Data publikacji:

Jak wybrać najlepszy rower do 1500 zł?

Wybór odpowiedniego roweru dla kogoś, kto nie pasjonuje się wycieczkami rowerowymi, bywa naprawdę trudny. W dzisiejszym artykule dowiesz się, czym różni się cross od roweru trekkingowego, czym jest rower ATB, a czym MTB oraz downhill. Podpowiemy, które rodzaje rowerów sprawdzają się w jakich okolicznościach, zwrócimy uwagę na najważniejsze cechy wszystkich rowerów i podsuniemy kilka modeli w określonym przedziale cenowym. Dowiedz się, jak wybrać rower do 1500 złotych.
rower do 1500

Jaki rower do 1500 zł do miasta?

W mieście najczęściej skłaniać się będziemy w stronę standardowych rowerów miejskich lub składaków. To rower w umiarkowanej cenie, z pełnym wyposażeniem w postaci oświetlenia, błotników i bagażnika. Na rowerze miejskim jako jedynym ze wszystkich rodzajów rowerów możemy zająć w pełni wyprostowaną pozycję. Zazwyczaj ma wygodne siodełko – te dwa parametry sprawiają, że to wręcz doskonały rower na dojazdy do pracy, zakupy czy przejażdżkę w ładną pogodę.

Jaki rower poza miastem?

Poza miastem dobrze sprawdzi się rower crossowy do 1500 złotych lub alternatywnie rower typowo turystyczny. W tym ostatnim przypadku wcale nie rezygnujemy z bagażnika i błotników oraz podróżujemy w niewiele bardziej pochylonej pozycji względem rowerów miejskich. W rowerach turystycznych i crossach mamy do dyspozycji bardziej urzeźbiony bieżnik czy amortyzatory. Można też wybierać spośród różnych rodzajów hamulców. Znaleźć rower trekkingowy do 1500 złotych nie jest zbyt trudno, ponieważ nie jest to szczególnie wymagający pojazd – jeśli jest wyposażony amortyzatory, to takie o niskim skoku. Jego celem jest jedynie zapewnienie komfortu jazdy w niezbyt trudnych warunkach. W dalszych częściach artykułu dowiesz się, jaki rower trekkingowy do 1500 złotych wybrać.
Crossy są najbardziej uniwersalnym typem roweru, na którym spokojnie dojedziemy do pracy, ale jednocześnie wybierzemy się na dłuższe wycieczki rowerowe poza miasto. Crossy nie mają pełnego osprzętu w przeciwieństwie do rowerów typowo turystycznych. Jednocześnie są wygodniejsze i lżejsze od rowerów górskich czy sportowych. Najczęściej mają koła w rozmiarze 28 cali i nieco szersze opony. Pozwalają na przyjęcie dość wygodnej pozycji, w której nie jesteśmy nadmiernie pochyleni. Wybór roweru typu cross to kompromis dosłownie na każdym polu.

Jaki rower w teren?

W zależności od charakteru terenu postawimy na rower szosowy, górski lub trekkingowy. Alternatywnie można pokusić się o modele enduro, które poradzą sobie z niemal dowolnymi typami przeszkód. Obok nich popularne są rowery typu trail – bardzo uniwersalne, niezawodne i umożliwiające wykonywanie praktycznie tych samych czynności, do jakich przez większość użytkowników kupowane są enduro. Teoretycznie są to rowery do jazdy zarówno w górę, jak i w dół, najczęściej po wytyczonych ścieżkach, jednak równie dobrze radzą sobie też na nieco cięższych trasach. Wyposażone są w przedni amortyzator, a czasami również i w tylny, mają dobre hamulce tarczowe hydrauliczne i szeroką kierownicę. Dobrze radzą sobie z nierównościami terenu, są stabilne, a pozycja na nich jest bardziej wyprostowana niż na innych sportowych rowerach.
Typ roweru downhill to ten, przeznaczony do komfortowego i dynamicznego zjeżdżania – jest dość masywny, ale pozwala uzyskiwać podczas zjazdów wysokie prędkości. Raczej nie jest to rower pierwszego wyboru w teren, ale ta kontrowersyjna dyscyplina sportowa zyskuje w naszym kraju popularność, więc trudno byłoby pominąć ten rodzaj rowerów w niniejszym zestawieniu. Są one stabilne, mają wysoki skok zawieszenia i zabezpieczenie przed spadaniem łańcucha. Ponieważ żeby zapewniać bezpieczeństwo i odpowiednią wytrzymałość muszą być nieco cięższe, niezbyt nadają się na całodzienne wycieczki.

