Data publikacji:

Kiedy kawa po usunięciu woreczka żółciowego? Dieta po cholecystektomii

Cholecystektomia to zabieg polegający na usunięciu woreczka żółciowego, wskazany wówczas, gdy organ ten nie funkcjonuje prawidłowo. Życie bez woreczka żółciowego nie wymaga większych wyrzeczeń, jednak istotna jest odpowiednio dopasowana dieta. Wiele osób zastanawia się, kiedy można pić kawę po usunięciu woreczka żółciowego. Czego nie wolno jeść po cholecystektomii? O tym przeczytasz w naszym artykule.
Kiedy kawa po usunięciu woreczka żółciowego

Cholecystektomia – na czym polega?

Cholecystektomia to zabieg usunięcia woreczka żółciowego, wykonywany najczęściej laparoskopowo poprzez zrobienie małego nacięcia w jamie brzusznej. Wykonuje się go głównie przy zaawansowanej kamicy, która ogranicza funkcjonowanie organu.
Woreczek żółciowy produkuje żółć, która jest niezbędna do prawidłowego trawienia i wchłaniania składników aktywnych z pokarmu. Kiedy organ nie pracuje prawidłowo, dochodzi do wymiotów, wzdęć i zgagi, które pojawiają się najczęściej krótko po posiłku. To sygnał, że żółć nie została odprowadzona do dwunastnicy.
W wielu przypadkach niesprawny woreczek żółciowy wymaga usunięcia chirurgicznego. Pacjent stosując odpowiednie leki oraz dietę, jest w stanie funkcjonować normalnie.

Brak woreczka żółciowego – skutki

Po wycięciu woreczka żółciowego należy zwykle spędzić kilka dni w szpitalu. Gdy proces trawienia zostanie ustabilizowany, pacjent może wrócić do domu. Czeka go jednak zmiana codziennych przyzwyczajeń, a szczególnie tych związanych z dietą.
Jadłospis po usunięciu woreczka żółciowego musi składać się z lekkostrawnych, delikatnych produktów. Wskazana jest dieta niskotłuszczowa, z mniejszą ilością białka, błonnika i szczawianów.

Czego nie wolno jeść po operacji woreczka żółciowego?

Na czarnej liście produktów spożywczych po cholecystektomii znajdują się przede wszystkim tłuste sery, potrawy pikantne, produkty wzdymające, takie jak kapusta, fasola, cebula. Z diety należy wykluczyć słodycze i produkty wysoko przetworzone. Unikaj także tłustego mięsa.

Produkty wskazane po cholecystektomii

Po zabiegu usunięcia woreczka żółciowego należy spożywać lekkostrawne, niskotłuszczowe produkty. Sprawdzą się tutaj cielęcina, chudy drób i mięso z królika. Bez obaw można jeść także młode warzywa, najlepiej gotowane na parze. Osoba po cholecystektomii może jeść białe pieczywo, nabiał o niskiej zawartości tłuszczu i dojrzałe owoce obrane ze skórki. W diecie powinny znaleźć się również ziemniaki i kasza manna.

Kiedy można pić kawę po usunięciu woreczka żółciowego?

To pytanie, które nurtuje wiele osób po cholecystektomii. Niestety, nie mamy dobrej wiadomości dla kawoszy – kawa po usunięciu woreczka żółciowego jest niewskazana. Kofeina może silnie podrażniać układ trawienny, dlatego lekarz niemal na pewno odradzi jej spożywanie. Zakazane są także czarna herbata, napoje gazowane (w tym woda gazowana) oraz alkohol.
Jeśli czeka cię cholecystektomia lub właśnie ją przeszedłeś, warto rozważyć sięgnięcie po zamienniki kawy, na przykład kawę zbożową.

Dieta po cholecystektomii – podsumowanie

Cholecystektomia nie powinna odbić się na jakości twojego codziennego życia, jeśli zadbasz o odpowiednią dietę. Pamiętaj, że należy wykluczyć z niej produkty ciężkostrawne, tłuste i przetworzone. Unikaj także wszelkich pokarmów i napojów, które drażnią układ pokarmowy, w tym ostrych przypraw, alkoholu, ale także herbaty i kawy.
Zdjęcie: Envanto Elements