Data modyfikacji:

Jakie buty przy koślawych stopach nosić?

Ból stóp podczas chodzenia to jeden z objawów płaskostopia, którego nie wolno lekceważyć. Objawy stopy płasko-koślawej nierzadko wymagają konsultacji z lekarzem ortopedą. Sprawdź, jakie buty nosić przy płaskostopiu. Dowiedz się, jak leczyć płaskostopie i co musisz wiedzieć o zdrowym obcasie.
Jakie buty przy koślawych stopach nosić?

Stopa płasko-koślawa – co to znaczy?

Schorzenie charakteryzuje się obniżeniem łuku podłużnego i poprzecznego stopy lub nawet jego całkowitym oparciu o podłoże. Towarzyszy temu krzywe ustawienie pięty. Oczywiście takie zmiany są fizjologiczne u wszystkich dzieci do około 5. roku życia. Niestety, czasem zmiany nie ustępują wraz z wiekiem i wymagają one interwencji specjalisty.
Stopa koślawa jest przyczyną koślawości kolan. W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym zazwyczaj nie ma potrzeby leczenia chirurgicznego. Wystarczające są zazwyczaj wkładki na stopę płasko-koślawą oraz ewentualnie specjalistyczne buty dla stopy płasko-koślawej.
Sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku starszej młodzieży i dorosłych. Leczenie można rozpocząć od skorzystania ze specjalnych wkładek ortopedycznych.

Stopy płasko-koślawe – objawy

Rozwój stopy płasko-koślawej u dorosłych może prowadzić do ograniczenia mobilności, przykurczu i skrócenia mięśni. Stopy szybciej się męczą, stawy kolanowe oraz biodrowe nie funkcjonują prawidłowo i bolesność pojawia się także w dolnym odcinku kręgosłupa. Dolegliwości mogą złagodzić wkładki na płaskostopie.
Dolegliwości pojawiają się przy chodzeniu, ale u osób z zaawansowanymi zmianami mogą pojawiać się także podczas spoczynku. Inne objawy to trudności w dobrze odpowiedniego obuwia.

Jakie są przyczyny stopy płasko-koślawej? To:

  • czynniki wrodzone,,
  • czynniki środowiskowe
  • przeciążenia stopy i mikrourazy,
  • noszenie nieprawidłowego obuwia.
Predyspozycje do rozwinięcia się stopy poprzecznie płaskiej stwierdza się u osób, które cały ciężar ciała przenoszą podczas poruszania się na przodostopie, dokładnie na łuk poprzeczny. Skutkiem tego jest spłaszczenie się łuku. Taki chód jest typowy dla kobiet, które chodzą w butach na wysokich obcasach lub w za małych lub zbyt ciasnych butach.
Stopa poprzecznie płaska często występuje także u osób ze źle dopasowanymi wkładkami obuwniczymi, przez które stopa przybiera nieprawidłowy, niefizjologiczny kąt względem podłoża, oraz u osób, które mają pracę stojącą.
Płaskostopiu sprzyja współistnienie innych schorzeń stóp:
  • paluch koślawy,
  • paluch sztywny,
  • palec młotkowaty,
  • przykurcz ścięgna Achillesa.

Jakie buty na stopę płasko-koślawą?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. To na pewno zależy od tego, jakie zmiany występują w obrębie stopy, czy jest to jedynie płaskostopie, czy też inne schorzenia: paluch sztywny, haluksy czy bolesne nagniotki lub odciski.
Buty dla osób z płaskostopiem powinny mieć szerokie noski, odpowiedni rozmiar (nie za małe i nie za duże) oraz powinny być na małym obcasie. W środku powinny mieć dopasowaną wkładkę dla osób z objawami płaskostopia, która będzie umożliwiała utrzymanie prawidłowej postawy stopy podczas chodzenia.
Mogą to być buty ortopedyczne lub zwykłe pełne obuwie. Balerinki, japonki czy buty na wysokim obcasie to nie są najlepsze typy obuwia. O wiele lepszym wyborem będzie obuwie sportowe.

Czy buty lub wkładki mogą wyleczyć płaskostopie?

Niestety nie. Ortopedzi zaznaczają, że zmiany, które już się utrwaliły, nie mogą się samoistnie cofnąć nawet pod wpływem najlepszego obuwia czy wkładek do butów. Warto jednak z nich korzystać, ponieważ używając wkładek na stopę płasko-koślawą, masz szansę zatrzymać postęp deformacji.
Indywidualnie dopasowane wkładki do butów mają za zadanie wspierać pracę aparatu więzadłowego oraz mięśni, których zadanie polega na podpieraniu łuku stopy i korygowaniu ustawienia pięty.

Jak leczyć stopę płasko-koślawą?

Wczesne, pierwszy zmiany w obrębie stopy można najprawdopodobniej leczyć jedynie za pomocą metod zachowawczych – wkładek na stopę płasko-koślawą, butów ortopedycznych, ćwiczeń i zabiegów fizjoterapeutycznych. Zastosowanie znajdują także specjalne ortezy, które pomagają w kształtowaniu sklepienia podłużnego i poprzecznego łuku stopy.
Niestety, zmiany, które już się utrwaliły, wymagają leczenia ortopedycznego, które zazwyczaj wiąże się z operacją stopy.
Pamiętaj, by wszystkie objawy skonsultować z ortopedą. Operacja płaskostopia zalecana jest zazwyczaj wtedy, gdy sklepienie podłużne nie jest widoczne podczas obciążania stopy oraz gdy pięta jest ustawiona koślawo. Dlatego drugi i trzeci stopień płaskostopia wymagają zazwyczaj leczenia operacyjnego.
Bezwzględnym wskazaniem do leczenia chirurgicznego są dolegliwości bólowe związane z postępującym płaskostopiem. Ból i dyskomfort pojawiają się zazwyczaj po jakimś czasie, od momentu wystąpienia pierwszych objawów.

Metody leczenia chirurgicznego stopy płasko-koślawej:

  • Metody klasyczne
Operacja polega na przecięciu kości śródstopia i jej rekonstrukcji. Konkretną technikę operacji specjalista dobiera indywidualnie.
  • Metody małoinwazyjne
U niektórych pacjentów możliwe jest przeprowadzenie operacji za pomocą technik mikroinwazyjnych. Wówczas nacięcia skóry mają średnicę około 0,5-1 cm. Popularne są między innymi osteotomie DMMO.

Zdrowy obcas, czyli jaki?

W internecie możesz znaleźć wiele informacji na ten temat. Istnieje co najmniej kilka równań opracowanych przez naukowców, które pozwalają na określenie idealnej wysokości obcasa. Przyjęto, że obcas o wysokości 2,5-4 cm będzie optymalny.
Dlatego lepiej zainwestować w obuwie z niskim obcasem niż w to z zupełnie płaską podeszwą. Balerinki czy japonki nie są dobrymi typami butów, ponieważ pogłębiają deformacje w obrębie stóp.
Zdjęcie: westend61/Envato Elements