Data publikacji:

Kostki do jogi: jakie wybrać i jak używać?

Kostki do jogi, zwane też klockami lub bloczkami, są dużym ułatwieniem dla osób rozpoczynających praktykę w domu lub w szkole jogi. Ich podstawowym zadaniem jest pomoc w pozycjach wymagających dużego rozciągnięcia, które na początku są bardzo trudne. Dzięki kostkom możesz wykonywać asany prawidłowo i bezpiecznie, znacznie ograniczając ryzyko powstania urazów. Istnieje kilka rodzajów klocków: drewniane, piankowe i korkowe, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jak wybrać najlepsze kostki do jogi i jak ich używać?
kobiety ćwiczące jogę z użyciem kostek

Do czego służą kostki do jogi?

Maty do ćwiczeń nie są jedynymi akcesoriami potrzebnymi do praktyki. Proste i poręczne narzędzie, jakim są kostki do jogi, służy przede wszystkim początkującym adeptom jogi, którzy nie są jeszcze wystarczająco rozciągnięci. Bloczki chronią przed kontuzjami, o które nie jest trudno podczas pierwszych miesięcy praktyki. Chociaż joga nie kojarzy się z urazami i wydaje się w pełni bezpieczna, w rzeczywistości nadmierne rozciąganie mięśni, gdy ciało ma jeszcze swoje ograniczenia, powoduje ryzyko przeciążenia.
Czy warto kupić kostki do ćwiczeń? Tak, ponieważ są wielofunkcyjne, a ich rola nie kończy się wraz z przejściem na bardziej zaawansowany poziom ćwiczeń. Mogą być używane w pozycji stojącej, siedzącej i leżącej oraz przy skrętach. Klocki nie są dużym wydatkiem, a ich posiadanie może stać się dodatkową motywacją do wykonywania trudniejszych pozycji.

Kto potrzebuje bloczków do jogi?

Chociaż z kostek do jogi mogą korzystać wszyscy, zarówno początkujący, jak i zaawansowani jogini, są osoby, które koniecznie powinny rozważyć ich zakup. Istnieją style jogi, które zakładają regularne używanie dodatkowych akcesoriów i jeśli taki właśnie rodzaj praktyki wybrałeś, nie ma wątpliwości, że potrzebujesz bloczków. Kiedy jeszcze z pewnością ci się przydadzą?
  • Jeśli cierpisz z powodu problemów z kręgosłupem i ze stawami.
  • Obawiasz się, że z powodu słabej formy nabawisz się urazów.
  • Chcesz pracować nad poprawą elastyczności mięśni.
  • Twoje ciało jest wyjątkowo napięte i chcesz to zmienić.
  • Szukasz urozmaicenia swojej praktyki.
  • Chcesz osiągnąć jeszcze lepsze efekty.

Rodzaje klocków do jogi

Kostki do rozciągania wykonuje się z różnych materiałów. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie które z nich są najlepsze, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Żeby podjąć decyzję, zapoznaj się z właściwościami każdego z nich, dzięki temu będziesz mógł ocenić, który z klocków najlepiej odpowiada twoim preferencjom.

Kostki do jogi piankowe

Klocki z pianki są wykonane z lekkiego i wytrzymałego materiału odpornego na odkształcenia. Pianka jest wystarczająco twarda, żeby zapewnić stabilne oparcie, a jednocześnie jej powierzchnia jest przyjemna w dotyku. Jeśli zabierasz ze sobą klocki na praktykę w plenerze lub zajęcia, niska waga jest wielkim atutem. Ich kolejną wielką zaletą jest występowanie w szerokiej gamie kolorystycznej, co dla niektórych osób ma duże znaczenie. Możesz stworzyć zestaw ze swoją matą i innymi akcesoriami. Blok do jogi wykonany z tworzywa łatwo utrzymać w czystości – wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką z mikrofibry.

Kostki do jogi drewniane

Kiedy najlepiej wybrać drewniane kostki do jogi? Są bardzo lubiane przez wielbicieli natury, unikających tworzyw sztucznych. Bez względu na rodzaj użytego surowca są najcięższym oraz najtwardszym rodzajem klocków, a zarazem najbardziej stabilnym. Służą przede wszystkim jako podparcie dla dłoni w pozycji stojącej. Najczęściej wykonuje się je z drewna sosnowego, bukowego lub dębowego. Można również spotkać się z klockami bambusowymi. Każdy z nich ma nieco inne właściwości.
  • Kostki sosnowe. To najlżejszy rodzaj drewna, a jednocześnie najbardziej miękki, rozpoznasz go po jasnym kolorze. Waży mniej niż kilogram. Sosna jest najtańszym drewnem, co jest dodatkowym atutem tych bloczków.
  • Kostki bukowe. Mają piękny, delikatny kolor i optymalny ciężar, co zapewnia dużą stabilność podczas wykonywania asan. Są twardsze niż sosnowe, w związku z tym cechują się również dużą wytrzymałością.
  • Kostki dębowe. To najcięższy rodzaj klocków, a zarazem najbardziej stabilny. Wyróżnia się eleganckim, stylowym wyglądem.
  • Kostki bambusowe. Bardzo oryginalne i najrzadziej spotykane. Są lekkie, a zarazem twarde i wytrzymałe, również na wilgoć. Dlatego właśnie polecane są do stylów jogi praktykowanych w wysokiej temperaturze, takich jak Bikram joga. Ponadto bambus, ze względu na bardzo szybki wzrost, jest surowcem ekologicznym.
Kupując drewniane kostki do jogi, zwróć uwagę na to, czy są pokryte lakierem, a jeśli tak, to jakim. Jeżeli klocki będą bardzo często używane, zabezpieczenie lakierem przedłuży ich trwałość. Musi on jednak być ekologiczny i nietoksyczny, ponieważ nieustannie będziesz stykać się z nim dłonią.
Ważna jest również jakość surowca, drewno musi być wyselekcjonowane, pozbawione skaz i odporne na pękanie i uszkodzenia oraz bardzo dobrze oszlifowane, by jego powierzchnia była całkowicie gładka.

Kostki do jogi korkowe

Jakie są zalety kostek do jogi z korka? Korek jest materiałem naturalnym, więc sprawdzi się u osób, które lubią takie rozwiązania. W przeciwieństwie do drewna wyróżnia się niską wagą, która pozwala na łatwe transportowanie kostek na zajęcia. Z tego typu klocków korzysta się bardzo przyjemnie, ponieważ mają ciekawy wygląd i są miłe w dotyku.

Jak używać kostek do jogi?

Pomocy w postaci klocków możesz używać w różnym ustawieniu, w zależności od potrzeb, dzięki temu uzyskasz optymalną wysokość podparcia i będziesz mógł ją zmieniać, kiedy poprawi się elastyczność twoich mięśni. Podczas asan w pozycji stojącej sięgaj po nie zawsze wtedy, gdy twoje ręce mają być podparte na macie, a jeszcze nie jesteś w stanie tego dokonać. W leżeniu przydadzą się, kiedy będziesz próbować dojść do poprawnego wykonania mostka lub pozycji ryby. Z pewnością szybko zauważysz, w jakich sytuacjach kostki do jogi będą przydatne, a wręcz niezbędne.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym