Data publikacji:

Kasza jaglana – właściwości. Jak włączyć kaszę jaglaną do diety?

W zdrowej, zbilansowanej diecie jest miejsce dla wszystkich makroskładników – tłuszczy, białek czy węglowodanów. Dobrze, by w tej ostatniej grupie znalazły się węglowodany złożone, do których zaliczymy również kaszę jaglaną. Właściwości, które w sobie skrywa, zachwycą pasjonatów odżywczej kuchni. Sprawdź więc, dlaczego warto urozmaicić menu jagłami i komponuj wartościowe posiłki pełne smaku. W poniższym artykule tłumaczymy, co czyni kaszę jaglaną tak zdrową – zapraszamy do lektury!
kasza jaglana właściwości

Kasza jaglana – z czego pochodzi?

Kasza jaglana uznawana jest za jedną z najstarszych kasz, która znana była już w epoce neolitu. Badania pokazują, że po jagły sięgały już plemiona nawet 11 tysięcy lat temu. Kasza jaglana powstaje z prosa uprawianego głównie na terenach Afryki i Azji. Przywędrowała również do Polski, ale nasz klimat nie pozwala jednak na jej efektywną uprawę.
Z czego jest kasza jaglana? Podczas jej produkcji z prosa usuwa się twardą skórkę. Następnie ziarna są oczyszczone i w ten właśnie sposób powstają jagły, które mogą przechodzić dalsze metamorfozy i trafiać do sprzedaży chociażby w formie płatków jaglanych. My skupimy się dziś wyłącznie na samej kaszy jaglanej – pełnej witamin i mikroelementów!

Kasza jaglana – właściwości i wartości odżywcze

Kasza jaglana stanowi bardzo dobre źródło witaminy E oraz witamin z grupy B. Nie brakuje w niej również magnezu, wapnia, fosforu, żelaza czy potasu. Warto wspomnieć, że kasza jaglana jest jednym z niewielu produktów spożywczych bogatych w krzem. A to on wpływa między innymi na zdrowy wygląd włosów, skóry i paznokci, poprawia przemianę materii i wspiera prawidłowe funkcjonowanie stawów.
Składniki zawarte w kaszy jaglanej oprócz tego:
  • działają antywirusowo;
  • redukują stany zapalne błon śluzowych;
  • przywracają równowagę kwasowo-zasadową dzięki działaniu zasadotwórczemu;
  • poprawiają pamięć oraz koncentrację;
  • regulują poziom cholesterolu we krwi.
  • W 100 gramach suchej kaszy jaglanej znajduje się około 350 kcal. To normalna kaloryczność dla kasz i absolutnie nie należy się jej bać. Warto dodać do niej lekkostrawny sos i sprawić, że węglowodany złożone staną się podstawą sycącego posiłku.
    Jakiś czas temu mówiło się o tym, że diabetycy i osoby zmagające się z insulinoopornością powinny unikać kaszy jaglanej. Przeciwwskazania są jednak bezzasadne. Dlaczego? Owszem, jagły zawierają wysoki indeks glikemiczny (71), co oznacza, że po ich spożyciu szybko podnosi się cukier. Klucz tkwi w prawidłowej kompozycji posiłku. Liczy się ilość spożywanej kaszy – może być dodatkiem w sałatce. Należy zadbać, by w jej towarzystwie pojawiły się produkty wysokobiałkowe oraz zdrowe tłuszcze. Kaszy jaglanej ze skyrem, orzechami włoskimi lub z łososiem i warzywami nie powinny obawiać się nawet te osoby, które muszą uważnie kontrolować poziom cukru we krwi.
    Jeśli nie wiesz, jak komponować zdrowe i zarazem sycące posiłki z kaszą jaglaną w roli głównej, warto zwrócić się o pomoc do dietetyka. Specjalista ułoży dla Ciebie zbilansowany jadłospis i pokaże, że w diecie jest również miejsce dla produktów z wyższym indeksem glikemicznym.

    Kasza jaglana a gluten

    Niestety są jednak choroby, które wymagają całkowitej eliminacji pewnych grup produktów. Codziennie mierzą się z tym osoby chorujące na celiakię oraz te z nietolerancją glutenu. W ich diecie nie ma między innymi miejsca na pszenicę, orkisz, jęczmień czy żyto i owies.
    A czy kasza jaglana ma gluten? Tutaj odpowiedź jest prosta – nie ma! Dzięki temu bezpiecznie mogą sięgać po nią osoby, które muszą na co dzień spożywać posiłki bezglutenowe. Dziś w sklepach dostępnych jest coraz więcej różnorodnych produktów z jagłów, ale sama kasza jaglana jest prosta w przygotowaniu i może stanowić podstawę zarówno słodkich, jak i wytrawnych dań.
    W kaszy jaglanej jest niewiele skrobi, ale to dobre źródło łatwo przyswajalnego białka. Uchodzi też za lekkostrawną – warto podawać ją więc osobom na diecie, z łagodnymi problemami gastrycznymi czy dzieciom.

    Jak gotować kaszę jaglaną?

    Kasza jaglana jest bardzo łagodna w smaku, ale niekiedy można spotkać się z opinią, że wyróżnia ją niezbyt apetyczna goryczka. Okazuje się, że tego nieprzyjemnego atrybutu można łatwo się pozbyć – wystarczy kaszę jaglaną poprawnie ugotować.
    Aby usunąć goryczkę, kaszę przed gotowaniem należy obficie przepłukać na sitku – najpierw zimną, a później ciepłą wodą. Jest również drugi sposób – kaszę wrzuca się na wrzątek, odcedza i ponownie gotuje we wrzątku. Warto też kupować kaszę jaglaną w kilogramowych opakowaniach, po czym przyrządzać na sypko, bez użycia plastikowych torebek.
    Chcesz, by kasza jaglana wyszła sypka (idealna do sałatek)? Wtedy na 1 szklankę ziaren użyj około 2,5 szklanki wody, gotuj do wchłonięcia wody (pod przykryciem i bez mieszania), po czym odstaw na około godzinę.
    Kasza jaglana w daniach na słodko może mieć też konsystencję przyjemnego kleiku. Aby go uzyskać, trzeba szklankę suchej kaszy wymieszać z niewielką ilością wybranego płynu. Następnie zagotować niecałe 4 szklanki wody bądź mleka i gotować kaszę do 45 minut.
    Jak kreatywnie wykorzystać kaszę jaglaną i częściej włączać do diety? Wykorzystuj ją jako bazę dla:
  • wegańskich, warzywnych burgerów;
  • faszerowanych papryk, bakłażanów, cukini i pomidorów;
  • farszy pierogów;
  • pasztetów;
  • sałatek;
  • zup jarzynowych i typu krupnik;
  • kremów do ciast;
  • budyniów;
  • koktajli;
  • ciasteczek.
  • Kasza jaglana nie tylko pełna jest prozdrowotnych składników. Prawidłowo przygotowana wprowadzi odrobinę różnorodności nawet w prostej i tradycyjnej kuchni.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Anna Mlonka