Data publikacji:

Jak złagodzić ból pachwiny?

Dolegliwości bólowe, niezależnie od miejsca ich występowania, zawsze są niepokojące. Bóle pachwin mogą mieć różny charakter – pojawiać się przy dotyku, podczas napięcia mięśni, np. przy ćwiczeniach, kaszlu czy nawet śmiechu, albo przy rozciąganiu. Mogą być jednostajne, o zmiennym natężeniu albo spływać na ciało nagłą falą. Są także jedną z dolegliwości nierzadko towarzyszącym ciąży. Co może je powodować, jak sobie z nimi radzić i kiedy zacząć się martwić? Podpowiadamy.
jak złagodzić ból pachwiny

Co może być przyczyną bólu pachwin?

Ból w tym rejonie ciała może być wywołany wieloma czynnikami. Naciągnięcie mięśni podczas uprawiania aktywności fizycznej lub wykonania zbyt gwałtownego ruchu, przepuklina pachwinowa, przykurcze mięśni w okolicy stawów biodrowych, konflikt panewkowo-udowy lub nawet zaburzenia ze strony kręgosłupa. Każde z nich może powodować ból pachwin.
Kamienie nerkowe także mogą powodować dolegliwości w tej okolicy. Ból promieniujący od lędźwi aż po pachwiny czy okolice zewnętrznych narządów rozrodczych nie jest niczym rzadkim. Z tego względu silny ból, połączony ze zwiększoną tkliwością tej okolicy, często jest wskazaniem do wykonania badania USG.
Ból pachwin to także częsty problem kobiet ciężarnych. Drugi i trzeci trymestr to czas w którym występuje najczęściej, choć może trwać także od początku ciąży. Ciało jest w tym czasie mocno uwrażliwione, tkliwe i przechodzi szereg zmian, które mogą skutkować bolesnością.

Co oznacza ból pachwin w ciąży?

Ciąża, przez wielu określana stanem błogosławionym, jest okresem niepozbawionym trudności, bólu i dyskomfortu. Często wiąże się z różnego rodzaju dolegliwościami, dokuczającymi ciężarnym na wielu jej etapach, a nierzadko i aż do porodu. Podczas tych miesięcy ciało kobiety mocno się zmienia. Jednym z przejawów tych zmian może być ból, uczucie rozpierania lub dyskomfort w pachwinach.
Ból pachwin może wynikać z kilku rzeczy. Przede wszystkim powoduje go powiększanie się macicy i rozciąganie się tkanek w okolicy miednicy i spojenia łonowego. Rosnąca masa ciała płodu, a także zwiększająca się masa ciała kobiety w ciąży nie są obojętne dla stawów biodrowych i pachwin. Pojawiający się nagle ból pachwin może także świadczyć o tym, że zbliża się początek porodu – dziecko zmienia swoje ułożenie, umiejscawia się niżej, bliżej kanału rodnego.
Jeżeli ból nasila się po dłuższym czasie zajmowania pozycji stojącej lub chodzenia, zazwyczaj jest to normalne w tym okresie. Jeżeli jednak pojawił się nagle, jest silny, utrudnia codzienne funkcjonowanie lub występuje przy nim krwawienie albo gorączka, należy skonsultować się z lekarzem i sprawdzić, czy nie oznacza zaburzeń pracy narządów, mięśni czy kręgosłupa. Mocnego bólu nie należy bagatelizować, ponieważ może zwiastować przedwczesny poród lub inne komplikacje.

Ból pachwin w ciąży – jak złagodzić?

W większości przypadków ból w pachwinach podczas ciąży jest jej naturalnym elementem i nie ma możliwości zupełnego wyeliminowania go. Świadczy o zmianach zachodzących w ciele ciężarnej i o dostosowywaniu się go do nowej sytuacji. Są jednak sposoby, które pozwalają ograniczyć dolegliwości lub chociaż zmniejszyć ich uciążliwość.
Metoda radzenia sobie z bólem zależy w dużej mierze od tego, w jakim momencie się on pojawia. Jeżeli jest skorelowany z przyjmowaniem jakiejś pozycji, należy ją zmienić jak najszybciej, gdy tylko nieprzyjemne uczucie zacznie się pojawiać, nie zmuszając się do wytrzymania bólu z nadzieją, że wkrótce ustąpi.
Ból może także być sygnałem od organizmu, że jest zmęczony. Ciepła kąpiel, okłady lub delikatny masaż pomogą w bezpieczny sposób rozluźnić mięśnie i ścięgna. Warto pamiętać, że woda nie może być gorąca, ponieważ zbyt duża temperatura może doprowadzić do powstania krwotoku.
Pomóc może także lekka aktywność fizyczna. Ból pachwin w ciąży – jak złagodzić przy pomocy ruchu? Przede wszystkim na basenie. Woda odciąża ciało, a pływanie żabką pomaga rozciągnąć i rozluźnić miednicę. Podobny efekt może dać joga.

Jak sobie radzić z bólem przy naciągnięciu pachwiny?

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu pachwiny jest naciągnięcie mięśni podczas uprawiania aktywności fizycznej. Brak odpowiedniej rozgrzewki, niedostateczne rozciągnięcie i nieostrożny gwałtowny ruch mogą skutkować uporczywymi dolegliwościami.
Jednym z najlepszych domowych sposobów na ból po naciągnięciu pachwiny są odpoczynek i zimne okłady. Poręczne ice packi będą do tego idealne, ale w przypadku nieposiadania takowych, można użyć mokrego ręcznika, włożonego uprzednio na chwilę do lodówki. Jeżeli pojawi się krwiak, może okazać się konieczne zastosowanie maści przeciwzapalnej. Pomoc przyniesie także stosowany miejscowo preparat o działaniu przeciwbólowym.

Kiedy ból pachwin powinien zaniepokoić?

Lekki lub umiarkowany ból, którego przyczyna jest znana, nie jest większym powodem do zmartwień. Działanie objawowe i przeczekanie to najlepszy sposób radzenia sobie z nim. Jeżeli jednak pojawił się nagle, ma bardzo duże nasilenie i/lub towarzyszą mu dolegliwości takie jak gorączka, krwawienie, wymioty czy nudności, należy możliwie najszybciej udać się do lekarza.
Kamica nerkowa, problem z kręgosłupem czy nawet zapalenie wyrostka mogą promieniować w okolice pachwiny. Z kolei w przypadku ciąży nagły, rwący ból może zwiastować odklejenie się łożyska lub poronienie, a w zaawansowanym stadium rozpoczęcie porodu. Z tego względu konieczna jest konsultacja lekarska.
Zdjęcie: Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!