Jaki rower wybrać w góry?

W góry dobrze sprawdzi się rower MTB do 1500 złotych. Alternatywą dla tzw. mountain bike są rowery ATB, czyli all terrain bike. Mamy w nich jeszcze bardziej pochyloną pozycję niż w crossach i rowerach turystycznych. Wyposażone są w grubsze opony z bieżnikiem oraz nie mają osprzętu takiego jak błotniki czy bagażnik, ponieważ muszą być lżejsze. Rowery MTB (tzw. cross country) to gwarancja pełnej przerzutki, obecny amortyzator przedni lub przedni i tylny, lekkie koła i rama. Czym w rzeczywistości różni się rower ATB od MTB? Te pierwsze zazwyczaj są delikatniejsze i nieco lżejsze. Dedykowane są amatorom i osobom rozpoczynającym swoją przygodę z wycieczkami rowerowymi w góry.
Rowery MTB mają lekką i solidną konstrukcję oraz kierownicę umieszczoną niżej od siodełka. Sprawia to, że przyjmujemy na nich dość mocno pochyloną pozycję, która jest ciężka do przejścia dla osób początkujących – męczy kręgosłup i obciąża ręce. Rowery te mają zazwyczaj koła wielkości 26 cali i dość szerokie opony. Oprócz tego liczyć można na mocny, agresywny bieżnik. W zakresie hamulców najczęściej mamy wybór pomiędzy tarczowymi a hydraulicznymi.

Jak wybrać dobry dla siebie rower do 1500 zł?

Jak widać, rowery do 1500 złotych mogą mieć całkowicie różne oblicza. W tym przedziale cenowym najłatwiej znaleźć uniwersalne rowery do większości zastosowań, ale czasami trafimy też na bardziej specjalistyczne modele. Pierwszą kwestią, jaką należy przemyśleć podczas wybierania roweru dla siebie, jest właśnie jego typ – po przeczytaniu powyższej klasyfikacji, powinieneś już mniej więcej wiedzieć, który z nich będzie dla Ciebie odpowiedni.
Kolejnym krokiem jest dobór odpowiedniego rozmiaru ramy – ten z kolei będzie częściowo warunkowany rodzajem rowerów, gdyż w niektórych wariantach dobieramy nieco większe lub mniejsze ramy. Dla komfortu jazdy kluczowy będzie też stopień pochylenia ciała. Najważniejszym parametrem, na który zawsze patrzymy, wybierając rower, jest jego waga. Na dalszym etapie trzeba pomyśleć też o wyposażeniu – oświetleniu, hamulcach, błotnikach, obecności bagażnika i dzwonka czy amortyzatorów.

Jaki rower górski do 1500 zł?

Wśród polecanych rowerów górskich można wymienić między innymi:
  • Kross Hexagon – z przednim amortyzatorem, kołami w rozmiarze 26 cali i 18 biegami. Rama jest wykonana z lekkiego aluminium, a rower niezależnie od jej rozmiaru nie przekracza 14 kilogramów.
  • Kross Esprit 1 – wyposażony w hamulce V-brake, koła 26 cali i przerzutki Sunrace. Zachwyca uniwersalnym designem i ma skok amortyzatora na poziomie 88 mm.
  • Jaki miejski rower do 1500 zł?

    Wśród polecanych rowerów miejskich do 1500 złotych można wymienić przykładowo modele:
  • Indiana Moena – z 7 biegami i kołami w rozmiarze 28 cali. Został wyposażony w wiklinowy koszyczek na zakupy i cały potrzebny osprzęt. Można w nim jeździć w wyjątkowo wygodnej pozycji, o co dba specjalnie wyprofilowana geometria ramy.
  • Le Grand Lille 2 – to 6 biegów, hamulce V-brake i wyjątkowa wygoda. Wyposażony w koła 28 cali i bagażnik.
  • Jaki cross lub rower trekkingowy do 1500 zł?

    W kategorii crossów i rowerów trekkingowych warty uwagi może być przykładowo:
  • Romet Wagant – propozycja o urzekającym designie, z osprzętem Shimano, amortyzowanym widelcem i kołami 28 cali.
  • Kross Trans 1.0 – to 21 biegów, aluminiowa rama, skok widelca 30 mm, bagażnik, kompletne oświetlenie i błotniki.
  • Indiana Cross X 2.0 – który ma 21 biegów, kilka różnych rozmiarów ramy i koła 28-calowe. Waży maksymalnie 15 kilogramów.
  • Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!