Data publikacji:

Jaki sport po endoprotezie biodra wybrać?

Operacja wstawienia endoprotezy biodra konieczna jest u osób w różnym wieku. Czy oznacza ona pożegnanie ze sportem? Wręcz przeciwnie, umiarkowana aktywność fizyczna pozwoli ci utrzymać ciało w dobrej formie. Ważne jest jednak, by zwrócić dużą uwagę na jej rodzaj. Wybrane ćwiczenia nie mogą przeciążać stawów. Pacjent nie powinien też samodzielnie decydować o tym, jaki sport po endoprotezie biodra uprawiać. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, który uwzględni wszystkie czynniki mogące wpływać na ryzyko zwichnięcia endoprotezy.
jaki sport po endoprotezie biodra

Podstawowe zalecenia po endoprotezie biodra

Okres tuż po operacji to jeszcze nie czas na myślenie, jaki sport po endoprotezie biodra będzie odpowiedni. Powrót do aktywności musi następować krok po kroku. W pierwszej kolejności pacjent zaczyna chodzić z balkonikiem, następnie przy pomocy kul ortopedycznych. Dopiero później przychodzi czas na ćwiczenia i dalszą rehabilitację.
Istnieje cała lista zaleceń po endoprotezie biodra, dotyczących przyjmowanych pozycji, spania, siadania, wstawania, mycia się czy wchodzenia po schodach, krótko mówiąc – każdej sfery życia codziennego.
Podstawowe zalecenia po operacji:
  • Spanie powinno odbywać się na plecach z poduszką między nogami. Podczas leżenia nie można skręcać nogi na boki, a poduszka ogranicza jej mobilność. Dla większego bezpieczeństwa stopę również najlepiej zabezpieczyć poduszką lub wałkiem.
  • Wstawanie z łóżka. Pierwsza powinna być opuszczana noga operowana, z kolei gdy siadasz, wystaw operowaną nogę do przodu i ciężar ciała oprzyj na rękach.
  • Siedzenie. Wybieraj twarde, wysokie krzesła, żeby biodro nie zapadało się w siedzisku. Podczas siedzenia kolana powinny znajdować się poniżej bioder, a ty nie pochylaj się zbyt mocno do przodu. Nie zakładaj nogi na nogę.
  • Stanie. Nie powinieneś krzyżować nóg, skręcać tułowia ani stawać na operowanej nodze całym ciężarem.
  • Korzystanie z WC. Używaj podwyższanej deski.
  • Codzienne czynności. Zrezygnuj z dźwigania i schylania, a także nie przemęczaj się.
  • Wchodzenie po schodach. Stawiaj najpierw zdrową nogę.
  • Jaki sport po endoprotezie biodra wybrać? Skonsultuj się ze specjalistą

    Wreszcie przychodzi chwila, kiedy pierwszy etap dochodzenia do siebie po operacji jest zakończony i możesz oddać się aktywności. Od czego zależy, jaki sport po endoprotezie biodra możesz podjąć? Chociaż są typy aktywności wyjątkowo wskazane po tej operacji, ostateczna decyzja należy do specjalisty, który uwzględni poziom twojej wcześniejszej aktywności, a także twoje obecne BMI. Osoby mające problem ze zbyt dużą masą ciała są dużo bardziej narażone na powikłania i kontuzje.

    Jaki sport jest polecany po endoprotezie biodra?

    Po operacji specjaliści zalecają umiarkowaną aktywność, która nie stwarza zagrożenia przeciążeniami i kontuzjami. Jakikolwiek dyskomfort powinien skłonić do przerwania ćwiczeń i skonsultowania się z lekarzem.

    Jazda na rowerze stacjonarnym

    Jaki sport po endoprotezie biodra jest bezpieczny? Z pewnością rowery treningowe. Z tej formy aktywności może skorzystać każdy, nawet osoby, które do tej pory niewiele miały wspólnego ze sportem. Jeżdżąc w domu, nie ryzykujesz upadku i kontuzji, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla osób starszych. Możesz też z łatwością dopasować poziom intensywności treningu, stopniowo poprawiając swoją kondycję.
    A co z rowerem tradycyjnym? Najczęściej mogą do niego wrócić osoby, które są doświadczone i jeszcze przed operacją często uprawiały ten sport.

    Taniec klasyczny

    Ten łagodny sport wykonywany pod okiem instruktora pomoże ci zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Mowa tu o tańcu z umiarkowaną intensywnością i o niezbyt skomplikowanym układzie choreograficznym, w którym ruchy są płynne i spokojne.

    Pływanie

    Jeśli zastanawiasz się, jaki sport po endoprotezie biodra pomoże ci zadbać o stawy i całe ciało, z pewnością dobrym pomysłem będzie pływanie. Ważny jest tu styl – wskazany jest kraul lub pływanie na grzbiecie, powinno się natomiast unikać żabki.

    Spacery

    Spacery są dobre na wszystko, dlatego nie powinno cię dziwić, że również po operacji specjaliści gorąco do nich zachęcają. Powinny się one odbywać na dobrej i w pełni bezpiecznej nawierzchni. Świetną propozycją jest również nordic walking – sport, który wzmocni całe ciało.

    Aqua aerobik i klasyczny aerobik

    Lubisz aerobik i zastanawiasz się, jaki sport po endoprotezie biodra będzie dla ciebie najlepszy? Wybierz aqua aerobik! Woda doskonale odciąża stawy. Klasyczny delikatny aerobik na sali zalecany jest osobom, które już wcześniej regularnie ćwiczyły. Niewskazane są gwałtowne skłony czy przysiady po endoprotezie, należy też unikać wszelkich gwałtownych ruchów obciążających staw biodrowy, zwłaszcza skoków.

    Jaki sport jest zabroniony po endoprotezie biodra?

    Wiesz już, jaki rodzaj aktywności jest bezpieczny po operacji. A jaki sport jest zabroniony po endoprotezie biodra? Specjaliści zdecydowanie odradzają wszelkie obciążające aktywności, takie jak intensywny, gwałtowny aerobik, tenis, squash, piłka nożna, koszykówka, hokej czy gimnastyka artystyczna.
    Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy z endoprotezą można biegać. Nie jest łatwo na nie odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ zależy to od indywidualnego przypadku. Niektóre osoby, które wcześniej uprawiały sport i dobrze zniosły operację, będą mogły wrócić do niezbyt intensywnych biegów, jednak wyłącznie po konsultacji ze specjalistą.

    Objawy odrzucenia endoprotezy stawu biodrowego

    Powrót do zdrowia po operacji najczęściej następuje bez komplikacji, zdarzają się jednak również niebezpieczne sytuacje, do których należy przede wszystkim odrzucenie endoprotezy stawu biodrowego spowodowane infekcją lub obluzowaniem protezy.
    Skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz objawy takie jak ból lub sztywność stawu, obrzęk, zaczerwienienie wokół rany, wysięk, gorączka, nadmierne zmęczenie, dreszcze czy poty nocne.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym