Data publikacji:

Matcha – właściwości

Matcha nie tylko pojawia się w kawiarnianym menu. Ta sproszkowana zielona herbata cieszy się wielowiekową tradycją, a my coraz częściej spotkamy ją na sklepowych półkach. Czy po matchę warto sięgać? Jak ją przyrządzać? Czy każdy bez obaw może spożywać matchę? Właściwości tej wyjątkowej herbaty zdecydowanie warte są poznania. W artykule tłumaczymy, co wyróżnia ją na tle innych napojów – zapraszamy do lektury!
matcha właściwości

Matcha – pochodzenie i uprawa

Matcha do Europy przybyła z Dalekiego Wschodu, a dokładniej z Chin oraz Japonii. Uprawę tej zielonej herbaty rozpoczęli Chińczycy, ale to Kraj Kwitnącej Wiśni sprawił, że stała się popularna na całym świecie – a wszystko to dzięki „chanoyu”, co po japońsku oznacza sztukę ceremonialnego, bardzo uroczystego przyrządzania sproszkowanej herbaty.
Matcha uprawiana jest inaczej niż klasyczne zielone herbaty, które wciąż cieszą się największą rozpoznawalnością. Kilka tygodni przez zbiorem (mniej więcej do miesiąca) krzewy herbaciane zabezpiecza się przed dostępem do światła słonecznego. Wykorzystywane są do tego specjalne bambusowe konstrukcje, dzięki czemu rośliny są osłonięte. Taka praktyka sprawia, że matcha zyskuje swój unikalny charakter.
Następnie podczas zbiorów matcha jest oczyszczana z łodyg i żyłek, a w następnej kolejności zmielona na proszek w kolorze zielonym. Osoby, które pierwszy raz spotykają się z tą odmianą zielonej herbaty, mogą pomyśleć, że jest ona tworem herbatopodobnym (jak granulowane napoje rozpuszczalne), ale to niezgodne z prawdą. Gdy sięgamy po matchę, pijemy całe liście, które po prostu zostały uprzednio bardzo dobrze zmielone.
Oznacza to więc, że razem z matchą dostarczamy sobie wszystkie składniki, które są w niej zawarte. A sproszkowana zielona herbata ma ich niemało – obfituje bowiem w aminokwasy, przeciwutleniacze czy minerały. Oprócz tego matcha zawiera ich znacznie więcej niż chociażby sencha.

Herbata matcha – właściwości

Jakie właściwości ma matcha z racji swojego bogactwa przeciwutleniaczy? O jej korzystnym wpływie na organizm zostało napisane wiele, pamiętajmy jednak o zdrowym rozsądku. Jedna filiżanka matchy dziennie bez wątpienia wpłynie bardzo korzystnie na nasze samopoczucie, ale ten trunek nie rozwiąże wszystkich potencjalnych problemów zdrowotnych. Warto mieć tego świadomość nie tylko w odniesieniu do matchy, lecz do wszystkich superfoods.
Nie zmienia to faktu, że sproszkowana zielona herbata obfituje w polifenole, takie jak katechiny. Zawiera również znacznie wyższą koncentrację antyoksydantów, które ograniczają między innymi działanie wolnych rodników. 
Jakie konkretnie wykazuje właściwości matcha?
  • Sproszkowana zielona herbata odpręża i relaksuje, jeśli będziemy patrzyć ją powyżej 5 minut. To wtedy uwalnia się L-teanina, która zmniejsza napięcie, a także ułatwia opanowanie stresu i łagodnie uspakaja.
  • Regularne spożywanie herbaty matcha reguluje poziom serotoniny i dopaminy w organizmie. Oznacza to więc, że wspiera prawidłową pracę układu nerwowego, a także stymuluje funkcje poznawcze. Po matchę warto sięgać więc w przypadku wzmożonego wysiłku intelektualnego.
  • Osoby, które szukają naturalnych sposób na pobudzenie, a nie przepadają za smakiem i aromatem kawy, także mogą zwrócić się w stronę matcha. Właściwości pobudzające tej herbaty wynikają z wysokiej zawartości kofeiny – porównywalnej do kawy.
  • Pisaliśmy już, że matcha to bardzo dobre źródło antyoksydantów. Może przyczyniać się zatem do zmniejszania stanów zapalnych w organizmie, wzmacniać odporność, a także działać antybakteryjnie czy antywirusowo. Dieta bogata w przeciwutleniacze – a więc także i w matchę – zmniejsza również ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych oraz atakujących między innymi układ krążenia.
  • Matcha – właściwości odchudzające. Czy to prawda?

    Sporo mówi się również o tym, że sproszkowana zielona herbata ułatwia schudnięcie. Oczywiście po matchę warto sięgać ze względu na jej właściwości, jednak samo picie tego trunku nie sprawi, że zrzucimy nadprogramowe kilogramy. Za ich utratę odpowiada bowiem deficyt kaloryczny. Matcha może urozmaicić dietę osób, które po prostu chcą zdrowo się odżywiać. Polifenole w niej zawarte korzystnie wpływają na nasz metabolizm. Dodatkowo chlorofil (odpowiadający również za przepiękny, zielony kolor matchy) wykazuje właściwości oczyszczające i pozwala efektywniej usuwać z organizmu toksyny, co ważne jest nie tylko w przypadku stosowania diet odchudzających.

    Herbata matcha – skutki uboczne i przeciwwskazania

    Matcha może powodować skutki uboczne – zwłaszcza jeśli spożywana jest w nadmiernych ilościach. Bezpiecznie jest pić dziennie jedną filiżankę tej sproszkowanej herbaty ze względu na sporą ilość ołowiu, którą zawiera. Oprócz tego matcha pita w nadmiarze może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń ze strony układu pokarmowego pod postacią biegunki czy bólu brzucha. Za dużo matchy w diecie objawi się ponadto nadmiernym pobudzeniem oraz bólami głowy.
    Ostrożnie do picia matchy powinny podchodzić również osoby, które zmagają się z niedoborami żelaza. Ten rodzaj zielonej herbaty może ograniczać jego przyswajanie.
    Z całkowitego picia matchy powinny zrezygnować z kolei kobiety w ciąży oraz panie karmiące piersią. Warto pamiętać, że wszelkie wątpliwości co do diety warto omówić ze specjalistą – dietetykiem czy chociażby lekarzem rodzinnym.

    Jak parzyć herbatę matcha?

    Prawidłowe parzenie herbaty matcha wcale nie jest skomplikowane. Można zaopatrzyć się w specjalny sprzęt składający się z matchawanu, a więc czarki oraz chashaku, czyli bambusowej łyżeczki i miotełki do roztrzepania herbaty. Takie profesjonalne zestawy wyposażone są również w sitko, by przelać matchę bez grudek.
    Jeśli nie chcemy inwestować w drogi sprzęt, możemy herbatę rozmieszać spieniaczem do mleka. Wystarczy, że płaską łyżeczkę matchy wsypiemy do kubeczka, zalejemy wodą o temperaturze nieprzekraczającej 80 stopni Celsjusza, energicznie rozmieszamy i gotowe!
    Jeśli nie mamy ochoty na klasyczną herbatę, to matcha doskonale sprawdzi się jako dodatek do koktajli, jogurtów, ciast czy kawy z mlekiem. Przed dodaniem jej do tych produktów należy ją również dobrze rozpuścić w wodzie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka