Data publikacji:

Mroczki przed oczami – przyczyny

Mroczki pojawiające się przed oczami nie są niczym przyjemnym. Kiedy problem nas dotyczy, czujemy się zaniepokojeni i zastanawiamy się, czy konieczna jest wizyta u lekarza. Fruwające ciemne lub błyszczące plamki czy niteczki zna wielu z nas. Mroczki przed oczami mogą mieć różne przyczyny. Bardzo często wynikają ze zmęczenia, ale zdarza się też, że są jednym z pierwszych objawów poważnej choroby. Jak rozpoznać, jakie są powody pojawiania się uciążliwych plamek?
mroczki przed oczami

Co to są mroczki przed oczami i jakie są przyczyny ich powstawania

Mroczki są różnie opisywane przez osoby, które ich doświadczają. Większość dorosłych spotkała się z nimi przynajmniej raz lub kilka razy w życiu, a dla niektórych jest to chleb powszedni. W zależności od okoliczności i objawów towarzyszących, mroczki przed oczami mogą mieć różne przyczyny, a poznanie ich powinno stać się dla ciebie bardzo istotne szczególnie, jeśli takie doświadczenie spotyka cię regularnie.

Mroczki przed oczami – objawy

Pojawiające się przed oczami szare, czarne lub błyszczące plamki, pręciki czy kręgi, które wydają się oddalać, kiedy chcesz na nich skupić wzrok – to właśnie mroczki, nazywane przez niektórych również muszkami. Widoczne są najlepiej, kiedy skierujesz wzrok na jasną ścianę, kartkę czy niebo.
Mroczkom przed oczami towarzyszą często inne objawy, takie jak zawroty głowy, szumy uszne, kołatanie serca, ból pod powiekami, niewyraźne widzenie czy swędzenie oczu. Analiza dodatkowych dolegliwości pozwoli lekarzowi na sprawniejszą diagnozę. Czasami mroczki przed oczami mają przyczyny, na które niewiele można poradzić, na przykład pojawiają się przed atakiem migreny, jednak w wielu przypadkach można szybko pomóc pacjentowi.

Mroczki w oczach – przyczyną zmęczenie, nadciśnienie lub anemia

Jakie mogą być przyczyny mroczków przed oczami? Jednym z bardzo częstych powodów pojawiania się tego nieprzyjemnego doświadczenia jest zmęczenie, często długotrwałe. Jeżeli w ostatnim czasie dużo pracowałeś i brakowało ci snu, mroczki powinny skłonić cię do odpoczynku, szczególnie jeśli towarzyszą im szumy uszne lub zawroty głowy.
Jeśli często widzisz czarne mroczki przed oczami, przyczyną może być anemia, która powoduje również uczucie nadmiernego zmęczenia. Zdarza się także, że to jeden z pierwszych objawów nadciśnienia. To dlatego, jeśli zgłosisz się do lekarza z takim problemem, skieruje cię na pewno na badania. Jeśli one potwierdzą niski poziom żelaza lub zbyt wysokie ciśnienie, konieczne będzie włączenie stosownych preparatów.

Mroczki przed oczami – przyczyny okulistyczne

Plamki przed oczami mogą mieć przyczyny w pełni naturalne – z wiekiem ciało szkliste wypełniające tylną część gałki ocznej ulega rozpadowi, a pływające w cieczy drobinki dają wrażenie mroczków. Powody bywają jednak poważniejsze. Mroczki przed oczami mogą mieć inne przyczyny natury okulistycznej – jakie? Mogą to być uszkodzenie siatkówki oka, guz, retinopatia, jaskra, a także dostanie się do oka ciała obcego.
Żeby spowolnić postępujące z wiekiem stopniowe pogarszanie wzroku i degradację różnych części oka, zadbaj o zdrowie, stosując dietę bogatą w witaminy i luteinę. Możesz również wspomóc się preparatami, które uzupełnią te składniki.

Mroczki przed oczami – leczenie

Doświadczając regularnie mroczków przed oczami, możesz spodziewać się leczenia lub przynajmniej złożonej diagnostyki. Lekarz, oceniając dodatkowe objawy i badając pacjenta, może skierować do różnych specjalistów oraz do laboratorium. Ze względu na to, że czarne plamki przed oczami mają różne przyczyny, być może będziesz musiał odwiedzić neurologa, kardiologa czy okulistę. Specjalista wdroży odpowiednią suplementację lub leczenie farmakologiczne, a w przypadku dolegliwości okulistycznych może też zalecić operację.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym