Data publikacji:

Mała bieżnia domowa: jaką wybrać? Najlepsze produkty 

Mała bieżnia domowa to często zbawienie dla osób, które chcą zachować kondycję fizyczną, a równocześnie nie mogą pozwolić sobie na trening na siłowni czy świeżym powietrzu. Wiele osób chwali sobie to urządzenie za świetne efekty, które pozwala uzyskać przy regularnych treningach. Z domowej bieżni możemy korzystać o każdej porze dnia i nocy, według upodobań. Jaką małą bieżnię domową wybrać, by w pełni cieszyć się z treningu interwałowego? Na co zwrócić uwagę przy wyborze bieżni domowej? Poznaj specyfikację bieżni domowych i sprawdź, jaką małą bieżnię wybrać do własnego mieszkania. 
mała bieżnia domowa

Rodzaje małych bieżni domowych

Małe bieżnie domowe możemy ogólnie podzielić na dwa rodzaje: bieżnie z napędem elektrycznym oraz bieżnie z napędem magnetycznym (mechanicznym). Mała bieżnia domowa z napędem elektrycznym posiada silnik, który wprawia w ruch taśmę maszyny. Taśma nadaje tempo biegaczowi, co sprawdza się przede wszystkim u osób początkujących.
Bieżna z napędem magnetycznym nie posiada takiego silnika, a taśma wprowadzana jest w ruch przy użyciu mięśni osoby trenującej. Wymaga to większego wysiłku oraz konieczności utrzymania stałego tempa podczas treningu. Z tego powodu bieżnie mechaniczne polecane są raczej bardziej doświadczonym biegaczom.
Zarówno jedna, jak i druga mała bieżnia domowa daje możliwość wykonania efektywnego treningu interwałowego, którego rezultaty porównywalne są do spacerów czy biegania na świeżym powietrzu. Regularne ćwiczenia na domowej bieżni pozwalają spalić nadmierne kilogramy, wzmocnić mięśnie, a także poprawić ogólną wydolność organizmu.

Jak wybrać małą bieżnię do domu?

Napęd małej bieżni domowej to bardzo istotna kwestia. Kiedy już podejmiesz decyzję, czy zdecydować się na bieżnię elektryczną, czy też magnetyczną, musisz też zapoznać się z innymi parametrami bieżni. Istotna jest nie tylko prędkość, z jaką możesz biec na domowej bieżni, lecz także regulacja stopnia nachylenia terenu, co może imitować bieg pod górę. Małe bieżnie domowe zazwyczaj pozwalają na rozwijanie prędkości od 0,8 do 25 km/h, co pozwala na rozpoczęcie treningu od spaceru i przejście od szybkiego marszu, poprzez trucht, do pełnego biegu. Większość modeli umożliwia także nachylenie terenu nawet do 20%.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Istotne są oczywiście wymiary małej bieżni do domu – musimy wybrać urządzenie, które będzie dobrze pasowało do naszego wnętrza. Jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią, dobrze sprawdzi się składana bieżnia domowa. 
Ważna jest także maksymalna nośność urządzenia. W tym przypadku powinniśmy wybierać bieżnię do domu, której maksymalne obciążenie jest większe niż waga potencjalnego użytkownika. Jeśli borykamy się ze sporą nadwagą, powinniśmy przywiązać szczególną uwagę właśnie do tego parametru, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto i korzystać z małej bieżni domowej przez długie lata.
Dla osób, które bardzo lubią monitorować swoje postępy w bieganiu, istotnym elementem wyposażenia małej bieżni domowej będzie komputer, który wskaże różne parametry podczas treningu. Zazwyczaj takie liczniki podają informacje o czasie treningu, tempie, ilości spalonych kalorii czy prędkości. Nowsze modele małych bieżni domowych można połączyć z tabletem. 

Polecane małe bieżnie domowe – elektryczne

Wśród tak wielu propozycji małych bieżni domowych czasem trudno wybrać te najlepsze modele, dlatego postanowiliśmy przetestować i polecić wam kilka najciekawszych urządzeń. Oto nasze TOP 3 małych bieżni domowych z napędem elektrycznym.

Insportline Bieżnia elektryczna Tyrion do trekkingu

Bieżnia elektryczna idealna dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z maszerowaniem. Jest naprawdę niewielka, a dodatkowo ma możliwość składania. Posiada boczne uchwyty, symulujące spacery z kijkami trekkingowymi, a zatem pobudza do pracy nie tylko dolne, lecz także górne partie ciała. Panel sterowania bieżnią został sprytnie ukryty w jednym z uchwytów – składa się on z przycisków start, stop oraz ustawień prędkości. Bieżnia została wyposażona w wyświetlacz pokazujący czas treningu, przebyty dystans, spalone kalorie oraz prędkość chodzenia. 
Wadą bieżni jest fakt, że nie ma możliwości regulacji nachylenia terenu, a jej maksymalna prędkość to 8 km/h, a zatem jest to bieżnia stricte do chodzenia, a nie biegania. Cena tego modelu to około 2500 zł.

Bieżnia elektryczna Hertz Basic

Ta bieżnia elektryczna to nieco bardziej zaawansowany sprzęt niż wskazana wyżej bieżnia do chodzenia. Model ten również przeznaczony jest dla osób, które rozpoczynają treningi biegowe. Jest ona stosunkowo niewielka, dlatego świetnie sprawdza się w warunkach domowych. Jej zaletą jest cichy silnik, dzięki czemu podczas treningu możemy swobodnie oglądać serial czy słuchać muzyki.
Bieżnia Hertz Basic pozwala na rozwinięcie prędkości do 12 km/h, a zatem pozwala na stosunkowo szybki bieg. Jest wyposażona w przyciski Start/Stop, a także przycisk bezpieczeństwa, który zatrzymuje bieżnię w awaryjnej sytuacji. Model ten posiada również czujnik pulsu, podstawkę na tablet czy telefon, magnetyczny klucz bezpieczeństwa oraz komputer treningowy, dzięki któremu możemy monitorować swoje postępy oraz korzystać z gotowych programów treningowych. Koszt bieżni to około 1800 zł.

Bieżnia Eb Fit Platinum V100

Eb Fit Platinium V100 to kolejna mała bieżnia domowa, która świetnie sprawdzi się do treningów we własnych czterech ścianach. Posiada rozbudowany komputer z zaprogramowanymi 24 treningami, które możemy wykorzystać podczas codziennych ćwiczeń. Bieżnia monitoruje również prędkość biegu, dystans, spalone kalorie czy puls biegacza. Jej maksymalna prędkość to 14 km/h, a zatem możemy na niej biec najszybciej ze wymienionych przez nas modeli. Bieżnia ta pozwala na regulację nachylenia podłoża, co sprawia, że trening będzie jeszcze bardziej efektywny. Cena tego modelu waha się w granicach 2200 zł. 
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.