Data publikacji:

Melisa w ciąży: czy można ją stosować?

Jako przyszła mama zapewne doświadczasz nie tylko dobrych emocji, ale również stresu i niepokoju. By zmniejszyć natężenie tych ostatnich, powinnaś sięgać po naturalne preparaty – czyli na przykład po melisę. Przeczytaj, czy melisa w ciąży na pewno jest bezpieczna i jak często możesz po nią sięgać.

melisa w ciąży

Przeczytaj również: Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Melisa w ciąży – kiedy pomaga?

Melisa kojarzona jest przede wszystkim jako naturalny i bezpieczny środek uspokajający. W istocie jednak ta niepozorna roślina ma o wiele więcej zdrowotnych właściwości – wszystko to dzięki substancjom, takim jak trójterpeny, kwasy polifenolowe, garbniki, flawonoidy, związki śluzowe i sole mineralne. Na co dokładnie może ci pomóc?
  • Łagodzenie mdłości
Melisa w ciąży jest zalecana jako środek łagodzący mdłości. Śmiało możesz po nią sięgnąć, jeżeli często robi ci się niedobrze albo gdy zdarza ci się wymiotować. Jest bezpieczniejsza niż imbir, który też łagodzi tego typu dolegliwości, ale nie powinien być stosowany w pierwszym trymestrze ciąży.
  • Zmniejsza niepokój i ułatwia zasypianie
Stres, trudności z zasypianiem, obniżone samopoczucie – na to wszystko także pomoże ci melisa. W ciąży nie możesz stosować klasycznych środków uspokajających, ale stres także nie jest dobry dla dziecka. Dlatego warto posiłkować się naturalnymi metodami.
  • Usuwanie toksyn
Toksyny nie są teraz mile widziane w twoim organizmie – na szczęście melisa skutecznie pomaga w ich usuwaniu, działając moczopędnie.
  • Zmniejsza bóle głowy
Niestety, w ciąży nie powinnaś sięgać po tradycyjne leki przeciwbólowe. Ich odpowiednikiem może być naturalna melisa, która zredukuje zarówno bóle napięciowe, jak i migrenowe.
  • Poprawia pracę układu pokarmowego
Dzięki swoim składnikom melisa świetnie wpływa na działanie układu pokarmowego. Nie tylko zmniejsza bóle brzucha, ale także usprawnia trawienie i wpływa na przyspieszenie przemiany materii.

Melisa w ciąży – czy na pewno jest bezpieczna?

Po melisę możesz sięgać już od pierwszego tygodnia ciąży, ale tylko pod jednym warunkiem – nie możesz przekraczać bezpiecznej dawki, którą jest jedna filiżanka na dzień. Melisa bowiem, jak każde zioło, w tym szczególnym okresie powinna być stosowana z umiarem.

Niektórzy specjaliści twierdzą również, że melisa w ciąży szkodzi w trzecim trymestrze. Wszystko z powodu uspokajającego działania rośliny. Za jego sprawą może dochodzić do rozluźnienia mięśni gładkich brzucha, co z kolei może wpłynąć hamująco na postęp akcji porodowej.

Melisa w ciąży – jak stosować?

Przygotowanie melisy jest bardzo proste: musisz tylko wsypać jedną łyżeczkę do kubka, a następnie zalać go gorącą wodą. Po kilku minutach napar jest już gotowy.

Gdy znudzi ci się melisa w ciąży, możesz zacząć łączyć ją z rumiankiem oraz z pokrzywą. Dzięki temu nie tylko poprawisz swoje samopoczucie, ale także zmniejszysz objawy infekcji (np. przeziębienia). Musisz jednie pamiętać, że nie wolno ci pić więcej niż jedną filiżankę naparu dziennie.

Melisa w ciąży – przeciwwskazania

Melisa to bezpieczne zioło, aczkolwiek nie każda przyszła mama może je codziennie spożywać. Wstrzymaj się zwłaszcza, jeśli:
  • cierpisz na niedoczynność tarczycy (niektóre badania dowodzą, że duże ilości melisy mogą negatywnie wpływać na pracę tego organu),
  • jesteś uczulona na melisę (objawy alergii to puchnięcie, problemy z oddychaniem, pojawianie się wysypek i pokrzywek),
  • masz tendencję do wpadania w uzależnienia – z badań wynika, że u niektórych osób odstawienie melisy po kilku tygodniach powoduje występowanie objawów odstawiennych.
Autor: Robert Wojtaś