Data publikacji:

Jaki olejek na ból ucha wybrać?

Ból ucha jest uciążliwy i skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zanim jednak pobiegniesz do apteki i sięgniesz po lekarstwa, spróbuj domowych sposobów. Na tę dolegliwość bardzo dobrze sprawdzą się olejki. Jaki olejek na ból ucha wybrać i dlaczego? W jaki sposób go aplikować? Odpowiedzi szukaj w dalszej części naszego artykułu.
jaki olejek na ból ucha

Dlaczego warto sięgnąć po olejek na ból ucha?

Ból ucha (otalgia) może być spowodowany infekcją bakteryjną, wirusową, ale także grzybiczną. Często towarzyszy mu gorączka i stan zapalny, a ty możesz odczuwać jego promieniowanie w stronę żuchwy. Zazwyczaj w takich sytuacjach powiesz, że cię „przewiało”. Nic dziwnego – ból ucha często pojawia się po długotrwałym przebywaniu na wietrze, deszczu lub w niskiej temperaturze.
W momencie utrzymującego się stanu dyskomfortu warto jest wybrać się do lekarza. Zanim jednak to zrobisz, możesz sięgnąć po domowe sposoby uśmierzające ból i hamujące rozwój infekcji.
Olejki nie tylko zmniejszają ból i stan zapalny ucha, ale sprawiają, że obrzęk przewodu słuchowego również zostaje zredukowany.
Olejki na ból ucha sprawdzą się również jako wsparcie leczenia, które zaleci specjalista. Pamiętaj jednak, aby stosować się do jego zaleceń. Naturalne metody są skuteczne, ale jeśli lekarz zaleci leczenie farmakologiczne, nie powinno się z niego rezygnować.

Jak stosować olejek na ból ucha?

Najprościej i najbardziej precyzyjnie będzie, jeśli olejek wprowadzisz do ucha za pomocą czystego bawełnianego wacika. Wystarczy nasączyć go kilkoma kroplami olejku, a następnie bardzo delikatnie przetrzeć bolące miejsce. Nie polecamy jednak tej metody wtedy, kiedy bólowi towarzyszy wyciek wydzieliny.
Mniej inwazyjną metodą, zalecaną szczególnie przy wspomnianym wycieku, większym bólu lub u dzieci, jest rozsmarowanie olejku po uchu i jego okolicy bez prowadzania go do środka. Wystarczy, że 2–3 krople zaaplikujesz rano i wieczorem w okolicę bolącego miejsca. Dobroczynne działanie olejku na ból ucha możesz zwiększyć okładami przygotowanymi za pomocą ciepłego ręcznika lub termoforu.

Olejek na ból ucha – przegląd

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego przede wszystkim dezynfekuje bolące miejsce. Ma także bardzo przyjemny, odprężający zapach. Pamiętaj jednak, aby przed jego użyciem nieco go rozcieńczyć w innym oleju (np. sezamowym), ponieważ może on podrażnić skórę. W tym celu do 20–30 g oleju wpuść 10 kropli olejku z drzewa herbacianego i dopiero taką mieszankę aplikuj do ucha.

Olejek lawendowy na ból ucha

Olejek lawendowy ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Poza tym ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, przyczyniając się m.in. do zmniejszenia uczucia niepokoju lub stresu. Nasmarowanie nim okolicy ucha uśmierzy ból oraz spowoduje, że infekcja przestanie się rozwijać.

Olejek geraniowy na ból ucha

Olejek geraniowy, podobnie jak wymieniony olejek z drzewa herbacianego i lawendowy, posiada właściwości przeciwzapalne. Jego zastosowanie złagodzi ewentualny ból głowy, który może towarzyszyć bólowi ucha. Podobnie jak olejek lawendowy, ma właściwości uspakajające.

Olejek nagietkowy na ból ucha

Olej nagietkowy ma przede wszystkim działanie przeciwzapalne, dezynfekujące i łagodzące wszelkiego rodzaju stany zapalne oraz podrażnienia. Zapobiega rozmnażaniu się chorobotwórczych bakterii. Stosowany wokół ucha będzie mieć również pozytywny wpływ na skórę wokół niego, nawilżając i zmiękczając ją, a także w nieznacznym stopniu chroniąc ją przed promieniowaniem UV.

Olejek kamforowy na ból ucha

Olejek kamforowy pozyskuje się z drzewa kamforowego. Ma zapach zbliżony do eukaliptusa. Ma właściwości przeciwwirusowe, przeciwbólowe, dezynfekujące oraz rozgrzewające. Dobrze sprawdzi się wtedy, kiedy ma się wrażenie zatkanego ucha. Jego charakterystyczny rześki zapach dodatkowo relaksuje. Można go stosować u dzieci powyżej szóstego roku życia oraz u kobiet w ciąży. Uważać na niego powinny natomiast osoby z chorobami układu krążenia.
Olejek kamforowy najlepiej jest stosować wokół ucha, ponieważ wprowadzony do środka może uszkodzić błonę bębenkową.

Krople do uszu z olejkami w aptece

Zamiast wyboru jednego olejku, możesz zdecydować się na produkt, który zawiera kilka różnych olejków w składzie. Szukaj w aptece następujących produktów.

Otoxaral

Otoxaral zawiera m.in. olejki lawendowy i geraniowy, dzięki czemu stopniowo zmniejsza obecność drobnoustrojów powodujących ból.

Fonix Ból Uszu

Ten suplement ma w składzie m.in. olej sezamowy, miętowy, z liści cynamonu i oliwki. Taki skład hamuje dalszy rozwój obrzęku. Swoim przeciwbakteryjnym działaniem wspiera go także bisabolol.

AkusTone Alert

W AkusTone Alert występują olejki herbaciany i geraniowy, które przeciwdziałają dalszemu rozwojowi infekcji. Glicerol zawarty w składzie ułatwia pozbycie się zalegającej woskowiny.

Jak jeszcze wspomóc leczenie olejkami na ból ucha?

Połączenie domowych sposobów na ból ucha może szybciej przynieść ulgę, dlatego warto wspomóc leczenie olejkami również poprzez zastosowanie innych metod.
Dbaj o to, aby nie wyziębiać organizmu. Bardzo dobrze sprawdzi się rozgrzewająca herbata z imbirem, miodem, cytryną i malinowym sokiem (ewentualnie z porzeczkowym, z czarnego bzu lub dzikiej róży). Wypróbuj maści rozgrzewające, które mają w składzie olejek eukaliptusowy i kamforowy.
Zrób sobie rozgrzewającą kąpiel i dodaj do niej olejek eteryczny z sosny, eukaliptusa lub mięty. Wspomoże to pracę górnych dróg oddechowych i pozwoli się zrelaksować. Pamiętaj jednak, aby nie siedzieć w takiej kąpieli zbyt długo.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus