Data publikacji:

Po jakie zioła na odchudzanie sięgnąć?

Jak wiadomo, kluczowym elementem wpływającym na utratę nadmiaru tkanki tłuszczowej jest aktywność fizyczna. Jednak sam ruch nie spowoduje, że w krótkim czasie zgubimy zbędne kilogramy. Jest to proces długofalowy, dlatego aby go przyspieszyć, pomocne są zabiegi kosmetyczne oraz zbilansowana dieta. W ostatnich czasach popularne stały się naturalne zioła, które oprócz wiadomych korzystnych właściwości na organizm, mają spory wpływ na przyspieszenie procesu odchudzania. Po jakie zioła na odchudzanie sięgnąć? Czytaj dalej, a dowiesz się, w jaki sposób wybrane zioła sprzyjają odchudzaniu.
zioła na odchudzanie

Jak zioła wpływają na odchudzanie?

Na wstępie należy od razu zaznaczyć, że zioła same w sobie nie sprawią, że zgubi się zbędne kilogramy. Są one jedynie dopełnieniem odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i innych czynników niezbędnych w uzyskaniu wymarzonej sylwetki.
Zioła mają szerokie działanie i wiele właściwości. Niektórymi z nich są zmniejszenie obrzęków, obniżenie ciśnienia, działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, antybakteryjne oraz moczopędne, co wpływa na szybsze pozbycie się substancji toksycznych z organizmu. Dzięki swoim zastosowaniom, już od pokoleń używane są w lecznictwie. Pomagają także w walce z wieloma chorobami, w tym w nadwadze i otyłości, które są chorobami cywilizacyjnymi obecnych czasów.
Zatem, jak dieta wzbogacona o odpowiednie zioła wpływa na organizm?
Przede wszystkim zioła wpływają na przyspieszenie przemiany materii, czyli proces, który odpowiada za utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz wspomaga odchudzanie. Analogicznie, zwolniona przemiana materii spowoduje odkładanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, co będzie oznaczało nieuniknione problemy z obecnością zbędnych kilogramów. Wpływają również na oczyszczanie organizmu z toksyn, zapobieganie zaparciom oraz wspomaganie procesu trawiennego. Ważną funkcją niektórych ziół, które wspomagają odchudzanie, jest hamowanie apetytu poprzez uczucie sytości. Jest to idealna opcja dla osób, które mają problem z napadami wilczego głodu.

Zioła pomagające w redukcji tkanki tłuszczowej

 • Zielona herbata – jest najbardziej powszechnym ziołem, które wiele osób zaparza i pije dla smaku, nie wiedząc o jej właściwościach. Jest ona wspomagaczem w procesie spalania tkanki tłuszczowej, przyspiesza także metabolizm, który odpowiada za utrzymanie prawidłowej wagi, a dodatkowo obniża ciśnienie krwi.
 • Guarana – jest składnikiem większości suplementów na odchudzanie, poprzez wysoką zawartość kofeiny. Jej właściwością, która wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej, jest termogeneza. Powoduje zwiększenie wydzielania ciepła, co korzystnie wpłynie na redukcję zbędnych kilogramów.
 • Yerba Mate – jest to mix ziół, w których zawierają się listki i gałązki ostrokrzewu paragwajskiego. Wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej, prawidłowe działanie procesu przemiany materii oraz uczucie sytości.
 • Poziomka pospolita – napar z liści tej rośliny wpływa na przyspieszenie procesu przemiany materii, a także działa moczopędnie, usuwając toksyny z organizmu.
 • Zioła wpływające na uczucie sytości i zmniejszenie apetytu

  Zioła, które wpływają na zahamowanie apetytu, z reguły zawierają śluz roślinny, który w kontakcie z wodą pęcznieje i wypełnia żołądek. Roślinami z taką właściwością są:
 • morwa biała – oprócz hamowania apetytu, morwa biała hamuje aktywność enzymów, które rozkładają cukry, dzięki czemu do organizmu wchłania się ograniczona ilość węglowodanów. Zapobiega to odkładaniu się nadmiaru tkanki tłuszczowej;
 • siemię lniane – zmniejsza apetyt, a dodatkowo działa korzystnie na organizm, obniżając poziom cukru i cholesterolu we krwi;
 • podbiał – zawiera dużą ilość błonnika, który pęcznieje, wypełniając żołądek. Daje to uczucie sytości, co pozwala na radzenie sobie z napadami głodu.
 • Zioła moczopędne

  Podczas odchudzania w organizmie wytwarzają się w większej ilości toksyny. Mają one niekorzystny wpływ na organizm, dlatego zaleca się ich szybkie pozbycie. W tym celu pomocne okazują się zioła o właściwościach moczopędnych, które przyspieszą cały ten proces.
 • Pokrzywa – jest najbardziej znanym i powszechnym ziołem, które działa moczopędnie. Dodatkowo pełni funkcje przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz obniżające ciśnienie i poziom cholesterolu we krwi.
 • Kolendra – działa pomocniczo w usuwaniu substancji szkodliwych z organizmu. Dodatkowo przyspiesza przemianę materii, hamuje apetyt, a także okazuje się pomocna w procesie wchłaniania witamin i składników odżywczych do organizmu.
 • Lubczyk lekarski – ma działanie detoksykacyjne oraz wspomaga procesy trawienne.
 • Zioła na odchudzanie – czy każdy może z nich korzystać?

  Niektóre zioła, mimo iż są naturalne i mają wiele dobroczynnych właściwości, mogą niekorzystnie wpływać na organizm, np. wywoływać alergie. Każdy organizm reaguje inaczej na różne substancje i tak samo dzieje się w przypadku ziół. Jedni mogą być zadowoleni z korzyści stosowania naparów wybranych ziół, a dla innych mogą okazać się szkodliwe i doprowadzić do niepożądanych skutków. Dlatego przed rozpoczęciem spożywania diety ziołowej, jeżeli mamy wątpliwości co do ich stosowania, należy zasięgnąć specjalistycznej wiedzy na ich temat, a także skonsultować się z lekarzem, który da przyzwolenie na stosowanie danych mieszanin ziół. Ważne jest też, aby napary z ziół stosować z umiarem, gdyż długotrwałe ich działanie na organizm również nie będzie korzystne.
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Dominika Mańka