Data publikacji:

Jak zabezpieczyć ząb po wypadnięciu plomby?

Czosnek, wacik z olejkiem lawendowym czy wypełnienie z apteki? Czym zabezpieczyć ząb po wypadnięciu plomby? Poznaj zalecenia dentystów dotyczące pierwszej pomocy po wypadnięciu plomby. Sprawdź, co trzeba zrobić, jeśli nie możesz udać się od razu do dentysty.
jak zabezpieczyć ząb po wypadnięciu plomby

Wypadła plomba – czym zakleić?

Jeśli masz możliwość udania się do dentysty od razu po wypadnięciu plomby, to warto z tej opcji skorzystać. Specjalista oczyści miejsce i zamontuje nową plombę. 
Oczywiście czas odgrywa tutaj najważniejszą rolę. Jeśli będziesz zwlekać z wizytą, to prawdopodobieństwo infekcji miazgi jest o wiele większe. Stąd warto skontaktować się z kilkoma gabinetami dentystycznymi, jeśli nie możesz znaleźć pomocy u swojego dentysty. 
Jeśli z jakichś przyczyn nie jesteś w stanie dojechać do dentysty od razu lub nie możesz znaleźć dentysty, który będzie w stanie ci pomóc w najbliższym czasie, warto udać się do apteki i kupić tymczasowe wypełnienie do zęba.
Tymczasowa plomba z apteki sprawdzi się tylko przez krótki czas. Nie jest ona idealnie dopasowana do zęba i zdecydowanie nie jest szczelna. Taka plomba chroni jednak ząb przed gromadzeniem się w dziurce resztek jedzenia, jednocześnie chroniąc przed infekcją bakteryjną miazgi zęba. Taka plomba zmniejsza też dyskomfort oraz bolesność. 
Przed założeniem plomby tymczasowej z apteki należy wszystkie zęby dokładnie oczyścić z resztek jedzenia. Postaraj się ząb oczyścić także za pomocą nici dentystycznych i ewentualnie za pomocą irygatora, jeśli nie odczuwasz dużej bolesności, a w dziurce wciąż znajdują się resztki jedzenia, które ciężko ci usunąć. 
Na oczyszczony ząb należy nałożyć plombę według instrukcji dołączonych do opakowania. Masę należy nałożyć dokładnie na dziurkę za pomocą aplikatora, a następnie zagryźć zęby. Sprawdź na opakowaniu, kiedy możesz jeść po aplikacji plomby tymczasowej.
To rozwiązanie, które sprawdzi się na krótki czas. Możesz z niego skorzystać, jeśli jesteś w podróży, np. w obcym kraju, wkrótce wracasz do Polski i masz umówioną wizytę u swojego dentysty. Decyzję o założeniu takiej plomby warto wcześniej skonsultować z dentystą lub higienistką dentystyczną.
W internecie znajdziesz wiele domowych metod na wypadniętą plombę. Wielu internautów zaleca włożenie kawałka ząbku czosnku do dziurki, wacika nasiąkniętego olejkami o działaniu przeciwzapalnym (np. olejek z drzewa herbacianego) i wiele innych. Dentyści zalecają jednak, żeby do takich „dobrych rad” podchodzić z dystansem. To, co stosowano setki czy dziesiątki lat temu (np. czosnek na ból zęba), nie jest obecnie najlepszym z możliwych rozwiązań. W trosce o zdrowie i piękny uśmiech leczenie zębów warto zostawić stomatologom. 

Dlaczego plomby wypadają?

Nie wszystkie plomby są na całe życie. Wiele z nich niszczy się z upływem lat i wymaga odbudowy. Wytrzymałość plomb obniża się wraz z wiekiem. Taka plomba może się ukruszyć lub wypaść, np. pod wpływem ugryzienia czegoś twardego lub żucia czegoś ciągnącego się, kleistego i silnie przyklejającego się do zęba. 

Ile kosztuje wypełnienie zęba?

Wypełnienie ubytku bez preparacji zęba to koszt około 150–200 zł. Wypełnienie małe to koszt około 200–250 zł, średnie to koszt około 250 zł, a wypełnienie duże to koszt około 300–350 zł.

Ile razy można wymienić plombę?

Plombę można, a nawet trzeba wymieniać wielokrotnie, jeśli istnieją do tego wskazania. To dentysta powinien zdecydować, czy taką plombę należy już wymienić. Plomby amalgamatowe wytrzymują 10–15 lat, a niekiedy nawet dłużej; plomby kompozytowe wytrzymują około 5–10 lat. Niestety, niektóre plomby trzeba wymieniać częściej, nawet co kilka lat.

Czy połknięcie plomby jest niebezpieczne?

Nie. Taka plomba zostanie wydalona wraz ze stolcem i nie powinna powodować żadnych dolegliwości pokarmowych ani żadnych innych powikłań ogólnoustrojowych. 
Zdjęcie: Envato Elements