Data publikacji:

Ranking kropli nawilżających do oczu

Zmęczone, przesuszone oczy to częste, kłopotliwe schorzenie, z którym najczęściej muszą się mierzyć osoby, spędzające w ciągu dnia wiele godzin, patrząc w ekrany komputerów, telewizorów, telefonów lub te poświęcające dużo czasu na czytanie. Suche oczy to potoczna nazwa określająca zespół suchego oka. Zespół suchego oka to schorzenie, które oznacza niewystarczające lub nieprawidłowe naturalne nawilżanie oka poprzez film łzowy. Podczas prawidłowego procesu nawilżania oka, jego powierzchnia jest niezmiennie pokryta powłoką filmu łzowego, w którego skład wchodzi kilka warstw. Zespół suchego oka prowadzi do zredukowania produkcji łez, co w efekcie może negatywnie wpłynąć na kondycję oczu.
krople do oczu nawilżające ranking

Kiedy sięgnąć po krople do oczu nawilżające?

Przesuszone oczy to problem, który dotyka coraz większą grupę społeczeństwa. Wraz z rozwijającą się technologią, ludzie coraz więcej czasu w ciągu dnia spędzają, patrząc w ekran komputera, telewizora, telefonu czy tabletu. Również długotrwałe wytężanie oczu, na przykład podczas jazdy samochodem lub w czasie czytania, może doprowadzić do uczucia zmęczenia i przesuszenia oczu. Problem suchych oczu może skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego, aby jak najlepiej zadbać o swój wzrok, należy unikać czynników drażniących oczy.
Do takich niezalecanych czynników zalicza się suche, mroźne lub klimatyzowane powietrze, jasne, rażące światło skierowane prosto w oczy lub dym papierosowy. Aby zadbać o oczy podczas pracy, należy odpowiednio ustawić monitor lub inny ekran wykorzystywany w trakcie pracy. Ekran powinien być umiejscowiony na wysokości oczu, a jego jasność powinna być ustawiona na optymalnym poziomie. Wiele osób stosuje także specjalne okulary, które wyposażone są w powłokę odbijającą światło niebieskie, które jest emitowane przez ekran komputera lub telefonu.
Osoby, którym doskwiera problem suchych, zmęczonych oczu, chętnie sięgają po nawilżające krople do oczu. Dobre krople do oczu, które są bogate w składniki nawilżające, mogą skutecznie pomóc i zminimalizować dyskomfort wynikający z przesuszonych oczu. Krople do oczu to substancje, które wspomagają naturalny proces nawilżania oczu, uzupełniają braki w produkcji łez i dzięki temu zapewniają oczom prawidłowe nawilżanie poprzez powłokę filmu łzowego.

Zespół suchego oka – czy nawilżające krople do oczu pomogą?

Zespół suchego oka to problematyczne schorzenie, na które cierpi coraz więcej osób. Zmagające się z tym osoby wśród najczęściej występujących objawów wymieniają:
 • drapanie pod powiekami,
 • swędzenie, które objawia się szczególnie podczas mrugania,
 • uczucie drobinek piasku pod powiekami,
 • uczucie ucisku w oku,
 • wzmożone mruganie.
Rozwój zespołu suchego oka może być spowodowany szeregiem czynników, wśród których najczęstsze to długa, wielogodzinna praca przed komputerem, tabletem lub innym ekranem, korzystanie z soczewek kontaktowych, przebywanie przez długi czas w pomieszczeniach klimatyzowanych oraz w takich, w których dominuje suche powietrze.
Nadmierne wysuszanie oczu może być także efektem ubocznym stosowania niektórych leków, szczególnie preparatów znieczulających, leków antydepresyjnych lub antyhistaminowych. Istotny jest również fakt, że zespołowi suchego oka często towarzyszą inne objawy, takie jak przekrwienie oczu lub wrażliwość na światło.

Najlepsze krople nawilżające co oczu – jaki powinny mieć skład?

Substancje w kroplach nawilżających mają za zadanie jak najlepiej zadbać o komfort i zdrowie oczu. Skład kropli nawilżających do oczu może się różnić w wielu egzemplarzach, ale do najczęściej występujących składników można zaliczyć:
 • hialuronian sodu – to substancja, która naturalnie występuje w gałce ocznej, dlatego jej wykorzystanie w kroplach jest uzasadnione. Substancja posiada zdolność wiązania wody i stosunkowo długo utrzymuje się na powierzchni oka,
 • trehalozę – to składnik, który znaleźć można w wielu kroplach do oczu. Zalicza się do grupy cukrów o dużych właściwościach hydrofilowych. Krople z tą substancją chronią oczy przed nadmiernym złuszczaniem się rogówki oraz wzmacniają spójność błon biologicznych,
 • alkohol poliwinylowy (PVA) — to popularny składnik wykazujący działanie ochraniające nabłonek rogówki oka. PVA ma także cechy łagodzące podrażnienia oczu, do których może dojść w przypadku niedostatecznej produkcji łez.

Stosowanie nawilżających kropli do oczu – zasady

Krople do oczu to produkt przeznaczony dla osób, które zmagają się z bolącymi, przesuszonymi oczami. Ich stosowanie jest niezwykle łatwe, jednak warto pamiętać o kilku prostych zasadach:
 • Krople do oczu należy przechowywać zawsze zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu lub w ulotce. Nie należy przelewać ich do innego pojemnika i wystawiać na słońce. Krople do oczu nie powinny być także narażone na zbyt wysoką lub zimną temperaturę.
 • Nie należy korzystać z przeterminowanych kropli do oczu. Po pierwszym użyciu należy zapisać datę otwarcia opakowania i nie używać kropli po upływie określonego terminu.
 • Nie należy korzystać z kropli do oczu używanych przez kogoś innego.
 • Najlepszym wyborem są krople do oczu bez konserwantów. Na ten element powinny zwrócić uwagę szczególnie te osoby, które korzystają z soczewek kontaktowych.
 • Nie należy stosować kropli do oczu w przypadku uszkodzenia ich opakowania.
 • Nie należy stosować preparatów, które zmieniły swój kolor, konsystencję lub zapach.
 • W przypadku stosowania innych leków w kroplach należy odczekać od 15 do 30 minut z użyciem nawilżających kropli do oczu.

Krople do oczu nawilżające – ranking

Na rynku znaleźć można wiele różnych kropli do oczu. Najchętniej wybierane z nich to:
Zdjęcie: LightFieldStudios/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!