Data publikacji:

Jakie wkładki na ostrogi piętowe wybrać?

Stopy, w porównaniu z innymi częściami ciała, są znacznie bardziej narażone na różne dolegliwości, schorzenia oraz urazy. Bolące stopy mogą skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, a w skrajnych przypadkach mogą całkowicie uniemożliwić sprawne poruszanie się.
jakie wkładki na ostrogi piętowe wybrać
Ból w piętach przez wiele osób jest niesłusznie bagatelizowany, ponieważ często tłumaczony jest zmęczeniem wynikającym z długiego lub intensywnego chodzenia. Wbrew powszechnym opiniom, ból, który swoje źródło ma właśnie w pięcie, nie zawsze jest oznaką przemęczenia.
Częstym problemem, który dotyczy wielu osób, są ostrogi piętowe. To schorzenie może skutecznie utrudnić chodzenie oraz inne aktywności, które wymagają użycia stóp.
Dbanie o stopy powinno być kluczowym aspektem codziennej profilaktyki, ponieważ ból stopy to problem, który znacznie utrudnia życie. Jak prawidłowo dbać o stopy? Czym są wspomniane wyżej ostrogi piętowe oraz jak zapobiec ich rozwojowi? Oraz jakie wkładki do butów najlepiej stosować w momencie, gdy ostrogi piętowe się pojawią? Odpowiedzi na te oraz na inne pytania znaleźć można w artykule przedstawionym poniżej.

Ostrogi piętowe – czym są?

Schorzenia stóp to wbrew pozorom częsty problem, z którym zmaga się wiele osób. Bolące stopy to trudne i uciążliwe schorzenie, ponieważ często może skutkować całkowitym uniemożliwieniem poruszania się.
Stopy każdego dnia narażone są na wiele czynników, które nierzadko osłabiają ich kondycję oraz mają negatywny wpływ na ich stan. Stopy w ciągu dnia muszą dźwigać ciężar całego ciała podczas chodzenia lub biegania, a często cierpią także w wyniku złego dopasowania obuwia.
Dolegliwościom, schorzeniom i urazom stóp w większości przypadków towarzyszy ból, dlatego jest to jasny sygnał informujący o konieczności wprowadzenia odpowiedniej terapii. Ból pięty, chociaż zazwyczaj tłumaczony bywa zmęczeniem i nadwyrężeniem tej części ciała, często jest oznaką rozwoju choroby. Jedną z najpopularniejszych chorób, jakie mogą dotknąć stóp, jest ostroga piętowa.
Ostrogi piętowe to nic innego jak zmiany zwyrodnieniowe zlokalizowane w pobliżu pięt, a dokładniej kości piętowych. Nieleczone ostrogi piętowe mogą doprowadzić do rozwoju innych, często poważniejszych chorób, w tym także do pojawienia się stanu zapalnego przyczepu rozcięgna podeszwowego. Rozcięgno jest przedłużeniem ścięgna Achillesa, które biegnie wzdłuż linii stopy do palców.
Rozcięgno podeszwowe podtrzymuje podbicie stopy w prawidłowej pozycji łuku, co bezpośrednio niweluje ryzyko płaskostopia. Zapalenie rozcięgna wiąże się zazwyczaj z silnym bólem umiejscowionym w okolicach pięty, co znacząco utrudnia chodzenie.

Ostrogi piętowe – dlaczego się pojawiają?

Stopy często narażone są na wpływ źle dopasowanego obuwia, które jest nie tylko niewygodne, ale także bardzo niezdrowe. Niewątpliwie jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się tej dolegliwości, jaką jest ostroga piętowa, są właśnie nieodpowiednie buty.
Nie bez powodu problem z ostrogami piętowymi częściej dotyka kobiet, ponieważ spowodowane jest to chodzeniem w ciasnych, nieodpowiednich szpilkach lub w innych tego typu butach. Zakładanie na stopy takiego obuwia sprawia, że stopy są zmuszone do przyjmowania nienaturalnej dla siebie pozycji. Takie ustawienie stopy to pierwszy krok do powstania zmian zwyrodnieniowych.
Ostrogi piętowe często dotykają także sportowców oraz osób wykonujących pracę stojącą. Również emeryci oraz osoby z nadwagą mogą mierzyć się z ostrogami piętowymi.

Jak leczyć ostrogi piętowe? Czy można zapobiec temu schorzeniu?

Schorzenie stopy, jakim jest ostroga piętowa, często wiąże się z odczuwaniem dużego dyskomfortu oraz bólu podczas chodzenia. Odpowiednie dbanie o stopy oraz wprowadzenie dobrych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć ryzyko rozwoju tej problematycznej choroby.
Zapalenie rozcięgna podeszwowego, które może być wynikiem nieleczonej ostrogi piętowej, to choroba niezwykle trudna do wyleczenia i wymagająca dużej dawki cierpliwości ze strony pacjenta. Pierwszym krokiem, na jaki powinny zdecydować się osoby cierpiące na zwyrodnienie kości piętowych, jest wykorzystanie specjalnych wkładek lub podpiętek na ostrogi piętowe.
Takie wkładki należy umieścić w najczęściej wkładanych butach, ponieważ tylko regularne stosowanie może przynieść zadowalający rezultat. Wkładki w wersji tradycyjnej wykonane są najczęściej z przyjemnej, naturalnej skóry oraz posiadają charakterystyczną dziurę w miejscu pięty. Inny rodzaj wkładek na ostrogi piętowe, który jest także dostępny na rynku, to wkładki dopasowujące się do kształtu stopy. Takie wkładki, w porównaniu do wkładek tradycyjnych, nie mają dziury na pięcie.

Podpiętki do butów na ostrogę piętową – czy są skuteczne?

Podpiętki do butów, które mają pomóc w leczeniu, muszą być odpowiednio dopasowane do stopy, ponieważ tylko wtedy można liczyć na zadowalające efekty. Źle dopasowane wkładki do butów nie tylko nie pomogą w leczeniu ostrogi piętowej, ale także mogą doprowadzić do pogorszenia stanu stopy oraz rozwoju choroby. Źle dopasowane wkładki są także mało komfortowe, ponieważ podczas chodzenia często nasilają ból, tym samym pogarszając sytuację.
Wkładki ortopedyczne na ostrogi piętowe to jedno z lepszych rozwiązań, które można wdrożyć w przypadku pojawienia się tego schorzenia. Regularne stosowanie dobrze dopasowanych wkładek pozwoli skutecznie uporać się z tego typu chorobą. Osoby, u których ostroga piętowa rozwinęła się w znacznie bardziej zaawansowaną chorobę, również mogą stosować wkładki ortopedyczne do butów jako element doraźny, który z pewnością przyśpieszy leczenie oraz zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!