Data publikacji:

Klej do protez – jak używać?

Klej do protez zębowych to niezbędny element w łazience osób, które na co dzień korzystają z tzw. trzecich zębów. Przesuwanie się protezy może bowiem doprowadzić do powstawania ran oraz uszkodzeń błony śluzowej. Wypadnięcie protezy zębowej podczas mówienia lub jedzenia wprawia w ogromne zakłopotanie. Klej do protez pozwala uniknąć tych przykrych sytuacji. Utrzymuje on protezę na miejscu nawet do 12 godzin. Jak jednak używać kleju do protez? Jak usunąć go z protezy, dziąseł czy podniebienia? Kiedy nie wolno stosować kleju do protez? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule. 
klej do protez

Działanie kleju do protez

Klej do protez to produkt, którego zadaniem jest utrzymanie protezy we właściwym miejscu. Może mieć on formę proszku, kremu lub żelu. Jeśli szukacie idealnego kleju do protez, warto wypróbować produkty o różnej konsystencji, by wiedzieć, która sprawdzi się u was najlepiej. Klej do protez opiera się na działaniu bezpiecznych substancji spajających. Są one aktywowane za pomocą wody – w tym przypadku śliny. Wystarczy więc nałożyć klej na czystą protezę, a następnie umieścić ją w jamie ustnej. Klej zaczyna wówczas pęcznieć i zwiększa przyczepność protezy do tkanek. 

Mocny klej do protez zębowych – jak wybrać?

Wybór mocnego kleju do protez nie jest łatwy i często sukces osiąga się metodą prób i błędów. Sięgając po kolejny klej, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego konsystencję, lecz także na skład oraz deklarowaną długość działania. Producenci zapewniają, że najsilniejsze kremy do protez są w stanie utrzymać zęby na miejscu przez cały dzień. 
Skład kleju do protez powinien być stosunkowo krótki i prosty. Znajdziemy w nim naturalne środki, które pęcznieją pod wpływem wilgoci i wypełniają przestrzeń między błoną śluzową a protezą. Takim składnikiem może być na przykład skrobia ziemniaczana. 

Jak używać kleju do protez?

Używanie kleju do protez nie jest rzeczą trudną, ale wymaga nieco wprawy. Przede wszystkim należy przestrzegać zaleceń producenta co do ilości aplikowanego produktu. Ważne są też instrukcje dotyczące samego miejsca nakładania kleju do protez.
Klej powinno się stosować na oczyszczoną i suchą protezę. Produkt należy nakładać w miejsca, które będą przylegały do błony śluzowej. Po aplikacji kremu na protezę trzeba włożyć ją do jamy ustnej, dopasować i delikatnie docisnąć. Początkowo może okazać się, że klej wypływa spod protezy – wówczas należy nałożyć go mniej przy kolejnej aplikacji.

Jak usunąć przyklejoną protezę? 

Klej do protez zawiera substancje rozpuszczalne w wodzie, dlatego usunięcie protezy nie powinno przysparzać problemu. Wystarczy nabrać nieco ciepłej wody do ust, przytrzymać przez kilka chwil i wypluć. Następnie trzeba delikatnie poruszać protezą, która z czasem powinna odpuścić. Jeśli tak się nie stanie, konieczne jest powtórzenie nabrania wody do ust. 

Jak usunąć klej do protez z dziąseł?

Zbyt duża ilość użytego kleju może osadzać się na dziąsłach i podniebieniu. Na szczęście usunięcie go nie jest trudne. Jak usunąć klej do protez z dziąseł? Czasem wystarczy przepłukanie ust ciepłą wodą. Jeśli to nie pomoże, można wykorzystać olej jadalny, np. rzepakowy lub słonecznikowy. Należy namoczyć w nim bezpyłowe waciki i delikatnie usunąć resztki kleju z dziąseł. W niektórych przypadkach skutecznym sposobem może być wykorzystanie delikatnej szczoteczki do zębów oraz ciepłej wody. Czasami pomocny może okazać się płyn do płukania jamy ustnej. Należy jednak uważać, by wybierać produkty przeznaczone dla osób, które noszą protezy zębowe. 

Kiedy nie stosować kleju do protez?

Wykorzystywanie kleju do protez ma swoje niewątpliwe zalety i jest ogólnie bezpieczne. Czasem jednak zdarzają się sytuacje, w których sięganie po krem do protez nie jest zalecane. Lepiej zrezygnować z tego produktu, gdy: 
  • mamy źle dopasowaną bądź uszkodzoną protezę – wtedy najlepiej udać się do protetyka;
  • dawno nie kontrolowaliśmy swojej protezy u dentysty;
  • zaobserwowaliśmy alergię na którykolwiek ze składników kleju do protez;
  • posiadamy skaleczenia i inne otwarte rany w jamie ustnej;
  • nie jesteśmy w stanie dobrze dbać o higienę protezy;
  • zaobserwowaliśmy dolegliwości takie jak nadmierna suchość w gardle – w takim przypadku lepiej zmniejszyć częstotliwość korzystania z kleju do protez. 
  • Klej do protez zębowych a klej do naprawy protez zębowych

    Na rynku znajdziecie wiele produktów służących do protez zębowych. Jeśli chcecie utrzymać swoje protezy na miejscu, najlepszym wyborem będzie właśnie klej do protez zębowych. To on ma za zadanie zwiększyć przyczepność do błony śluzowej. W żadnym wypadku nie stosujcie w tym celu kleju do naprawy protez zębowych. Jest to zupełnie inny produkt. Został stworzony do naprawy drobnych uszkodzeń protez zębowych. Warto jednak pamiętać o tym, że samodzielne naprawy nie są wskazane. Jeśli cokolwiek stanie się z waszymi protezami, należy udać się do lekarza bądź protetyka. W Polsce naprawa protezy zębowej jest refundowana, dlatego też warto skorzystać z tej możliwości i nie dokonywać reperacji na własną rękę. 
    Podsumowując, klej do protez to przydatny produkt, po który warto sięgnąć. Używanie kleju do protez jest proste, choć wymaga pewnego doświadczenia. Na szczęście usuniecie tego produktu z dziąseł czy podniebienia nie stanowi problemu, dlatego nie musimy bać się, gdy użyjemy zbyt dużej ilości kleju do protez. Jeżeli nie macie przeciwwskazań do jego stosowania, klej do protez może odmienić waszą codzienność.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Olga Sadowska
    Olga Sadowska

    Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.