Data publikacji:

Kocimiętka – właściwości, działanie, stosowanie

W większości przypadków kocimiętka kojarzona jest z kotami. Okazuje się jednak, że jej zakup wcale nie musi być warunkowany sprawianiem przyjemności czworonożnemu przyjacielowi. Kocimiętka znajduje także szerokie zastosowanie w medycynie ludowej oraz pielęgnacji skóry ludzkiej. Dowiedz się, jakie właściwości i działanie wykazuje kocimiętka oraz jak stosować ją na co dzień.
Kocimiętka – właściwości, działanie, stosowanie

Czym właściwie jest kocimiętka?

Sama nazwa „kocimiętka” obejmuje ponad 200 różnych gatunków, w tym kocimiętkę właściwą, cytrynową czy żyłkowaną. Spora część gatunków naturalnie występuje na terenie Europy, ale znaleźć ją można również w Azji czy Ameryce. Dobrze radzi sobie w dość suchym środowisku, więc często rośnie w okolicach skalistych. Zwykle ma pojedyncze, delikatnie ząbkowane liście, wydzielające dosyć intensywny aromat.
Kwiaty w kolorze niebieskim, błękitnym, delikatnie fioletowym lub białym znajdują się w górnej części rośliny. Należy do grupy jasnotowatych. W przypadku kocimiętki docenia się jej walory dekoracyjne oraz dobroczynne działanie na koty i ludzi. Kocimiętka może świetnie wyglądać jako ozdoba w ogródkach, w których stosunkowo ciężko utrzymać rośliny wymagające nieco lepiej nawilżonej gleby.

Kocimiętka – właściwości przydatne dla kotów

Kocimiętka często jest nazywana kocim narkotykiem. Nie bez powodu, ponieważ nawet 70% właścicieli kotów może zaobserwować, że zwierzak po zetknięciu się z kocimiętką zaczyna się w niej tarzać, podgryzać ją i intensywnie wąchać. Koty uwielbiają kocimiętkę, mruczą i miauczą, kiedy zaaplikujemy ją w miejsca, w których przebywają. Roślina może być sposobem na przekonanie czworonoga do korzystania z posłania lub drapaków, które do tej pory nie budziły jego zainteresowania.
Ma działanie nie tylko pobudzające, ale również uspokajające, co może odciągać uwagę pupila w sytuacjach stresowych, takich jak sylwester czy impreza w miejscu zamieszkania. Jeśli kot pozytywnie reaguje na kocimiętkę, można zaaplikować ją też do wnętrza transportera – wówczas stres związany z wizytą u weterynarza będzie można ograniczyć w naturalny sposób. Producenci kocich zabawek często nasączają nią swoje produkty lub wkładają susz do wnętrza myszek i piłeczek. Bez problemu można dostać również suszoną kocimiętkę dla kotów lub preparaty w sprayu, które mogą być czasem pomocne w procesie wychowywania kociaka. Kocimiętka znajduje jednak również szereg zastosowań w przypadku ludzi, o czym wie niewiele osób.

Kocimiętka oraz jej działanie na ludzi

Susz wytworzony z odpowiednio przygotowanej wcześniej kocimiętki stosuje się od setek lat w medycynie ludowej jako lek na rozmaite bóle, w szczególności głowy. Kocimiętka wykazuje właściwości łagodzące w odniesieniu do stresu i niepokoju – zarówno w podaniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Może pomagać przy zaburzeniach koncentracji czy bezsenności, a także łagodzić kołatanie serca wywołane stresem. Jej działanie kojące nerwy jest najbardziej doceniane. Roślina może pomagać w regeneracji potreningowej osób, które wykonują intensywne ćwiczenia na siłowni. Pozwala zredukować stres organizmu wywołany dużym wysiłkiem. Może wspomóc regenerację stawów i zmęczonych mięśni, ale też poprawić samopoczucie psychiczne.
Ze względu na swoje właściwości napotne, moczopędne i przeciwzapalne jest szeroko wykorzystywana w okresach spadku odporności i wzmożonych przeziębień. Pozwoli szybciej uporać się z przykrymi dolegliwościami, zapobiegać przeziębieniom i poprawiać samopoczucie osób chorych. Szeroko wykorzystywane jest również jej działanie na problemy trawienne. Spożywanie naparu z kocimiętki ułatwia trawienie oraz przyswajanie składników odżywczych z pożywienia, zapobiega zgadze, biegunkom i wzdęciom. Kocimiętka wspomaga wątrobę oraz nerki w prawidłowym funkcjonowaniu i redukuje bóle brzucha o różnym podłożu. Nie należy jednak stosować jej u kobiet w ciąży, karmiących i u dzieci.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!