Data modyfikacji:

Naciągnięty mięsień – chłodzić czy rozgrzewać? Co robić, gdy mamy naciągnięty mięsień?

Naciągnięty mięsień – chłodzić czy rozgrzewać? To pytanie zadał sobie każdy, kto doświadczył jakiegokolwiek urazu podczas treningu, zawodów czy innych form wysiłku fizycznego. Urazy najczęściej obejmują mięśnie łydek, ramion, ud, karku lub pleców – wszystko zależy od uprawianej dyscypliny. Dowiedz się, co robić z naciągniętym lub naderwanym mięśniem – rozgrzewać go czy chłodzić.
Young woman sitting on the bed with muscle pain. Fibromyalgia concepts.

Ból mięśni – rozgrzewać czy chłodzić?

W przypadku bólu przeciążonych mięśni czy delikatnego naciągnięcia nie wdraża się leczenia ze względu na prawdopodobny szybki powrót do zdrowia i brak szkodliwych, długotrwałych następstw. Konieczne jest jedynie odciążenie uszkodzonej struktury, umożliwienie jej regeneracji oraz odpoczynku. Ból mięśni może mieć różne przyczyny – może być spowodowany czynnikiem niezależnym od treningu, stanem zapalnym w mięśniu lub zespołem opóźnionej bolesności mięśniowej. Obolałe mięśnie można rozgrzewać lub chłodzić w zależności od obecności kontuzji, stopnia uszkodzenia oraz momentu zaawansowania regeneracji.

Naciągnięte ścięgno – chłodzić czy rozgrzewać?

Dlaczego kontuzje i naciągnięcia mięśni się zdarzają? Wynikają one głównie z tego, że włókna, z których zbudowane są mięśnie, podczas wysiłku muszą się kurczyć i rozkurczać. Jeśli wysiłek jest nieproporcjonalny wobec siły mięśniowej, dochodzi do uszkodzenia włókien, a w konsekwencji stanu zapalnego i bólu. W sytuacji, w której dochodzi do zerwania mniej niż 5% włókien mięśniowych, mamy do czynienia z naciągnięciem. Do naderwania dochodzi, jeśli uszkodzone zostanie więcej niż 5% włókien tworzących mięsień. Przyczyną naciągnięcia, naderwania, a nawet całkowitego zerwania mogą być:
  • niedostosowany do możliwości osoby ćwiczącej trening,
  • zbyt duże obciążenie w przypadku sportów siłowych,
  • nieodpowiednio dobrana długość i intensywność treningu,
  • wypadki, upadki i inne nieprzewidziane zdarzenia.

Naderwany mięsień – rozgrzewać czy chłodzić?

Naciągnięty mięsień – chłodzić czy rozgrzewać? To zależy! To, czy będziemy rozgrzewać, czy chłodzić daną strukturę, zależy od rodzaju uszkodzenia. Najczęściej tuż po wypadku, naciągnięciu lub naderwaniu mięśnia w pierwszej kolejności stosuje się przykładowo spray chłodzący, żeby ograniczyć ból oraz opuchliznę, a dopiero kiedy mięsień wkracza w fazę regeneracji, stosuje się ciepłe okłady i maści rozgrzewające.
Ogólną zasadą przyjmowaną przez większość osób, które doznają kontuzji, jest stosowanie:
  • preparatów rozgrzewających – gdy mięsień jest sztywny i napięty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że długotrwale stosowane okłady rozgrzewające mogą wpłynąć negatywnie na zazwyczaj pojawiający się przy urazach stan zapalny mięśnia, zatem lepiej pozostawić je na nieco inny rodzaj bólu;
  • środków chłodzących – w przypadku gdy pojawia się obrzęk, silny ból, uczucie pulsowania. Również stany zapalne oraz stłuczenia to dobra okazja do wykorzystania środków chłodzących.
W związku z powyższym w domowej apteczce warto mieć zarówno środki rozgrzewające, jak i chłodzące. Jeśli musimy zdecydować się na jeden preparat, który na stałe zagości w torbie na siłownię i będzie ratunkiem w trudnych sytuacjach, warto zdecydować się na środek chłodzący. Pozwoli on natychmiastowo uśmierzyć ból i zapobiec rozprzestrzenianiu się stanu zapalnego poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych. Warto także od razu zastosować leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Jeśli mamy naciągnięty mięsień, maść rozgrzewająca może tylko zwiększyć stan zapalny, zatem lepiej nie ryzykować.

Preparaty chłodzące na obolałe części ciała po treningu

Najlepszym rozwiązaniem na chłodzenie uszkodzonego mięśnia jest stosowanie specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. Dostępne jest ich całe spectrum – od żeli, przez maści i kremy, sera, aż po wygodne w stosowaniu pianki i spraye chłodzące. Są zapakowane w różne, nierzadko bardzo atrakcyjne opakowania, zatem z pewnością każdy znajdzie odpowiedni środek dla siebie, z którego będzie zadowolony.
Należy pamiętać o tym, że obkładanie naciągniętych lub naderwanych mięśni lodem już wcale nie musi przynieść tak korzystnych rezultatów. Lód jest zbyt zimny i może spowolnić procesy regeneracyjne lub odmrozić dane miejsce, pomimo przyniesienia chwilowej ulgi. W wyjątkowo skrajnych przypadkach, w których jednak decydujemy się na wykorzystanie lodu, należy zawinąć go w ręcznik. Nie można stosować go na miejsca, w których przerwana została ciągłość tkanek.

Rozgrzewanie mięśnia – około dwie doby po kontuzji

Rozgrzewanie mięśnia można wdrożyć w momencie, w którym jesteśmy pewni, że nie występuje stan zapalny, lub w okresie regeneracji. Rozgrzewanie mięśnia, który nie boli i wszedł w proces odbudowy, może przynieść następujące korzyści:
  • poprawa przepływu krwi oraz limfy, lepsze dotlenienie uszkodzonych struktur;
  • ułatwienie i przyspieszenie procesów gojenia, a także transportu substancji odżywczych;
  • większe szanse zachowania zakresu ruchu w kontuzjowanym miejscu;
  • przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności.
Również w sytuacji, w której do kontuzji nie doszło, ale borykamy się z bólem i sztywnością mięśni, ich rozgrzewanie może wspomóc szybszą regenerację potreningową. Dzięki temu można skrócić czas pomiędzy treningami. Stosowanie ciepłych okładów jest pomocne również wtedy, gdy borykamy się z przewlekłymi bólami – nie tylko tymi związanymi ze sportem. Rozgrzanie mięśnia przed treningiem poprawia przepływ krwi i ułatwia jego rozciągnięcie, co obniża ryzyko wystąpienia kontuzji.
Zdjęcie: nenetus / Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!