Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć się na noc podczas okresu?

Wiele kobiet martwi się, że mając miesiączkę, podczas nocy zakrwawi pościel i łóżko. Jeśli i ty do nich należysz – nie przejmuj się! W tym artykule piszemy o tym, jak zabezpieczyć się na noc podczas okresu. Poznaj nasze sprawdzone sposoby i raz na zawsze pokonaj swoje obawy.
jak zabezpieczyć się na noc podczas okresu

Jak zabezpieczyć się na noc podczas okresu? Użyj podpasek

Podpaski są jednym z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie się podczas okresu. Są one tanie, dostępne w prawie każdym sklepie, łatwe w użyciu i występują w wielu rozmiarach i rodzajach. Nadają się również do zabezpieczania podczas okresu na noc, chociaż warto nieco zmienić przyzwyczajenia z dnia. Do snu najlepsze będą przedłużone podpaski. Nie tylko zabezpieczają większą powierzchnię, ale są również bardziej chłonne niż te standardowe. Niektóre firmy mają w swojej ofercie specjalne podpaski na noc. Sprawdzaj jednak różne rozmiary i marki, żeby znaleźć takie, w których czujesz się najbardziej komfortowo.
Ważne jest również odpowiednie ułożenie podpaski w nocy. W przeciwieństwie do dnia, kiedy powinna być ona bardziej z przodu, w nocy umieść ją bliżej pupy.

Jak zabezpieczyć się na noc podczas okresu? Użyj… dwóch podpasek

Sposób na dwie podpaski to prawdziwy hit na TikToku. Jeżeli bardzo obawiasz się przeciekania, masz obfity okres w nocy, załóż na noc dwie podpaski. Oczywiście nie chodzi o umieszczenie ich jednej na drugiej, tylko o umieszczeniu ich prostopadle względem siebie. Pierwszą zakładasz tak jak zwykle – mniej więcej środku, natomiast kolejną z tyłu, w miejscu na pośladki.

Co ile zmieniać podpaski w nocy?

Jeśli nie masz bardzo obfitych krwawień, nie musisz wstawać w nocy, by zmienić podpaskę. Jeśli jednak obawiasz się przeciekania, możesz to robić raz na 3–4 godziny.

Czy można spać w tamponach?

Spanie w tamponie jest wygodne i nie przyczynia się do poczucia dyskomfortu. Lepiej jednak nie spać w tamponie ze względów higienicznych. Maksymalny czas, w jakim powinien być używany, to osiem godzin. Dłuższe przetrzymanie tamponu może być niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ namnażają się bakterie.

Jak przetrwać okres bez tamponów i podpasek?

Alternatywą dla podpasek i tamponów są specjalne kubki menstruacyjne. Umieszcza się je w pochwie, by zbierały krew menstruacyjną. Kubki są wielokrotnego użytku i zazwyczaj wykonane z medycznego silikonu. Są nie tylko przyjazne środowisku, ale również zdrowiu. Koszt takiego kubeczka zaczyna się od kilkunastu złotych.

Jak się ubrać na noc podczas okresu?

Podczas miesiączki istotne jest, aby odpowiednio ubrać się do snu. Najlepiej sprawdzi się bawełniana bielizna, która jest miękka i przepuszcza powietrze. Równie ważna jest odzież nocna. Na czas okresu lepiej zastąp koszule nocne piżamą z krótkimi lub długimi spodniami – w zależności od twoich osobistych preferencji. Oczywiście nie jest to obowiązkowe, jednak pamiętaj, że spodenki są dodatkową warstwą zabezpieczającą przed zabrudzeniem pościeli i łóżka. Nie powinny one być zbyt obcisłe, a przede wszystkim nie powinny uciskać brzucha.

W jakiej pozycji spać podczas okresu?

Nie ma czegoś takiego jak doskonała pozycja do snu dla wszystkich kobiet podczas okresu. Każda jest inna i każda w inny sposób czuje się podczas miesiączki. Najważniejsze jest to, abyś znalazła taką pozycję, w której czujesz się komfortowo i w której możesz spać spokojnie. Jeśli jednak bardzo boisz się przeciekania i masz obfite krwawienia, wypróbuj pozycję na plecach. Jeśli natomiast zmagasz się z bólami podbrzusza, połóż się na boku i podciągnij kolana w kierunku klatki piersiowej – taka pozycja nieco zmniejszy napięcie mięśni.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus