Data publikacji:

Licznik do roweru stacjonarnego: jak zamontować i jaki wybrać?

Rower stacjonarny to jedno z popularniejszych urządzeń treningowych, które posiadamy w domu. Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, a trening na nim może być równie efektywny, co na bieżni. Nie wszystkie modele są jednak wyposażone w licznik do roweru stacjonarnego, a wielu osobom zależy na tym, by monitorować przejechany dystans, prędkość czy liczbę spalonych kalorii. Na szczęście istnieje możliwość dokupienia licznika do roweru stacjonarnego, a jego montaż nie jest tak trudny, jak mogłoby się wydawać.
licznik do roweru stacjonarnego

Rodzaje liczników rowerowych

Na rynku znajdziemy naprawdę wiele rodzajów liczników rowerowych. Nie wszystkie nadają się do użytku z rowerem stacjonarnym, ale warto wiedzieć, jaki mamy wybór. Oto podstawowe liczniki rowerowe, które możemy kupić w sklepach ze specjalistycznym sprzętem oraz online:
  • licznik mechaniczny analogowy – to dość stare rozwiązanie, którego próżno szukać w nowych rowerach. Spotkamy go jedynie w już nieco podstarzałych modelach rowerów i motorowerów. Dobrze sprawdzi się jednak jako licznik do roweru stacjonarnego. Posiada wskaźnik analogowy, a odczyt prędkości możliwy jest dzięki wykorzystaniu napędu na koło;
  • licznik bezprzewodowy – nowoczesny licznik rowerowy, którego działanie oparte jest na działaniu fal radiowych. Jest wygodny w użytkowaniu, ale należy pamiętać o sprawdzaniu stanu baterii. Taki licznik najlepiej sprawdzi się w rowerach do jazdy w terenie, nie zaś tych stacjonarnych;
  • licznik przewodowy – najpopularniejszy licznik rowerowy do pomiarów prędkości. Jego montaż jest stosunkowo prosty i może być wykorzystany również w przypadku rowerów stacjonarnych;
  • sportowe zegarki – to gadżety, które zyskały ogromną popularność. Ich działanie jako liczniki rowerowe opiera się głównie na sygnale GPS, dlatego też wykorzystywanie ich do treningów na rowerze stacjonarnym mija się z celem podobnie jak w przypadku nawigacji rowerowych czy aplikacji mobilnych do monitoringu treningów (o ile nie posiadają opcji monitorowania ćwiczeń na rowerze stacjonarnym).
  • Funkcje licznika do roweru stacjonarnego

    Wybierając licznik do roweru stacjonarnego, warto zwrócić uwagę na jego funkcje. Ważne jest nie tylko wskazywanie samej prędkości, lecz także szeregu innych parametrów. Naprawdę zaawansowane modele mogą nam dostarczyć informacji, takich jak:
  • całkowita liczba przejechanych kilometrów od momentu rozpoczęcia użytkowania licznika; 
  • dzienna liczba przejechanych kilometrów bądź dystans, który przejechaliśmy podczas jednego treningu;
  • aktualna prędkość w czasie jazdy;
  • maksymalna, minimalna oraz średnia prędkość w czasie treningu;
  • aktualna godzina i data;
  • liczba spalonych kalorii.
  • Jaki licznik do roweru stacjonarnego wybrać?

    Jak już wspomnieliśmy wyżej – do roweru stacjonarnego świetnie nadają się liczniki analogowe oraz te przewodowe. O ile zakup licznika przewodowego nie powinien być trudny, o tyle w przypadku tego analogowego mogą pojawić się drobne kłopoty, ponieważ jest to już dość stare rozwiązanie. Możemy jednak pokusić się o zakup mechanicznych liczników retro – one również dobrze sprawdzą się w przypadku rowerów stacjonarnych, ale będą wskazywały jedynie aktualną prędkość, z jaką się poruszamy.

    Jak zamontować licznik do roweru stacjonarnego?

    Działanie licznika do roweru stacjonarnego jest bardzo podobne jak w przypadku roweru do jazdy w terenie. Konieczne jest podłączenie licznika do koła zamachowego – na podstawie jego obrotów licznik będzie w stanie wskazać poszczególne parametry, takie jak prędkość, z jaką się poruszamy. 
    Po zakupie licznika do roweru stacjonarnego powinniśmy upewnić się, czy opakowanie zawiera wszystkie niezbędne elementy. Kolejnym krokiem jest dokładne przeczytanie instrukcji obsługi. To właśnie w niej znajdziemy odpowiedź na pytanie, jak zamontować licznik do roweru stacjonarnego. Należy dokładnie wykonać wszystkie etapy montażu zgodnie z instrukcją. Montaż licznika do roweru stacjonarnego nie jest trudny, a w przypadku problemów zawsze możemy skontaktować się z producentem danego sprzętu i poprosić o dodatkowe wskazówki. 

    Zalety treningu na rowerze stacjonarnym 

    Jeśli już mamy gotowy sprzęt stacjonarny z licznikiem, możemy przejść do treningów, które niosą ze sobą wiele pozytywnych rezultatów. Jednym z nich jest oczywiście utrata nadmiernych kilogramów – regularna jazda na rowerze treningowym w połączeniu z odpowiednią dietą pozwala na szybką redukcję tkanki tłuszczowej. 
    Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym zaliczają się do tzw. treningów cardio, czyli tych, podczas których tętno osoby ćwiczącej znacznie wzrasta. Pozwala to nie tylko na utratę tkanki tłuszczowej, ale też zwiększenie ogólnej wydolności organizmu. Ćwiczenia na rowerze pozwalają wzmocnić kondycję fizyczną, dzięki czemu będziemy się znacznie wolniej męczyć. 
    Treningi na rowerze stacjonarnym pozwalają również na kształtowanie i wzmacnianie konkretnych partii mięśniowych. Skupiamy się tu przede wszystkim na nogach – łydkach i udach, ale też na pośladkach. Ćwiczenia na rowerze pozytywnie wpływają również na mięśnie brzucha. 
    Jak widać, trening na rowerze stacjonarnym ma wiele zalet, a wyposażenie go w dodatkowy licznik sprawi, że będziemy jeszcze bardziej zmotywowani do pokonywania kolejnych kilometrów w zaciszu własnego domu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Olga Sadowska
    Olga Sadowska

    Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.