Data publikacji:

Jak zabezpieczyć się przed promieniowaniem radioaktywnym?

Jod, płyn Lugola czy specjalne kombinezony? Jak chronić się przed promieniowaniem radioaktywnym? Jak przygotować się na ewentualne skażenie? Poznaj ważne informacje dotyczące zagrożenia katastrofą jądrową. Dowiedz się, co należy zrobić w przypadku awarii w elektrowni jądrowej.
jak zabezpieczyć się przed promieniowaniem radioaktywnym

Dlaczego ludzie boją się promieniowania radioaktywnego?

Elektrownie atomowe posiadają system zabezpieczeń na wypadek awarii technicznych, błędów ludzkich czy innych zdarzeń losowych. Niestety, elektrownie nie są przygotowane na ewentualne przejęcie przez inne siły. Na skutek wojny w Ukrainie i nalotów rosyjskich wojsk na ziemie ukraińskie wszystko jest możliwe. Nic więc dziwnego, że Polacy mieszkający na wschodzie kraju czują niepokój i próbują się przygotować na każdą sytuację, także na ewentualne awarie w elektrowniach jądrowych.
Elektrownia jądrowa w Enerhodarze znajduje się około 840 km od granicy z Polską. To największa siłownia jądrowa w Europie. Stacjonują w niej obecnie rosyjskie siły zbrojne oraz pracownicy Rosatomu. 

Czym grozi awaria elektrowni jądrowych?

W najgorszym wypadku może dojść do emisji substancji radioaktywnych. Skażony zostanie nie tylko sam budynek, ale także woda, gleba, zwierzęta oraz ludzie znajdujący się w okolicy. Trudno tutaj powiedzieć coś więcej o rozległości skutków awarii.
Wiadomo, że cząstki rozprzestrzeniają się wraz z wiatrem i stopniowo opadają na powierzchni ziemi i wód. Niebezpieczne są zarówno te cząstki, które znajdują się w powietrzu, jak i te na ziemi czy w wodzie.
Cząstki radioaktywne są groźne dla wielu narządów wewnętrznych, szczególnie dla płuc i tarczycy.

Jak szukać informacji o awarii elektrowni jądrowej?

Sytuacja radiacyjna jest monitorowana w Polsce 24 godziny na dobę każdego dnia. Kontrolę na tym sprawuje Państwowa Agencja Atomistyki. To ta jednostka dysponuje nowoczesnymi systemami przydatnymi do prognozowania rozwoju sytuacji na wypadek wystąpienia zdarzeń radiacyjnych. 

Jak chronić się przed promieniowaniem radioaktywnym?

Zamknij wszystkie okna, uszczelnij wszystkie dziury czy inne nie do końca szczelne miejsca, w tym kominy czy piece. Wyłącz system wentylacji. Miej przy sobie cały czas radio zasilane na baterie. Udaj się do piwnicy, schronów przeciwrakietowych czy innych miejsc położonych niżej, pod powierzchnią ziemi.

Kombinezon radioaktywny

Czy chroni? Trudno na to pytanie odpowiedzieć. To na pewno zależy od skali skażenia. Warto jednak zaopatrzyć się w jednorazowe kombinezony ochronne.

Jod na promieniowanie – czy działa?

Jod może ochronić tarczycę w przypadku ryzyka promieniowania, ale przyjęty jedynie zapobiegawczo, bez konkretnej przyczyny, może wywołać więcej szkody niż pożytku. Skutkiem ubocznym przyjęcia jodu może być nadmierne uaktywnienie tarczycy, co zdecydowanie może doprowadzić do jej nadczynności. Wiąże się to z zaburzeniami hormonalnymi, które dotyczą całego ciała, nie tylko samej tarczycy. Zmiany wywołane przyjęciem jodu mogą być nieodwracalne. 

Płyn Lugola na promieniowanie

Płyn Lugola to wodny roztwór, który zawiera stabilny jod. Wykazuje silne właściwości odkażające i jest niekiedy stosowany w leczeniu niektórych schorzeń tarczycy. 
Niestety, przyjęcie płynu Lugola może wywołać więcej szkody niż pożytku. Przyjęcie nawet niewielkiej dawki płynu może spowodować zaburzenia pracy tarczycy (niedoczynność lub nadczynność) oraz sprzyjać procesowi nowotworzenia tego narządu.
Ten płyn Lugola, który jest dostępny w aptece bez recepty, nie jest oczyszczony, przez co nie nadaje się do spożycia. Taki płyn może za to sporządzić farmaceuta na receptę.
Zdjęcie: Envato Elements