Data publikacji:

Czym różnią się odciski od modzeli?

Odciski i modzele często uważane są za ten sam problem podologiczny. Przyczyny powstawania są bardzo podobne. Jednak odczucia bólowe oraz przebieg leczenia są całkowicie różne. Warto wiedzieć, jak zidentyfikować te zmiany, aby wdrożyć odpowiedni rodzaj terapii. Nie wiesz, co to odcisk i modzel? Czym różnią się odciski od modzeli? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
mondzele a odciski
Prawidłowa pielęgnacja stóp i szybkie reagowanie na wszelkie zmiany w ich obrębie są bardzo ważne. Stopy „noszą” nas przez całe życie. W związku z tym, gdy pojawią się jakieś niepokojące zmiany w ich obrębie lub dolegliwości bólowe, warto szybko reagować. Bardzo często na stopach pojawiają się odciski lub modzele.

Czym różnią się odciski od modzeli?

Odciski pojawiają się w miejscach, gdzie występuje ciągły ucisk i tarcie spowodowane obuwiem lub deformacjami kostnymi w obrębie stopy. Najczęściej są zlokalizowane w obrębie stawów palców u stopy, między palcami, na podeszwie, a rzadziej pod płytką i w wałach paznokciowych. Odciski są reakcją obronną skóry, która chcąc uniknąć uszkodzenia, wytwarza dodatkowe warstwy komórek rogowych. Skóra w miejscu ucisku lub tarcia jest coraz twardsza i w konsekwencji przekształca się w bolesny odcisk. Odciski zazwyczaj sprawiają dolegliwości bólowe, ponieważ mogą sięgać nawet do zakończeń nerwowych. W centrum odcisku można zauważyć biały punkt.

Usuwanie odcisków

Domowe sposoby usuwania odcisków za pomocą zmiękczających płynów i plastrów niestety często są bezskuteczne. Bez odpowiedniej profilaktyki odcisk nawraca i może przekształcić się w bardziej zaawansowaną postać. Nieusuwane odciski są „wdeptywane” głębiej do skóry i mogą doprowadzać do coraz większego bólu i stanu zapalnego. Całkowite wyeliminowanie problemu jest możliwe tylko wówczas, gdy będą stosowane indywidualnie dobrane wkładki do butów.

Powstawanie mondzeli

Przyczyny powstawania modzeli są bardzo podobne do odcisków: tarcie lub ucisk. Powodem może być niewygodne obuwie, zdeformowany układ kostny stóp oraz nadmierne usuwanie zrogowaciałego naskórka. Modzele zazwyczaj są owalne o żółtawym zabarwieniu i w przeciwieństwie do odcisków nie są bolesne. Często spotyka się modzele warstwowe. Modzele występują zazwyczaj na podeszwowej stronie stopy. Są nieostro odgraniczone od zdrowej skóry. Zastosowanie terapii i usuwania modzeli zależy od tego, czy modzel składa się z jednej, czy z kilku warstw rogowych. Stopa wyleczona nadal wymaga dodatkowej opieki, m.in. w postaci opatrzenia odciążającego lub amortyzującego oraz regularnych wizyt w gabinecie podologicznym.
Stałe usunięcie modzeli jest możliwe tylko w przypadku usunięcia przyczyny ich powstawania, dlatego czas terapii modzeli jest trudno oszacować.

Zapobieganie odciskom i modzelom

Powstawaniu odcisków i modzeli sprzyjają przede wszystkim:
  • noszenie wąskiego, ciasnego obuwia;
  • noszenie luźnego obuwia, które powoduje tarcie;
  • częste noszenie butów na wysokim obcasie;
  • noszenie butów z cienką podeszwą;
  • chodzenie boso po twardym podłożu;
  • długotrwała pozycja stojąca (np. w pracy);
  • nadwaga i otyłość.
  • W celu usunięcia odcisków i modzeli warto udać się do specjalisty zajmującego się problemami w obrębie stóp, czyli podologa. Podolodzy bardzo często współpracują z innymi specjalistami, np. fizjoterapeutami lub osobami, które tworzą indywidualnie dobrane wkładki do butów. Warto zaufać specjalistom, a nie „leczyć się” na własną rękę.
    Zdjęcie: Envato Elements