Data modyfikacji:

Jakich witamin unikać przy nowotworach? Witaminy dla osób chorych na raka

Choroba nowotworowa to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń w ostatnich latach. Ilość osób, które zmagają się z rakiem, stale rośnie, dlatego coraz częściej słyszy się o witaminach i innych składnikach odżywczych, które skutecznie wspierają osoby z chorobą nowotworową.
Jakich witamin unikać przy nowotworach?
Chociaż postęp medycyny sprawia, że wiele osób wygrywa walkę z rakiem, to prawdą jest, że stosowane leczenie znacząco osłabia organizm i pozbawia go wielu ważnych dla zdrowia witamin. Organizm po radioterapii i chemoterapii potrzebuje specjalnego wsparcia, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej substancji z witaminami i innymi składnikami, które wzmacniają organizm po chorobie nowotworowej.

Po jakie witaminy nie powinny sięgać osoby chore na raka?

Chociaż przyjmowanie witamin i substancji odżywczych przez osoby chore na nowotwór jest niezwykle ważne z perspektywy wsparcia organizmu, to wszystkie przyjmowane przez chorego substancje powinny być zlecone przez lekarza, a ich przyjmowanie musi być stale kontrolowane. Wielu pacjentów onkologicznych, chcąc wzmocnić swój organizm, decyduje się na przyjmowanie leków i suplementów na własną rękę, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Stosowanie niektórych środków jako substancji wspierającej podstawowe leczenie lub całkowite zastąpienie leczenia onkologicznego leczeniem metodami alternatywnymi to częsta praktyka stosowana przez osoby chore, która może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Najbardziej groźne dla pacjentów z nowotworami jest stosowanie na własną rękę takich preparatów jak:
 • Wlewy z witaminy C – zbyt duża dawka tej witaminy może doprowadzić do osłabiających biegunek, a to z kolei do niedożywienia organizmu.
 • Amigdalina – to substancja, którą znaleźć można w pestkach wielu owoców. Amigdalina zawiera rodnik cyjankowy, który uznawany jest za substancję toksyczną dla organizmu człowieka. Chociaż nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdziłyby pozytywny wpływ tej substancji na leczenie nowotworowe, to jest ona częstym wyborem osób chorych na raka.
 • Zioła – stosowanie ziół to jedna z najpopularniejszych metod leczenia medycyną alternatywną. Chociaż w większości przypadków przyjmowanie ziół nie ma negatywnego wpływu na zdrowie człowieka, to w chorobie nowotworowej należy stale kontrolować przyjmowane przez chorego substancje. Niektóre z ziół, szczególnie popularne żeń-szeń i dziurawiec, mogą wchodzić w niekorzystne dla zdrowia reakcje z przyjmowanymi lekami onkologicznymi.

Skutki choroby nowotworowej – jak wzmocnić chorego na raka?

Rak to ciężka choroba, która wpływa na wiele różnych aspektów zdrowia człowieka. Skutki choroby nowotworowej oraz stosowanego leczenia mogą towarzyszyć pacjentom przez długi czas po chorobie. Rak powstaje w komórkach organizmu człowieka, które zmieniają się w komórki nowotworowe.
Radioterapia oraz chemioterapia, czyli najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody leczenia nowotworów, mogą negatywnie wpływać na cały organizm. Do najczęściej występujących skutków leczenia zalicza się:
 • zmniejszony apetyt poprzez mniejsze wydzielanie peptydów pobudzających apetyt,
 • znaczące osłabienie organizmu,
 • nudności i wymioty,
 • zaburzenia układu rozrodczego oraz znaczny spadek libido,
 • niewydolność szpiku kostnego,
 • zaburzenia układu nerwowego,
 • rozwój reakcji uczuleniowych,
 • uszkodzenie mięśnia sercowego.

Jak wzmocnić organizm w chorobie nowotworowej – najważniejsze witaminy i składniki mineralne

Podczas rozwoju choroby nowotworowej oraz w trakcie leczenia onkologicznego, pacjenci tracą wiele ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin i innych substancji odżywczych, dlatego niezwykle ważne jest ich prawidłowe uzupełnienie.
Wszystkie witaminy i składniki przyjmowane w postaci suplementów powinny być dostarczane w odpowiedniej dawce, ponieważ wiele badań potwierdza, że nadmiar wymienionych witamin może doprowadzić do rozwoju chorób nowotworowych lub pogorszenia stanu pacjenta. Na liście substancji i witamin, które mogą zwiększyć ochronę przed chorobą nowotworową lub wspomóc organizm walczący z rakiem, znajdują się:
 • Witamina C – to silny antyoksydant, który może przeciwdziałać powstaniu w organizmie nowotworów złośliwych. Witamina C wykazuje działanie hamujące powstawanie nitrozoamin, czyli substancji rakotwórczych. Dostarczanie witaminy C do organizmu powinno odbywać się głównie poprzez przyjmowany pokarm, szczególnie owoce i warzywa. Nie należy przyjmować zbyt dużej dawki witaminy C, ponieważ może to wzbudzać wiele niekorzystnych dla zdrowia skutków ubocznych.
 • Witamina D – odpowiednia dawka witaminy D może zapewnić organizmowi ochronę przed rozwojem nowotworów złośliwych, szczególnie w przypadku raka prostaty, jelita grubego, płuc, sutka, białaczki oraz czerniaka. Witamina D reguluje syntezę białka wiążącego wapń, czym zwiększa ilość tego składnika w jelitach.
 • Witamina E – to ważny przeciwutleniacz, który odgrywa kluczową rolę w procesie stabilizacji błon komórkowych. Niweluje szkodliwe działanie nitrozoamin, dzięki czemu zmniejsza ryzyko zachorowania na raka żołądka.
 • Kwas foliowy – ta substancja jest niezbędna dla organizmu człowieka, ponieważ bierze udział w procesach metylacji DNA. Zbyt mało kwasu foliowego w organizmie może doprowadzić do zaburzeń tego procesu, a to z kolei do utraty kontroli nad protoonkogenami.
 • Wapń – odpowiednia ilość wapnia w organizmie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego.
 • Karotenoidy – mają właściwości antyoksydacyjne, dlatego są ważne dla organizmu. Ich działanie przeciwnowotworowe polega na redukowaniu proliferacji komórek, regulowaniu ilości wolnych rodników oraz stymulowaniu układu odpornościowego do zwiększenia ochrony.

Żywienie medyczne – odżywki dla chorych na raka

Na rynku znaleźć można wiele produktów z kategorii żywienia medycznego, które jest przystosowane do spożywania przez osoby chore na nowotwór. Takie produkty dostarczają do organizmu chorego najważniejsze witaminy i substancje odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Przyjmowanie tego typu produktów zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza. Najczęściej wybierane odżywki dla chorych na raka to:
Zdjęcie: microgen/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo