Data publikacji:

Jaki ręcznik na siłownię wybrać?

Ręcznik, chociaż mniej oczywiste akcesorium na siłownię, szczególnie dla początkujących, jest obowiązkowym elementem wyposażenia. Umożliwia on szybkie i skuteczne wycieranie potu z twarzy i ciała podczas ćwiczeń, zabezpieczenie urządzeń przed zanieczyszczeniami, a także wytarcie się po prysznicu. Jaki ręcznik jest dobry na siłownię? Na co zwrócić uwagę, wybierając go dla siebie? Poznaj odpowiedzi w dalszej części artykułu.
ręcznik na siłownię

Po co na siłownię ręcznik?

Ręcznik pełni na siłowni kilka ważnych funkcji. Jedną z najważniejszych jest osuszanie ciała z potu. Naturalnie każdy z nas poci się podczas wysiłku fizycznego, dlatego taki ręcznik może skutecznie przywrócić komfort ćwiczeń. Druga ważna cecha ręcznika na siłowni to zachowanie higieny podczas kontaktu z maszynami i akcesoriami do ćwiczeń. Chroni on przed bezpośrednim kontaktem ze sprzętem, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko złapania wirusów i bakterii od innych oraz przekazania ich od siebie. Potrzebny jest również do osuszenia ciała po prysznicu. Ręcznik może także być dodatkowym akcesorium zapewniającym wygodę np. podczas ćwiczeń na macie.

Ręcznik na siłownię – jeden czy dwa?

Większość osób, które regularnie zabierają ze sobą na siłownię ręcznik, zabiera tylko jedną sztukę. Oczywiście nie jest to błąd, bo lepiej jeden niż wcale, ale jeśli stoisz przed wyborem ręcznika na siłownię, rozważ zakup przynajmniej dwóch. Dlaczego? Jeden ręcznik może okazać się niewystarczający, jeśli bardzo dbasz o higienę swojego ciała i tuż po treningu bierzesz prysznic. Jeden ręcznik może ci służyć do wycierania potu z czoła oraz do położenia go na maszyny, drugi zaś przyda się właśnie do wytarcia mokrej skóry po prysznicu.
Polecamy również: Co zabrać na siłownię?

Jaki ręcznik jest dobry na siłownię? Na co zwrócić uwagę?

Wybierając ręcznik na siłownię, przede wszystkim zwróć uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Najlepszy będzie ręcznik bawełniany lub z mikrofibry. Ten drugi nie tylko ma właściwości szybkoschnące, ale również jest bardzo lekki i zajmuje niewiele miejsca. W przypadku gdy zdecydujesz się na zabranie dwóch ręczników na siłownię, możesz wziąć jeden bawełniany, a drugi z mikrofibry.
A jaki wybrać ręcznik na siłownię, jeśli chodzi o jego rozmiar? Tutaj dużo zależy od twoich osobistych preferencji oraz od tego, jak dużą przestrzenią w torbie na siłownię operujesz. Najbardziej uniwersalnym ręcznikiem będzie taki o rozmiarach 50 cm × 100 cm. Pozwoli on zarówno zabezpieczyć sprzęt, jak i osuszyć się po prysznicu. Możesz też zdecydować się na nieco dłuższy, np. 50 cm × 130 cm.
Jeśli chcesz zapewnić sobie maksymalną ochronę przed zimnem po prysznicu, wybierz taki w rozmiarach minimum 70 cm × 140 cm. Z kolei jeśli preferujesz taki, który posłuży ci głównie do otarcia potu z twarzy i do wytarcia rąk, wybierz ręcznik w rozmiarze 30 cm × 50 cm.
Kolor materiału również jest cechą indywidualną. Pamiętaj tylko, że na jaśniejszych materiałach bardziej widać zabrudzenia.
Niektóre ręczniki mają również właściwości antybakteryjne. Dzięki nim znacznie ograniczany jest zarówno rozwój bakterii oraz wirusów, jak i nieprzyjemnego zapachu potu.
Ciekawym rozwiązaniem są również ręczniki z funkcją chłodzącą. Taki materiał wystarczy zmoczyć wodą i stosować jak kompres. Trzeba tylko pamiętać, aby po jego użyciu odpowiednio zabezpieczyć go przed schowaniem do torby!

Ręcznik na siłownię – higiena po użyciu

Pamiętaj, aby po każdym użyciu wrzucić materiał do prania. Niech służy ci świeży tylko na jeden trening, później go upierz. Nikomu też nie pożyczaj ręcznika. Jest on prywatnym przedmiotem i nie powinien być używany przez osoby trzecie.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus