Data publikacji:

Kolagen do picia – jaki wybrać? Ranking najlepszych produktów

Ma wiele ważnych funkcji w organizmie – przede wszystkim dba o kości i chrząstki, uelastycznia skórę, a jego brak powoduje powstawanie zmarszczek. W okolicach 40. roku życia nasze ciało produkuje go coraz mniej, dlatego trzeba go suplementować. Kolagen. Najskuteczniejszy jest ten w płynie. Kolagen do picia – oto ranking najlepszych preparatów.
Kolagen do picia – jaki wybrać?
Kolagen jest białkiem charakterystycznym dla tkanki łącznej. To dlatego jest tak ważny w wielu sferach naszego ciała – wpływa przede wszystkim na stan aparatu ruchowego człowieka, odpowiadając za jakość kości, chrząstek, stawów, więzadeł i powięzi. Zapewnia odpowiednią gęstość i elastyczność skórze. Ma też lekkie działanie przeciwbólowe, zwalcza wolne rodniki, które odpowiadają za procesy starzenia się skóry i mają działanie rakotwórcze, a odpowiedni poziom kolagenu w organizmie zapobiega chorobom reumatycznym.

Jak powstaje kolagen w organizmie człowieka?

Za produkcję kolagenu odpowiadają fibroblasty – komórki tkanki łącznej, które tworzą aparat ruchu i skórę właściwą. Gdy fibroblasty starzeją się, co ma miejsce około 40. roku życia człowieka, przestają produkować kolageny, dlatego zaczynamy mieć problemy ze stawami, a złamana noga zrasta się dłużej niż w młodszym wieku. Spadek poziomu kolagenu w organizmie objawia się także mniejszą sprężystością skóry i pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Szacuje się, że po czterdziestce tracimy ponad 1 procent kolagenu rocznie. Dlatego białko to trzeba organizmowi dostarczać w postaci suplementów. Sprawdzamy, które z nich warto wybrać, jaką mają zawartość czystego kolagenu oraz czy wzbogacone zostały dodatkowymi mikroelementami.

Jaką postać może mieć kolagen i jakiej dawki szukać?

Kolagen w suplementach występuje w różnych postaciach – w tabletkach (miękkich kapsułkach), w proszku, który rozpuszcza się w płynach, lub do picia. Ten ostatni jest najlepiej przyswajalny. Jak twierdzą specjaliści, np. na stronie Kliniki Estetycznej Ot.co, kolagen do picia wchłania się z przewodu pokarmowego, przenikając do krwiobiegu i stymulując jego produkcję w organizmie, łącząc się z kolagenem naturalnie tam występującym. W wyniku badań ustalono, że kolagen rybi, pochodzący ze skóry ryb morskich słodkowodnych i słonowodnych (w odróżnieniu od kolagenu zwierzęcego, np. wołowego), właśnie w postaci pitnej jest najlepiej przyswajalny (można go pić samodzielnie lub dodawać do soków, jogurtów i wody). Ale w poniższym rankingu uwzględniliśmy też preparat z kolagenem zwierzęcym o bardzo wysokiej zawartości.
Im wyższa zawartość kolagenu w preparacie, tym będzie on skuteczniejszy – szukaj suplementów o zawartości kolagenu od 1000 mg.

Kolagen do picia – ranking

1. Kolagen do picia – ranking otwiera kolagen rybi: Collagen 10 000 Care System

Ten preparat składa się z trzech podstawowych elementów: kolagenu rybiego o wysokiej zawartości aż 10 000 mg, witaminy C, która wspomaga przyswajanie kolagenu, oraz kwasu hialuronowego, który bierze udział w budowaniu mazi stawowej i odpowiada za utrzymanie nawodnienia organizmu na właściwym poziomie. Nie zawiera konserwantów. Collagen 10 000 Care System trzeba stosować przez co najmniej 12 tygodni, by odczuć efekty. Zestaw 10 buteleczek kolagenu kupisz już za 75 zł.

2. Kolagen do picia z witaminą C: Kollagen Booster Life Light

Na równi z czystym kolagenem rybim do picia byłby ten sam kolagen wzbogacony o witaminę C. To częste połączenie w suplementach. Dlaczego tak jest? Witamina C potrzebna jest do syntezy kolagenu. Odpowiada ona za aktywację enzymów uczestniczących w powstawaniu wiązań kolagenu. Polecanym kolagenem do picia z wysoką zawartością witaminy C (80 mg) jest preparat Kollagen Booster Life Light. Opakowanie zawiera 10 ampułek po 25 ml preparatu. W każdej ampułce wartość kolagenu określona jest na poziomie 2 300 mg – to średni poziom, ale połączenie z witaminą C sprawia, że jest to preparat skuteczny. Kollagen Booster zawiera też niacynę, witaminę E, cynk i witaminę B5. To wyjątkowo dobrze skomponowany preparat. Znajdziesz go już za około 130 zł.

3. DR OHhira płynny kolagen do picia

Ten kolagen do picia, oprócz 7 750 mg kolagenu rybiego, zawiera także elastynę, również pochodzenia morskiego, a także kwas hialuronowy, wodę oczyszczoną i sok z borówki. Kolagen ten ma niską masę cząsteczkową, dlatego dobrze się wchłania – im mniejsze cząsteczki, tym nasz organizm lepiej je przyswaja, a cząsteczki kolagenu rybiego są mniejsze niż zwierzęcego. Ten preparat polecany jest szczególnie osobom chcącym zadbać o uelastycznienie skóry. Zalecane spożycie to 10 fiolek, które należy wypić w ciągu 3 tygodni, następnie należy zrobić dwa dni przerwy i rozpocząć drugie opakowanie i pić jedną fiolkę raz na trzy dni. W ciągu roku zalecane są 3–4 takie tury. Jedno opakowanie to koszt około 300 zł.

4. Dla osób starszych: Collagen Gold Prima Zdrowie

Preparat Collagen Gold Prima Zdrowie zawiera przede wszystkim bardzo wysoką dawkę kolagenu wołowego – aż 10 000 mg. Taka zawartość oznacza bardzo skuteczne działanie preparatu. Dedykowany jest on sportowcom, ale też osobom starszym, potrzebującym silnego wzmocnienia kości. Ponadto w składzie ma naturalny aromat brzoskwiniowy, witaminy C, E, A, D, B6 i B12, kwas pantotenowy, ryboflawinę, kwas foliowy, biotynę. Zalecana dawka to 1 buteleczka dziennie, a kuracja powinna trwać co najmniej 4 tygodnie.

5. Dla dbających o stan skóry: Biocell Beauty Shots

Ten preparat zasługuje na uwagę nie tylko dlatego, że ma wysoką dawkę kolagenu morskiego – aż
5 000 mg, ale także dlatego, że wzbogacony jest o kwas hialuronowy, który stabilizuje włókna kolagenu w skórze i wspiera tworzenie się nowych, a dzięki zdolności wiązania i zatrzymywania wody w skórze, kwas hialuronowy zapewnia cerze jędrność i sprężystość. Dlatego preparat ten jest najlepiej skomponowany, jeśli zależy ci na szczególnym dbaniu o stan skóry. Kuracja dwutygodniowa tym preparatem to koszt około 100 zł.
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.