Data modyfikacji:

Jak pozbyć się limfy pod oczami?

Większość osób przynajmniej raz w życiu borykała się z problemem nieestetycznych obrzęków pod oczami. Worki pod oczami wypełnione płynem to nic innego jak drobne zastoje limfy. Są powszechną przypadłością i mogą pojawiać się pod wpływem wielu czynników, poczynając od genetyki, przez niewyspanie, po niezdrowy tryb życia. Nie stanowią zagrożenia dla organizmu, a jedynie problem natury estetycznej. Zdarza się jednak, że są sygnałem stanów chorobowych. Jak pozbyć się limfy pod oczami? Podpowiadamy!
Jak pozbyć się limfy pod oczami

Zastój limfy pod oczami – przyczyny

Skóra pod oczami jest najbardziej wrażliwym i delikatnym rejonem twarzy. Z wiekiem tkanki osłabiają się, a naturalne procesy zaczynają zwalniać. Jednym z takich procesów jest drenaż limfy. Jego zaburzenie prowadzi do powstawania zastojów limfatycznych, powodujących pojawianie się nieestetycznych worków i obrzęków wokół oczu. Upływ czasu i nieuchronne procesy starzeniowe są najbardziej powszechnym powodem ich występowania.
Jednak nie tylko osoby starsze borykają się z problemem, jakim jest zastój limfy pod oczami. Przyczyny tego zjawiska mogą leżeć także w niezdrowym trybie życia. Dieta oparta na wysoko przetworzonych produktach, uboga w składniki odżywcze, częste odwodnienie, notoryczne niewyspanie, przedłużający się brak aktywności fizycznej, korzystanie z używek, niestosowanie filtrów UV czy zbyt gorące kąpiele – to wszystko może doprowadzić do powstania zastojów limfatycznych i worków pod oczami.
Zastoje limfy mogą także być oznaką zaburzeń hormonalnych oraz niektórych procesów chorobowych, jak cukrzyca, anemia, alergie, choroby nerek, tarczycy czy serca. Bywają również skutkiem ubocznym stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Warto wiedzieć, że obrzęk limfatyczny pod oczami może być uwarunkowany genetycznie i towarzyszyć danej osobie już od wczesnego dzieciństwa.

Prosty sposób na zastój limfy pod oczami: masaż

Jednym z możliwych rozwiązań problemu z workami pod oczami jest masaż. Regularnie wykonywany drenaż limfatyczny pomoże pozbyć się zastojów i zniwelować ich nieestetyczny efekt wizualny. Tego rodzaju masaż może być wykonany w salonie przez profesjonalną kosmetyczkę, ale także samodzielnie w domowym zaciszu. Do jego wykonania można wykorzystać specjalne rollery, elektryczne masażery lub własne palce. Należy przy tym pamiętać, że każdy ruch powinien być delikatny i odpowiednio prowadzony – od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka.
Masaż na worki pod oczami warto wykonywać, gdy skóra pokryta jest kremem lub innym kosmetykiem nadającym lekki poślizg. Naciąganie i pocieranie delikatnych obszarów twarzy „na sucho” może doprowadzić do podrażnień i przyspieszyć powstawanie zmarszczek. W przypadku korzystania z urządzeń masujących należy zawsze dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi i przestrzegać zaleceń producenta.

Klucz do sukcesu – odpowiednia pielęgnacja na zewnątrz i od środka

Krem pod oczy warto włączyć do codziennej rutyny już po ukończeniu 20-kilku lat w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej. Odpowiednio dobrany kosmetyk sprawi, że skóra będzie lepiej nawilżona, bardziej napięta i rozjaśniona. Warto wybierać produkty, mające w składzie witaminę C, wyciąg z miłorzębu japońskiego, kofeinę, retinol czy też arnikę. Ta ostatnia pomoże zniwelować także ewentualnie zasinienia i wyrównać koloryt. Interesujące mogą okazać się kosmetyki, które od razu wyposażone są w aplikator, którym można wykonać delikatny masaż. Decydując się na krem na obrzęk limfatyczny pod oczy z takim aplikatorem, należy pamiętać o odpowiednim jego przechowywaniu i higienie.
Rzeczą jeszcze ważniejszą niż odpowiednia pielęgnacja jest odpowiednia dieta. Żadne magiczne tabletki na obrzęk limfatyczny oczu, usprawniające odprowadzanie nadmiaru wody z organizmu, nie rozwiążą problemu tak skutecznie, jak zdrowe odżywianie i dostarczanie organizmowi składników odżywczych. Równie istotne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów. Picie wody usprawnia oczyszczanie się organizmu oraz umożliwia odpowiedni przepływ limfy, bez powstawania zastojów.

Zabiegi kosmetyczne na worki pod oczami

Z zastojami limfy w rejonie twarzy można walczyć nie tylko za pomocą pielęgnacji i zmiany codziennych nawyków, ale też korzystając z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Pomocne w tej kwestii mogą okazać się zabiegi takie jak mezoterapia igłowa oraz karboksyterapia.
Mezoterapia igłowa polega na wprowadzaniu pod skórę specjalnych odżywczych preparatów, które poprawiają krążenie, usprawniają przepływ limfy i zapobiegają powstawaniu obrzęków. Kosmetyki stosowane przy mezoterapii obfitują w witaminy, aminokwasy i ekstrakty roślinne. Zazwyczaj wykonuje się serie kilku zabiegów, jednak już po pierwszym z nich skóra jest wyraźnie bardziej napięta, jędrna i odżywiona.
Karboksyterapia również jest zabiegiem z wykorzystaniem igieł, jednak zamiast preparatu pod skórę wprowadza się dwutlenek węgla. Taka procedura stymuluje mikrokrążenie, a także pobudza produkcję kolagenu i elastyny, odpowiadających za jędrność i napięcie skóry. Najlepsze efekty dają serie kilku zabiegów, jednak różnica zauważalna jest od razu. Skóra staje się jaśniejsza, gładsza i zwyczajnie ładniejsza.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!