Data publikacji:

Najlepsza farba do włosów: polecane produkty. Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Włosy są istotnym elementem wizerunku, a ich odpowiednio dobrany kolor może podkreślić naszą osobowość. Dlatego też ważne jest, aby wybrać taki produkt do farbowania, który spełni nasze wymagania i nie będzie wpływać negatywnie na kondycję kosmyków. W poniższym artykule przede wszystkim przedstawimy najlepsze, naszym zdaniem, farby do włosów, które doskonale sprawdzą się u wielu osób. Zastanowimy się również, czym się kierować, wybierając najlepszą farbę do włosów.
najlepsza farba do włosów

Jaka jest najlepsza farba do włosów?

Z farbami do włosów jest podobnie, jak z innymi kosmetykami – to, że jakiś produkt sprawdził się u koleżanki, nie oznacza, że zda on egzamin również u nas. Każda z nas jest inna, dlatego ważne jest nie tylko wybranie najwyżej ocenianego kosmetyku, ale również wiedza, dlaczego dany produkt może się u nas sprawdzić lub nie.
Jaka farba do włosów jest zatem najlepsza? Poniżej wymieniamy czynniki, na które warto zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na konkretny kosmetyk.
 • Trwałość
 • Farby do włosów różnią się między sobą przede wszystkim trwałością. Wyróżniamy trzy rodzaje trwałości farb: zmywalne, półtrwałe i trwałe. Jak zapewne już się domyśliłaś, najmniej trwałe są te zmywalne – utrzymują się do kilku myć. Są doskonałym pomysłem np. na wakacje, imprezę lub po prostu chwilowe szaleństwo. Niestety niezbyt sobie radzą z pokryciem siwych włosów. Farby półtrwałe mają już większą możliwość przenikania wewnątrz włosa, dlatego proces jej wypłukiwania będzie wynosić co najmniej kilkanaście myć, ale tutaj również jest problem z pofarbowaniem siwizny. Farby trwałe utrzymują się na włosach bez względu na liczbę myć. Najłatwiej jest nimi osiągnąć pożądany efekt, kolor jest żywy i nie będzie zbytnio się zmieniać pod wpływem wody i temperatury.
 • Skład pozbawiony szkodliwych substancji chemicznych
 • Swoją przygodę dotyczącą wyboru najlepszej farby do włosów powinnaś zacząć od przestudiowania etykiety ze składem produktów. Dobra farba do włosów powinna zawierać jak najmniej substancji, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję włosów. Należy do nich np. amoniak, ftalany i silnie uczulająca para-fenylenodiamina (PPD).
 • Najlepsza farba do włosów to taka, która nie uczula
 • Nie bez powodu na opakowaniach farb do włosów jest napisane, aby przed farbowaniem pasm dokonać próby uczuleniowej. Wspomniana wyżej para-fenylenodiamina to silny alergen, który może prowadzić nawet do zagrożenia życia, dlatego ważne jest, aby wziąć sobie wspomnianą uwagę do serca i zacząć stosować ją w praktyce. Nawet jeśli PPD nie występuje w składzie, warto wykonać próbę uczuleniową. Taki test najlepiej jest zrobić dwie, trzy doby przed farbowaniem np. na zgięciu łokcia, rozprowadzając tam zgodnie z instrukcją niewielką ilość substancji. Jeśli w tym czasie pojawi się któryś z niepokojących objawów, np. wysypka, pęcherze, zaczerwienienie, świąd, pod żadnym pozorem nie używaj tej farby!
 • Skład zapewniający nawilżenie i odżywienie włosów
 • Gdy wybierasz farbę do włosów, sprawdź jej skład również pod kątem składników nawilżających i odżywczych. Najlepsze farby do włosów są bogate w substancje nawilżające i odżywcze, takie jak np. olejki roślinne (np. awokado i jojoba), masło shea czy aloes. Składniki te pomagają chronić strukturę twoich włosów przed uszkodzeniami i zapewnić im niezbędne substancje, po których włosy nie staną się matowe.
 • Pokrycie siwych włosów
 • Jeśli zależy ci na zakamuflowaniu siwizny upewnij się, że użyjesz trwałej farby. Tylko ona ma możliwość pokrycia siwych włosów w jednolity i niezauważalny sposób.
 • Dostępność i cena
 • W poszukiwaniu najlepszej dla siebie farby do włosów kieruj się również jej dostępnością oraz ceną. Pamiętaj, że będziesz regularnie farbować chociażby odrosty, dlatego upewnij się, że produkt, na który zdecydowałaś się np. na zagranicznych wakacjach, po kilku tygodniach będzie również dostępny w Polsce.
 • Rekomendacje
 • Mimo że każda z nas jest różna i kosmetyki inaczej się u każdej z nas sprawdzają, warto jednak brać pod uwagę zdanie innych. Opinie o danym produkcie mogą ułatwić poszukiwanie tej najlepszej farby do włosów spośród wszystkich produktów dostępnych na rynku.

  Jaka najlepsza farba do włosów? Ranking

  PHYTO Color – farba do włosów

  Farby pozbawione amoniaku, zawierające za to roślinne pigmenty. Olejek jojoba, monoi oraz wyciąg z kory drzewa jujuba pomagają włosom utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia. Farba kosztuje około 50 zł.

  Herbatint – farba do włosów

  Ziołowa farba do włosów, która bez problemu poradzi sobie z siwymi włosami. Nie zawiera parabenów, alkoholu oraz amoniaku. W składzie znajdziesz natomiast m.in. aloes, oczar wirginijski oraz meadowfoam, które skutecznie nawilżą i odżywią włosy.

  Biokap Nutricolor – farba koloryzująca do włosów

  Naturalna koloryzująca farba do włosów, która nie zawiera szkodliwych metali ciężkich i amoniaku. Olejek arganowy, proteiny roślinne czy liofilowe kwasy owocowe dbają o odpowiedni poziom nawilżenia i odżywienia włosów podczas ich koloryzacji.

  Syoss Permanent

  Farby do włosów Syoss to niedrogie i łatwo dostępne kosmetyki do koloryzacji, w dodatku często można je kupić w promocyjnej cenie. Cechują się długotrwałą intensywnością i żywymi odcieniami nawet do 10 tygodni.

  Garnier Color Naturals Creme – odżywcza farba do włosów

  Równie łatwo dostępna farba do włosów z kompozycją pięciu olejków, która potrafi sobie poradzić do 100% z siwizną. Producent zapewnia długotrwałe odżywienie pasm.

  L'Oréal Paris Preference

  Farby do włosów, których intensywny kolor potrafi się utrzymywać do dwóch miesięcy. Formuła została wzbogacona o witaminę E oraz filtry UV.

  Joanna Power Men Color Cream 3 in 1 – farba do włosów, brody i wąsów

  Tym razem propozycja dla mężczyzn, którzy chcieliby zadbać o swój wizerunek. Już w ciągu kilku minut możliwe jest uzyskanie trwałego efektu i zniwelowania siwizny. Produkt łatwo się nakłada, dzięki specjalnej buteleczce z aplikatorem. Kosmetyk nadaje się nie tylko do farbowania włosów, ale również do wąsów i brody.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Agnieszka Ragus