Data modyfikacji:

Jakie buty na płaskostopie dla dorosłego nosić?

Buty dla osób z płaskostopiem powinny spełniać szereg wymagań. Płaska stopa wymaga wyjątkowego wsparcia i dobrze dopasowanego obuwia, które nie będzie pogłębiać patologicznych zmian w obrębie stopy. Możesz skorzystać z butów ortopedycznych na płaskostopie lub ze zwykłego obuwia z odpowiednimi wkładkami. Sprawdź, jakich butów osoby z płaskostopiem powinny unikać.
Jakie buty na płaskostopie

Buty ortopedyczne damskie: płaskostopie

Szukasz najlepszych butów na płaskostopie? To nie jest najłatwiejsze zadanie, dlatego warto zapoznać się z cechami idealnego obuwia dla osób, które borykają się z płaskostopiem:
  • szerokie noski, które nie będą prowadziły do obtarć szczytowej części stopy,
  • odpowiedni rozmiar, czyli buty, które nie będą ani za małe, ani za duże. Najlepiej, by między palcami a butem znajdowało się około 0,5-1 cm wolnej przestrzeni,
  • podeszwa odporna na ścieranie, ale elastyczna w okolicy linii palców,
  • nieograniczające ruchów w stawach stopy,
  • wygodne, nie powodujące obtarć czy innych zmian.

Jakie buty nie są polecane osobom z płaskostopiem? To:

  • balerinki,
  • trampki,
  • szpilki,
  • japonki.

Wkładki do butów na płaskostopie

Możesz też skorzystać z wkładek na płaskostopie, które dostaniesz we wszystkich sklepach ortopedycznych, także tych internetowych. Musisz jednak wiedzieć, że ani buty, ani wkładki najprawdopodobniej nie wyleczą płaskostopia.
Wszystkie metody zachowawcze, w tym ćwiczenia na płaskostopie, specjalne buty i wkładki, mogą pomóc w zatrzymaniu postępów schorzenia, ale raczej nie cofną zmian, które się już utrwaliły. Jeśli szukasz sposobów na skuteczne wyleczenie płaskostopia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem ortopedą.

Wysokie szpilki a choroby stopy

Nogi szybciej się męczą i bolą, jeśli chodzisz w szpilkach regularnie przez wiele godzin. Tyłostopie jest uniesione, czyli chodzi się z uniesioną piętą. To sprawia, że ścięgna i mięśnie w okolicy stawu skokowego ulegają skróceniu. Tkanki dopiero po zdjęciu szpilek mają możliwość się rozluźnić. Ból podczas noszenia szpilek lokalizuje się najczęściej w okolicy ścięgna Achillesa i mięśni łydek. Co więcej, przez nadmierne obciążenie aparatu więzadłowo-stawowego stopy może dojść do osłabienia stawu skokowego. Niestabilność stawu skokowego sprzyja jego skręceniu.
Nienaturalna pozycja stopy w bucie na wysokim obcasie pcha palce stopy w kierunku czubków obuwia. Taki nacisk sprzyja powstawaniu nagniotków i odcisków, ale nie tylko – może też sprzyjać rozwinięciu się wielu schorzeń stóp, które nierzadko wymagają leczenia chirurgicznego.
Szpilki często mają zwężane czubki, co tylko sprzyja rozwinięciu się i postępowaniu nieestetycznych i niebezpiecznych dla zdrowia deformacji.

Wysokie obcasy a zdrowie stóp. Czy szpilki sprzyjają deformacjom w obrębie stopy?

Chodzenie w butach na wysokim obcasie jest jednym z ważnych czynników środowiskowych, który predysponuje do powstania palca młotkowatego.
Palec młotkowaty może występować samodzielnie, ale częściej należy do grupy schorzeń w obrębie stopy, np. stopy poprzecznie płaskiej. Może towarzyszyć też paluchom koślawym.
Predyspozycje genetyczne są najczęstszą przyczyną występowania takich schorzeń jak paluch koślawy (haluks) czy paluch sztywny, ale to, czy się rozwiną, zależy w dużej mierze od czynników środowiskowych, czyli doboru wkładki obuwniczej, szerokości butów (szczególnie na wysokości czubków) i dostosowania obuwia do podłoża. Chodzenie w szpilkach zdecydowanie sprzyja rozwinięciu się chorób stóp.

Ból kręgosłupa po chodzeniu na obcasach

Podczas noszenia szpilek dochodzi do przesunięcia środka ciężkości do przodu, co wiąże się z nieprawidłowym wygięciem kręgosłupa (charakterystycznym dla lordozy). Objawy to bolesność w okolicy krzyżowo-lędźwiowej kręgosłupa i bóle w okolicy karku.

Zdrowy obcas – czy taki istnieje?

Okazuje się, że chodzenie w butach o płaskiej powierzchni wcale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Płaskie buty, podobnie jak szpilki, wpływają negatywnie na postawę ciała, przez co stopy są nieprawidłowo obciążone.
Istnieje wiele równań opracowanych przez naukowców, które pozwalają na indywidualne obliczenie maksymalnej wysokości obcasa, biorąc pod uwagę numer buta i tzw. współczynnik socjologiczny. Optymalna wysokość obcasa wynosi około 2,5-4 cm. Obcas takiej wysokości uznawany jest za tzw. „zdrowy”, ale dla pewności lepiej uzgodnić noszenie butów na takim obcasie ze swoim ortopedą.

Kiedy należy zrezygnować z noszenia szpilek?

Wszystkie buty na wysokich obcasach należy nosić z rozsądkiem. Buty na co dzień nie powinny być wyższe niż 4 cm. Dobrze, jeśli będą miały szeroki obcas, który pozwoli na optymalne obciążenie stóp i szerokie, owalne czubki.
Oczywiście są sytuacje, w których czynnik socjologiczny, czyli potrzeba wyglądania atrakcyjnie, jest na tyle silna, że założenie szpilek, które wysmuklają sylwetkę i wydłużają nogi, korzystnie wpłynie na samopoczucie i pewność siebie kobiety.
Niestety, chodzenie w takich butach nawet raz na kilka miesięcy przez kilkanaście minut może wystarczyć, by struktury w obrębie stóp i okolicy stawu skokowego zostały nadwyrężone. Sprzyja to rozwinięciu się postępujących schorzeń – paluchów koślawych, paluchów sztywnych, płaskostopia i palców młotkowatych. Dlatego kobiety, które cierpią na jedno z tych schorzeń lub mają stwierdzoną niestabilność stawu skokowego, nie powinny w ogóle nosić szpilek.
Zdjęcie: varyapigu/Envato Elements