Data publikacji:

Jak zabezpieczyć wolny brzeg?

Manicure hybrydowy to jedna z najpopularniejszych stylizacji paznokci spośród wszystkich, wykonywanych w polskich salonach. Znaczna część kobiet choć raz w życiu miała do czynienia z tzw. hybrydami. Wiele pań zdecydowało zakupić produkty niezbędne do zdobień hybrydowych i wykonywać manicure w domu. Czasem jednak domowa stylizacja nie jest tak trwała jak ta, którą zrobimy w salonie. Dlaczego tak się dzieje? Być może podczas malowania paznokci lakierem hybrydowym popełniasz jeden z najważniejszych błędów – nie zabezpieczasz wolnego brzegu. Czym właściwie jest ów wolny brzeg i dlaczego jego zabezpieczenie jest tak istotne? Jakich produktów użyć do zabezpieczenia wolnego brzegu? Oto odpowiedzi na pytania dotyczące tego, jak zabezpieczyć wolny brzeg i przedłużyć trwałość stylizacji hybrydowej. 
jak zabezpieczyć wolny brzeg

Czym jest wolny brzeg paznokcia?

Wydawać by się mogło, że wolny brzeg to jakaś tajemnicza część paznokcia, o której wiedzą jedynie doświadczone stylistki. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości wolnym brzegiem nazywamy końcówkę paznokcia wystającą poza puszkę palca. Jest to zatem niewielki, ale bardzo istotny element płytki paznokciowej, a jego zabezpieczenie odgrywa ogromną rolę, jeśli chodzi o trwałość stylizacji hybrydowej. 

Czym zabezpieczyć wolny brzeg paznokcia?

Zabezpieczenie wolnego brzegu paznokcia nie jest trudne, jednak zawsze należy o nim pamiętać. Do tej czynności nie potrzebujemy szczególnych produktów czy innych pędzelków. Zabezpieczenie wolnego brzegu wykonujemy przy pomocy standardowych lakierów hybrydowych, bazy i topu. O wolnym brzegu musimy pamiętać przy nakładaniu każdej kolejnej warstwy produktu podczas wykonywania manicure'u hybrydowego. Powinniśmy więc najpierw zabezpieczyć go bazą, później lakierem kolorowym, a na końcu topem hybrydowym. 

Jak zabezpieczyć wolny brzeg paznokcia?

Wiesz już, jakich produktów użyć do zabezpieczenia wolnego brzegu paznokcia. Pora zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, jak to zrobić. Czynność ta może wydawać się banalna, jednak wymaga nieco wprawy. Doświadczenie pozwoli na aplikację odpowiedniej porcji produktu. Aby zabezpieczyć wolny brzeg paznokcia, należy przeciągnąć pędzelkiem z wybranym produktem po brzegu płytki paznokciowej. Musisz jednak pamiętać, by bazy, lakieru czy topu było naprawdę niewiele – zabezpieczenie wolnego brzegu najlepiej wykonać niemal suchym pędzelkiem. Równocześnie nie ma konieczności malowania paznokcia od spodu – wystarczy jedynie musnąć jego końcówkę. 

Jak zabezpieczyć wolny brzeg krótkiego paznokcia?

Aby zabezpieczyć wolny brzeg krótkiego paznokcia, należy wykonać dokładnie wyżej opisane czynności. Problemem może być tu ilość produktu. Musimy nałożyć go naprawdę niewiele, by nie ubrudzić palców i skórek. Jeśli zauważysz, że paznokieć jest zbyt gruby na górze lub pojawił się nieestetyczny bąbel, nie utwardzaj produktu! Zmyj go cleanerem i nałóż ponownie, delikatnie zabezpieczając wolny brzeg. 

Dlaczego hybryda odkleja się od wolnego brzegu?

Czasem zdarza się, że pomimo zabezpieczenia wolnego brzegu lakier hybrydowy wciąż odpryskuje nam na końcówce paznokcia. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy podczas stylizacji używamy primera. Primer to produkt zwiększający trwałość manicure'u hybrydowego. Należy nakładać go przed bazą i pozostawić do wyschnięcia. Primer nie jest produktem, który musimy utwardzać w lampie! Jeśli nie korzystamy z primera lub używamy go zbyt dużo, lakier może odpryskiwać na końcówce paznokcia, pomimo zabezpieczenia wolnego brzegu. Skorzystajmy więc z primera, ale używajmy go z rozwagą!
Kolejnym powodem, przez który możemy borykać się z odpryskiwaniem lakieru z końcówki paznokci, jest użycie zbyt małej ilości bazy. Bazę powinniśmy rozłożyć równomiernie na całej płytce paznokcia, a następnie zabezpieczyć nią wolny brzeg i utwardzić w lampie. Jeśli warstwa bazy na końcówce paznokcia będzie zbyt cienka, możemy spodziewać się odprysków, które wyglądają fatalnie – zwłaszcza przy ciemnych kolorach lakieru. 
Przed wykonaniem stylizacji hybrydowej ważne jest odpowiednie przygotowanie płytki paznokcia – w tym także wolnego brzegu. Paznokieć powinien być odpowiednio zmatowiony. W tym celu zwykle używamy bloczka polerskiego. Ponadto płytka musi zostać odtłuszczona. Przed wykonywaniem stylizacji hybrydowej nie zaleca się używania oliwek czy kremów do rąk. Paznokcie wraz z wolnym brzegiem należy dokładnie odtłuścić cleanerem. Dopiero wtedy możemy przystąpić do aplikacji kolejnych produktów.

Co jeszcze wpływa na trwałość manicure'u hybrydowego?

Zabezpieczenie wolnego brzegu paznokcia jest niezwykle istotne, jednak nie tylko ta kwestia wpływa na trwałość manicure'u hybrydowego. Zwróciliśmy też uwagę na przygotowanie płytki paznokcia, ale ważne są jeszcze inne elementy. 
Szczególnie istotną kwestią jest to, jakiej lampy używasz oraz jak długo utwardzasz produkty. Producenci lakierów hybrydowych umieszczają na swoich kosmetykach informacje o preferowanym czasie utwardzania, a także o mocy lampy, której należy użyć. Często wiadomości te odnoszą się zarówno do lamp LED, jak i do rzadziej używanych lamp UV. Aby mieć pewność, że wykonana stylizacja hybrydowa będzie trwała, wybierzmy dobrą lampę LED i dobierajmy produkty, które będą z nią kompatybilne. 
Kolejną wskazówką jest aplikacja możliwie cienkich warstw kolejnych produktów na paznokcie. Lepszym rozwiązaniem będzie nałożenie czterech cienkich warstw kolorowego lakieru dla uzyskania krycia niż aplikacja dwóch grubszych. Grube warstwy produktów są trudniejsze do utwardzenia przez co trwałość całego manicure'u jest znacznie niższa. 
Zdjęcie: Envato Elements
Olga Sadowska
Olga Sadowska

Magister Dziennikarstwa i Medioznawsta na UW. Na co dzień zajmuję się szeroko pojętym marketingiem ze szczególnym uwzględnieniem SEO. W wolnych chwilach pochłaniam ogromną liczbę książek o różnorakiej tematyce. Miłośniczka kotów, jazdy na rowerze, karaoke i wakacji nad polskimi jeziorami.