezpiecz wzór za pomocą folii (zwykle należy ją stosować przez 3–4 dni).

Czym smarować świeży tatuaż?

Wykonanie twojego wymarzonego tatuażu będzie wiązało się z koniecznością zrobienia w skórze mikroskopijnych ran, które powinny jak najszybciej się zagoić, by uniknąć łuszczenia, które może mieć wpływ na ostateczny wygląd wzoru. Czym smarować tatuaż po zrobieniu, by jak najszybciej zregenerować skórę?
  • Na rynku znajdziesz specjalne kosmetyki do pielęgnacji tatuaży, które zawierają wszystkie składniki niezbędne do regeneracji skóry pod świeżym zdobieniem. Renomowana maść do tatuażu to najprostszy sposób, by o niego zadbać!
  • Jakie składniki powinien zawierać dobry krem do pielęgnacji tatuażu? Należą do nich przede wszystkim witaminy A, C, D, a także substancje okluzyjne, które łagodzą podrażnienia i wspomagają regenerację skóry. To m.in. panthenol oraz allantoina. Jednocześnie dobry krem na tatuaż nie powinien zawierać alkoholu i innych substancji, które mogłyby potęgować podrażnienie skóry.
  • Pamiętaj, że intensywnie nawilżającą maść do tatuażu powinno się stosować przez co najmniej 2 tygodnie po jego wykonaniu.
  • Jak dbać o tatuaż? O tym pamiętaj

  • Pierwszym krokiem do wykonania pięknego i trwałego tatuażu jest zawsze wybór odpowiedniego salonu. Zrób solidny research, najlepiej uwzględniając konkretnych tatuażystów, którzy wykonują prace zgodne z twoim gustem.
  • O tatuaż należy dbać także po jego wygojeniu. Aby zachował swoją intensywność, codziennie nakładaj na niego mocno nawilżający balsam. Warto pamiętać także o wysokiej ochronie UV.
  • Na stan skóry, a więc i tatuażu, niebagatelny wpływ ma również twój styl życia. Dbaj o intensywne nawodnienie organizmu oraz zdrową dietę – te czynniki pozwolą odżywić skórę od środka. Pamiętaj także, że używki – papierosy i alkohol – wysuszają skórę, co w dłuższej perspektywie może mieć negatywny wpływ na wygląd „dziary”. Uwaga – spożywanie alkoholu jest szczególnie niewskazane w pierwszych kilku dniach po wykonaniu tatuażu.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Joanna Plech